1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Bu tutum Kıbrıslı Türkleri yok saymaktır..."
"Bu tutum Kıbrıslı Türkleri yok saymaktır..."

"Bu tutum Kıbrıslı Türkleri yok saymaktır..."

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani’nin Kıbrıs'ın güneyine yapacağı temaslarla ilgili olarak açıklama yaptı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani’nin Kıbrıs'ın güneyine yapacağı temaslarla ilgili olarak açıklama yaptı. Burcu, Kıbrıslı Türklerin iki eşit toplumdan biri olduğuna işaret ederek, Tajani’nin sadece Kıbrıs'ın güneyine değil, kuzeyinde de temas yapması gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Burcu'nun yaptığı açıklama şu şekilde;

"Avrupa Parlamentosu Başkanı Sayın Antonio Tajani’nin adamızda yapacağı temasları sadece güney Kıbrıs ile sınırlı tutması, Kıbrıs Türk toplumunu yok saymak anlamındadır.

Sayın Tajani’ye, Kıbrıs Türk toplumunun iki eşit toplumdan biri olarak, bu coğrafyada Rum toplumu kadar hak sahibi olduğunu hatırlatmak isteriz.

Ayrıca şunu da hatırlatmak isteriz ki Avrupa Parlamentosu’nda Kıbrıs için ayrılan 6 sandalyenin 2’si Kıbrıslı Türklere aittir ve Kıbrıs Rumları tarafından gasp edilmiştir. AP Başkanı da bu gerçeğin idraki içinde olmalı, bu haksızlığın giderilmesine katkı yapmalıdır.  

Sayın Tajani’nin, bu adada eşit haklarıyla var olan Kıbrıslı Türklerle temastan kaçınmaması gerekir. Kendisinden önceki AP Başkanı Martin Schulz bu gerçekliği dikkate alarak Kıbrıs’a daha önce yaptığı ziyarette kuzeye geçerek Cumhurbaşkanımız Mustafa Akıncı ile makamında görüşmüştür. Martin Schulz ayrıca başkanlığı döneminde Sayın Cumhurbaşkanımız ile AP çatısı altında da bir araya gelmiştir. Durum bu iken bu göreve yeni gelen ve Kıbrıs’a ilk ziyaretini yapmakta olan Sayın Tajani’nin Kıbrıs Türk tarafı ile temastan kaçınması, hiçbir şekilde bulunduğu makama uygun bir davranış değildir.”

Bu haber toplam 2217 defa okunmuştur