1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Bodamya Mayıs Festivali
Bodamya Mayıs Festivali

Bodamya Mayıs Festivali

Etkinlik saat 10:30 ve 14:30 arasında gerçekleşecektir ve tüm halka ve tüm basına açıktır.

A+A-

Bodamya halkı, köyün eski ve şimdiki sakinlerinin,  Bodamya’nın yerel tarihini ve köy mirasini tekrardan hayata geçirme çabalarını kutlamak üzere, 26 Mayıs, Pazar günü bir festival düzenliyorlar. Etkinlikte fotoğraf sergisi, geleneksel dans gösterileri, iki toplumlu Bodamya köyünün ve köy sakinlerinin tarihi unsurlarının aktarımı, çocuklar için eğlenceler ve geleneksel Kıbrıs yemekleri yer alacaktır.
Yakın bir zaman önce, Bodamya sakinleri, eski ve terkedilmiş bir köy evini Müze’ye dönüştürmeye karar vermişlerdi. Köy sakinleri restorasyon akabinde bu binayı, köyün çok kültürlü mirasını kutlayacak etkinlikler düzenlemek, köyün önemli tarihi geçmişini öne süren yayınlar sergilemek,  örneklerle çatışma yönetimini ilgililere aktarmak ve gençler için İnternet erişimi olan bir toplu merkezi olarak kullanmak istiyorlar. Bodamya halkı, böyle bir yer yaratma hakkında tüm planlamaları yaparken eski ve şimdiki sakinleri bu sürece katarak katılımcı karar alma süreci geçirmektedirler.
Köyün Kıbrıslı Rum Muhtarı Panikos Yiatrou’nun dediği gibi, tüm çatışma ve düşmanlığa karşı köyün insanlarının yüzyıllarca bu tip çatışmalara girmeden nasıl bir arada kaldığı hakkında Bodamya çok şey öğretebilir.
Bu geleneksel bina üzerindeki çalışmalar yakın bir zamanda başlayacaktır. Bodamya Halkı, tüm ada halkının bu köyü ziyaret etmesi, bu evi görmeleri ve yerel köy sakinlerini bu yeni çabalarında desteklemelerine olanak vermek için bu etkinliği düzenliyor.
Bu etkinlik USAID finansmanıyla UNDP-ACT tarafından desteklenmektedir.
Etkinlik saat 10:30 ve 14:30 arasında gerçekleşecektir ve tüm halka ve tüm basına açıktır.
Bodamya Miras’ı hakkında daha fazla bilgi için TIKLAYIN

Bu haber toplam 1423 defa okunmuştur