1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. BKP’yi İTTİFAK KARIŞTIRDI!
BKP’yi İTTİFAK KARIŞTIRDI!

BKP’yi İTTİFAK KARIŞTIRDI!

Başkan ‘karar defterini’ alıp toplantıyı terk etti, 12 PM üyesi Genel Başkanı protesto etti…

A+A-

TKP Yeni Güçler ile ‘solda birliktelik’ arayışı Birleşik Kıbrıs Partisi’ni(BKP) karıştı, 22 Ekim’de olağanüstü kurultaya gidilmesi kararlaştırıldı.

Parti Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, önceki akşam toplanan Genişletilmiş Parti Meclisi’nde Genel Başkan İzzet İzcan’ın karar defterini alarak toplantıyı terk ettiğini açıklayarak, 12 Parti Meclisi üyesi ile birlikte İzcan’ı protesto ettiklerini belirtti.

Korkmazhan, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada,  Genel Başkanın toplantıdan bir hafta önce Merkez Yürütme Kurulu ve Parti Meclisi’nden habersiz Olağanüstü Kurultay tarihini  belirlediğini de öne sürdü.

Öte yandan BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ise dün toplanan BKP Genişletilmiş Parti Meclisi’nin ittifak ve güç birliği çalışmaları konusunda konsensüs sağlayamadığını belirterek, 22 Ekim’de olağanüstü kurultayın toplanacağını bildirdi.

 


BKP Genel Başkanı İzzet İzcan:
Konsensüs sağlanamadı, olağanüstü kurultay toplanacak

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, dün toplanan BKP Genişletilmiş Parti Meclisi’nin ittifak ve güç birliği çalışmaları konusunda konsensüs sağlayamadığını belirtti ve 22 Ekim’de olağanüstü kurultayın toplanacağını bildirdi.

İzcan yazılı açıklamasında, ülkenin içinde bulunduğu koşullarda geniş iş ve güç birliğinin şart ve gerekli olduğunu belirterek, BKP ve Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler (TKP Yeni Güçler) arasında yapılan taslak protokolün genişletilmiş parti meclisine sunulduğunu kaydetti.

“Genişletilmiş Parti Meclisi karar organı olmadığından her hangi bir karar almamıştır. Genişletilmiş Parti Meclisi’nde bulunan bir takım üye arkadaşlar olumlu veya olumsuz görüşlerini ifade etmişlerdir. Herhangi bir görüş birliği ve konsensus sağlanmamıştır” diyen İzcan, konunun aciliyetini de dikkate alarak tüzüğün Genel Başkan’a verdiği yetkiyi kullanarak olağan üstü kurultay çağırdığını açıkladı.

22 Ekim’de toplanacak Olağan Üstü Kurultayın güç birliği konusunda karar alacağını belirten İzcan, bunun yanında parti organları seçimlerinin de gerçekleştirileceğini kaydetti.

BKP facebook sayfası çalındı…

Partinin Facebook sayfasının “çalındığını” da kaydeden İzcan, şifreyi ele geçirenlerin parti sayfasını kullanarak gerçek dışı bir takım yayınlar yapmaya başladığını ifade etti ve  kamuoyunun bu yayınları dikkate almamasını istedi.

 

BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan:
İzcan oylamayı engellemeye çalıştı, karar defterini alıp toplantıyı terketti

BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, partinin ‘TKP-YG listelerinden seçime girmesi’ yönündeki önerinin PM üyelerinin çoğunluğu tarafından sakıncalı bulmasına rağmen,  Genel Başkanın İzzet İzcan’ın oylama yapılmasını ve karar alınmasını engellemeye çalıştığını savundu.

Korkmazhan, İzcan’ın karar defterini alarak toplantıyı terk ettiğini ifade etti, 12 PM üyesiyle birlikte bu durumu kabul etmediklerini açıkladı.

Ayrıca Korkmazhan, İzcan’ın dün akşamki PM toplantısından bir hafta önce, Merkez Yürütme Kurulu ve Parti Meclisi’nden habersiz Olağanüstü Kurultay tarihini hali hazırda 22 Ekim olarak saptadığını ifade etti.

Korkmazhan’ın açıklaması…

Korkmazhan’ın açıklaması şöyle:

“Uzun bir süredir toplatılmayan BKP Parti Meclisi dün akşam saat 20:00’da BKP Genel Merkezi’nde gündemdeki son siyasi gelişmeler, iş ve güç birliği çalışmaları ve örgütlenme gündemi ile eksiksiz bir şekilde toplanmıştır.
Yürütülen iş ve güç birliği çalışmaları konusunda Genel Başkanın bilgilendirme yapmasının ardından konu etraflıca tartışılmıştır. Genel Başkan, “siyasi bir üst yapıda, çatı partisinde en geniş sol birlikteliğin” sağlanması yönündeki daha önceki Parti Meclisi kararına aykırı bir şekilde, solda birlikteliğin yalnızca TKP-YG ile mümkün olduğunu ve önümüzdeki seçimlerde BKP’nin TKP-YG listelerinden seçime girmesi yönünde öneride bulunmuş, siyasi üst çatıda en geniş sol birliktelik çalışmalarını reddetmiştir. 
Yapılan değerlendirmelerde PM üyelerinin çoğunluğu Genel Başkanın önerisinin sakıncalarına değinmiş ve kabul edilemez bulmuşlardır. Solda iş birliğinin tek bir partinin çatısı altına girmek olmadığı, esas olanın en geniş sol ve demokratik birlikteliğin ortak bir çatı partisi oluşturarak sağlanması gerektiğinin altı çizilmiş ve PM’nin bu yönde karar üretmesi ve çalışmaların bu yönde yapılması gerektiği vurgulanmıştır.
Bunun üzerine Genel Başkan PM’nin oylama yapmasını ve karar almasını engellemeye ve toplantıyı kapatmaya çalışmıştır. Genel Başkanın bu anti demokratik çabasına rağmen oylama yapılmış ve 20 kişilik PM’nin 12’si (aşağıda isimleri yazılı olan bizler) yani salt çoğunluğu, “kollektif, demokratik ve katılımcı bir örgütlenme anlayışını esas alarak, meydanlarda, sokakta ve seçim süreçlerinde birlikte hareket etmek için ortak bir siyasal üst yapıyı, Demokratik Sol Koalisyonu oluşturma” yönünde bir takım siyasi parti ve örgütler ile yürütülen çalışmaların devam ettirilmesi ve sonuçlandırılması kararı almıştır.

“Genel Başkanı protesto ediyoruz”

“Ancak bu defada Parti Meclisi kararını beğenmediğini ve kabul etmediğini belirten Genel Başkan, Parti Meclisi’nin aldığı bu kararı, karar defterine yazmayı reddetmiş, toplantıyı tamamlamadan ve diğer gündem maddeleri görüşülmeden toplantıyı kapattığını, bu parti meclisini temizleyeceği tehdidinde bulunarak olağan üstü kurultay çağıracağını ilan etmiş ve karar defterini alarak toplantıdan kaçmıştır.
Bunun yanında, toplantı sonrasında öğrendik ki Genel Başkan, dün akşamki PM toplantısından bir hafta önce, Merkez Yürütme Kurulu ve Parti Meclisi’nden habersiz Olağanüstü Kurultay tarihini hali hazırda 22 Ekim olarak saptamış, kurultayın yapılacağı salonu tutmuş ve çalışmaları kimsenin haberi olmadan başlatılmıştı bile. 
Aşağıda isimleri olan BKP Parti Meclisi’nin salt çoğunluğunu oluşturan üyeler olarak, Genel Başkanı, hiçbir demokratik kültür ve siyasi ahlak ile bağdaşmayan, parti tüzüğü ve değerlerini hiçe sayan tutum ve davranışlarından dolayı, tek adam ve ben bilirim ben yaparım anlayışını dayatmasından dolayı, PM’nin aldığı kararı yok sayıp, karar defterine yazılmaması için karar defterini alıp toplantıyı terk etmesinden dolayı, halen görev süresi dolmamış mevcut PM’yi ortadan kaldırmak için gizlice kurultay çalışması başlattığı için ve BKP’yi şahsi şirketi gibi yönetmeye dönük tutum ve davranışlarından dolayı şiddetle protesto ederiz.
Bu güne kadar partimize ve mücadeleye zarar gelmemesi için birçok anti-demokratik tutum karşısında soğukkanlılığımızı koruduk. Ancak gelinen aşamada yukarıdaki açıklamayı yapmak ve kamuoyunun bilgisine getirmek bir zorunluluk halini almıştır. Bizler bundan sonra izleyeceğimiz yolu belirlemek üzere önümüzdeki günlerde gerekli toplantıları yapıp, gereken açıklamaları kamuoyu ile paylaşacağız.

1-Derviş Okan Ünlüyol-BKP PM Üyesi ve Güzelyurt İlçe Sekreteri
2-Abdullah Korkmazhan-BKP PM Üyesi ve eski Genel Sekreteri
3-Kemal Gülercan-BKP PM Üyesi ve Lefkoşa İlçe Başkanı
4-Yazgülü Gürbudak-BKP PM Üyesi ve Gençlik Meclisi Eş Başkanı
5-Abdulhakim Kızartıcı-BKP PM Üyesi
6-Bora Asena-BKP PM Üyesi
7-Ali Polili-BKP PM Üyesi
8-Bülent Ufuk Bulli-BKP PM Üyesi
9-Sadi Kazafanalı-BKP PM Üyesi
10-Ayten Giritli-BKP PM Üyesi
11-Arif Okçu-BKP PM Üyesi
12-Çağda Haşimoğulları-BKP PM Üyesi”

Bu haber toplam 3155 defa okunmuştur
İlgili Haberler