1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Berber ve kuaförlerin kapanış saatlerini açıklandı
Berber ve kuaförlerin kapanış saatlerini açıklandı

Berber ve kuaförlerin kapanış saatlerini açıklandı

Berber ve kuaförler yaz döneminde saat 21.30, kış döneminde ise saat 20.30’da kapanacak

A+A-

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Bakanlar Kurulu’nun berber ve kuaför salonu olarak faaliyet gösteren işyerlerinin kapanış saatlerini 1 Nisan-30 Eylül arası olan yaz döneminde saat 21.30, 1 Ekim-31 Mart arası olan kış döneminde ise saat 20.30 olarak belirlediğini duyurdu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, bu işyerlerinde hafta içi perşembe günü için kapanış saatinin saat 13.00 olarak saptandığına dikkat çekilerek, aynı düzenlemede, berber (erkek kuaförü) salonlarının pazar günleri kapalı olması, kuaför salonlarının (kadın kuaförlerinin) ise, Pazar günleri saat 13.00’ten sonra faaliyet göstermesinin kararlaştırıldığı kaydedildi.

Bakanlar Kurulu’nun berberlik ve kuaförlük mesleğini icra eden esnafın dinlenme hakkının korunması ve sosyal yaşamlarının düzenlenmesine katkıda bulunulması amacıyla, işyeri veya işlerin açılış ve kapanış gün ve saatlerini yeniden düzenlediği ifade edilen açıklamada, söz konusu kararın 11 Ağustos tarihinden itibaren yürürlüğe girdiği anımsatıldı.

Açıklamada, işyerlerinin açılış kapanış gün ve saatleri ile ilgili Bakanlar Kurulu kararının halen yürürlükte olup, söz konusu Bakanlar Kurulu kararı ile ilgili herhangi bir değişiklik yapılmadığı kaydedildi.

Açıklamada, özel ihtiyaçların gelişmesi durumunda; önceden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na müracaat edilmesi ve müracaatın Bakanlıkça uygun bulunması koşuluyla, berberlerin pazar günleri, Bakanlık tarafından verilecek izinde belirtilecek saatler arasında çalışabilmelerinin mümkün olacağına dikkat çekildi.

(tak)

Bu haber toplam 1823 defa okunmuştur