1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Bakanlar Kurulu kararları: Eğitim devam edecek, okullar kapatılmadı
Bakanlar Kurulu kararları: Eğitim devam edecek, okullar kapatılmadı

Bakanlar Kurulu kararları: Eğitim devam edecek, okullar kapatılmadı

Bakanlar Kurulu sona erdi. Başbakan Ersan Saner, alınan kararları açıkladı.

A+A-

- Motorlu kara taşıtlarında KDV indirimi 31 mart 2021’e uzatıldı.

 

- Uzaktan eğitim için kullanılan dizüstü bilgisayar ve tabletlerin KDV indirimi (%0) 31 Mart 2021’e kadar uzatıldı.

 

- 2018 öncesi vergi borçlandırmalarının süresi, 31 Mart 2021’e uzatıldı.

 

- Banka ve kredi kartları ile ilgili 'asgari ödeme oranları' Ocak-Mart arası % 1 olacak.

 

- Eğitim planlandığı gibi devam edecek, kapanma şuan için ihtiyaç değil, Bulaşıcı Hastalıklar üst Kurulu yeni yıla değerlendirme yapacak, Şubat tatilini öne almak Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilecek.

 

-TC-KKTC arasında imzalanan sağlık anlaşmasına göre; 100 yataklı pandemi hastanesi ve 500 yataklı hastanenin 'protokol onay yasası' meclise sevk edildi.

 

- Esnaf prim borçları 30 Ocak 2021’e uzatıldı.


Bakanlar Kurulu velilerin merakla beklediği okullarla ilgili kararını açıkladı, "eğitime devam" dedi. Okullarda iç bulaşın görüldüğü bu günlerde eğitime ara verileceği, hatta Şubat tatilinin Ocak'a çekileceğine ilişkin söylemlerin aksine hükümet eğitime ara vermenin "şu aşamada gerekli olmadığını" duyurdu. 

Bakanlar Kurulu sonrasında alınan kararları açıklayan Başbakan Ersan Saner Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'nun eğitimin durdurulmasına ilişin yeni yılın ilk günlerinde değerlendirme yapacağını, Bakanlar Kurulu'nun da bu değerlendirmeyi ele alacağını açıkladı.

Saner, Bakanlar Kurulu'nda alınan diğer kararları da açıkladı. Buna göre; motorlu taşıtlarda uygulanan KDV indirimi 31 Mart’a kadar uzatıldı.

Alınan bir diğer karara göre ise; tablet ve dizüstü bilgisayarların KDV indirimleri 31 Mart’a kadar uzatıldı.

Saner açıklanan kararları şu sözlerle duyurdu:

“Tarihi bir önceki hükümet döneminde saptanan, yılın sonunda ertelenmesi gereken kararlar Bakanlar Kurulu toplantısında enine boyuna tartışıldı. Bazılarının uzatılmasına, bazılarının kaldırılmasına karar verildi.

Motorlu taşıtlarda uygulanan KDV indirimi 31 Mart’a kadar uzatıldı.

Öğrencilerin uzaktan eğitime katılmaları, bu sayesinde tablet, bilgisayarların kdv indirimleri 31 Mart’a kadar uzatıldı.

2018 öncesi vergi borçlarının yıl sonunda hitam olan süre 31 Mart 2020’ye kadar uzatıldı.

271 ilkokul, ortaokul, lisede öğrenci gören 53 bin öğrenci eğitime devam edecek. okullarda kapanma, eğitim ötelenme konusunda şu an ihtiyaç yok.

TÜK, en önemli kurumlardan bir tanesi. Ekonomik olarak sıkıntı içinde. Üretimine devam edebilmesi, arpa alımındaki dar boğazdan çıkılması için kredi verilme kararı üretildi.Bakanlar Kurulu, Motorlu Kara Taşıtlarda Uygulanan KDV indiriminin 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verdi.
İlk ve ortaöğretimde eğitimin devamına karar verilirken, öğrencilerin ihtiyaç duyduğu masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarlara sıfır KDV kararı 31 Mart 2021’e kadar uzatıldı.
Kredi kartlarının asgari ödeme oranlarının Ocak-Mart 2021 dönemi için yüzde 1 olarak devamına karar verildi. 
Toprak Ürünleri Kurumu’na kredi desteği verilmesi kararlaştırıldı.
Bakanlar Kurulu, Başbakan Ersan Saner başkanlığında toplandı. Yaklaşık 4 saat süren toplantı sonrası alınan kararları Başbakan Ersan Saner açıkladı. 


YILIN SON BAKANLAR KURULU 
Yılın son Bakanlar Kurulu toplantısının yapıldığını belirten Saner, gündemlerinin yoğun olduğunu ve birçok konuda kararlar üretildiğini ifade etti.
Özellikle Covid-19 salgınından dolayı tüm dünya ekonomilerinin zorda olduğuna dikkat çeken Saner, “Bizim de kendi ekonomimiz içerisinde, gereken bazı tedbirlerin alınması adına birtakım kararları üretmiş bulunmaktayız” dedi.
Saner, tarihi bir önceki hükümet döneminden saptanan ve yıl sonunda sona erecek kararların Bakanlar Kurulu tarafında enine boyuna tartışıldığını dile getirerek, bazı kararların uzatılmasına bazılarının ise sonlandırılmasına karar verildiğini söyledi.
Saner, Maliye Bakanlığı’nın Motorlu Kara Taşıtlarda Uygulanan KDV indiriminin 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatıldığını açıkladı.
Başbakan Saner, öğrencilerin Covid-19 süresince uzaktan eğitime katılmaları ve uzaktan eğitim nedeniyle ihtiyaç duydukları masaüstü, dizüstü ve tablet bilgisayarların KDV indiriminin yani sıfır KDV ile devamının 31 Mart 2021’e kadar uzatılmasına kararlaştırıldığını kaydetti.
Saner, 2018 öncesi vergi borçlarının, vatandaşların 2018’den önceki vergilerini borçlandırmaları için yıl sonunda sona erecek sürenin 31 Mart 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verildiğini söyledi.
Saner, banka kartları ile kredi kartlarının kullanımına ilişkin Usul ve Esaslar Tüzüğü’nde kredi kartları asgari ödeme oranlarının Ocak-Mart 2021 dönemi için yüzde 1 olarak devam edeceğini de bildirdi.


53 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİME DEVAM EDECEK
Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın ülkedeki toplamda 2 bin 271 ilkokul, ortaokul, lise ve meslek lisesinde eğitim gören yaklaşık 53 bin öğrencinin planlandığı gibi eğitimine devam edeceğini açıklayan Saner, şu an için okullarda kapanma veya eğitimin ötelenmesi konusunda karar üretmenin ihtiyaç olmadığının kararlaştırıldığını dile getirdi. 
Saner, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin yeni yılın ilk günlerinde yapacağı değerlendirmelere bağlı olarak, bu konuda bir değişim olması halinde Bakanlar Kurulu’nun şubat tatilini öne almayı değerlendirebileceğini bildirdi.
Başbakan Saner, “Ancak şunu çok net söylemek istiyorum. ‘Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin böyle bir karar üretmesi’ halinde dememdeki sebep iç bulaşın artması halinde böyle bir kararın üretilebileceği anlamındadır. Bunun aksi bir şekilde anlaşılmaması için özellikle açıklama yapmak ihtiyacında bulunduğumu da ifade etmek isterim” şeklinde konuştu.


TÜK’E KREDİ DESTEĞİ
Toprak Ürünleri Kurumu’nun hayvancının, çiftçinin en önemli kurumlarından biri olduğuna vurgu yapan Saner, TÜK’ün ekonomik olarak bir sıkıntı içerisinde olduğunn bir gerçek olduğunu kaydetti. Saner, TÜK’ün üretimine devam edebilmesi ve arpa alımı konusunda darboğazdan çıkabilmesi için gerekli kredi desteğinin verileceğini bildirdi. Saner, “TÜK böylece piyasadaki düzenleyici misyonuna devam ederken, üretime ve üreticiye destek verme anlamında da çalışmalarına devam edecektir” vurgusu yaptı.
Saner ayrıca, TC ile KKTC arasında sağlık alanında imzalanan uluslararası anlaşma ile KKTC’ye yapılan 100 yataklı pandemi hastanesi ve 500 yataklı hastanenin yapımına dair protokol onay yasa tasarısının imzalanarak, Meclis’e sevk edildiğini de kaydetti.
Saner, “Esnafta Kıbrıs Türk Sosyal Sigortalar Yasası ve Sosyal Güvenlik Yasası kapsamında olan sigortalıların gecikmiş birikmiş prim borçlarının başvuru ödeme süresinin 30 Ocak 2021 tarihine uzatılmasına oy birliğiyle karar ürettik” diye konuştu.
Başbakan Saner son olarak, yeni yıl yaklaşırken tüm halka sağlıklı, huzurlu, nice yeni yıllar dileyerek, sevgi ve saygılarını sundu. (TAK)

Bu haber toplam 4984 defa okunmuştur