1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Atun, ekonomi iyi gidiyor diye telaş içerisinde'
Atun, ekonomi iyi gidiyor diye telaş içerisinde

'Atun, ekonomi iyi gidiyor diye telaş içerisinde'

Yorgancıoğlu, eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, Atun’un ekonominin iyiye gitmesinin telaşını yaşadığını söyledi.

A+A-

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda ilk gündem dışı konuşmayı UBP Mağusa Milletvekili Sunat Atun “ekonomi” konusunda yaptı.
Atun, Başbakan ve Başbakan Yardımcısı’nın hükümetin bir yılıyla ilgili basın toplantısında bazı veriler ortaya koyduğunu ifade ederek, bu verilere eleştirilerde bulundu.

Faizlerin yarı yarıya düşeceği yönündeki söylemleri eleştiren Atun, dövizin belirsiz olduğu bir dönemde ve para politikası olmayan KKTC’de faizlerin nasıl düşürüleceğini sordu.

Yerel gelir-yerel gider oranına ilişkin açıklamadaki rakamları elde etmenin imkansız olduğu görüşünü ifade eden Atun, alım gücünün düştüğünü ve bütçe açığının arttığını savundu.

Atun, insanların ülkedeki ekonomik koşullara güvenemediğini belirterek, iktidardan giderken 19 milyon TL’de bıraktıkları sabit sermaye yatırımlarının şimdi ne hale geldiğini sordu.

Elektrik Kurumu’ndaki politikasızlığın ülkeyi yangının ortasında bırakacağını savunan Atun, “Geçtiğimiz 5 yıl içinde bu kürsüde kükreyenler, ayrıcalıklı kesimlerin elektriğini kesmiyor, 16 ayda Elektrik Kurumu’nun alacakları şişti. Demek ki yakında Elektrik Kurumu’nun alnı yakında duvara çakılacak. O zaman KKTC’nin de alnı duvara çakılacak, hiçbir şeyi kalmayacak” dedi.

Sunat Atun, Türkiye ile imzalanan protokole göre, Mart 2014’te kurumun özelleşeceğini; Eylül 2014’te ise kabloyla Türkiye’den elektrik geleceğine işaret etti.

“Eylül 2013’ten beri hükümette sizsiniz, politikanız nedir?” sorusunu soran Atun, ekonomi yanında ülkede siyasi kaos da yaşandığını savundu ve DAÜ’deki rektörlük süreciyle ve Devlet Tiyatroları Müdürlüğü atamasıyla ilgili hükümete eleştiriler yöneltti.

Atun, yaşanan kaosların bu hükümetin ülkeyi yönetemediğini gösterdiğini öne sürdü.

BAŞBAKAN YORGANCIOĞLU: “İYİYE GİDİŞİN TELAŞINI YAŞIYORSUNUZ”

Başbakan Özkan Yorgancıoğlu, eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, Atun’un ekonominin iyiye gitmesinin telaşını yaşadığını söyledi.

Yorgancıoğlu, “Siz bıraktığınızda yerel gelirlerin, giderleri karşılama oranı yüzde 72 iken bugün yüzde 78 oldu.. Buna gülebilirsiniz, eleştirebilirsiniz ama bu yaşadığımız gerçeği değiştirmez” dedi.

Vergi tahsilatlarının ve ithalattan alınan vergilerin arttığını kaydeden Başbakan Yorgancıoğlu, eksikler bulunduğunu ancak 1 yıllık sürede 5 yıllık hedefin hayata geçmesinin beklenemeyeceğini ifade etti.

Yorgancıoğlu, “Üretimin ve yatırımın arttığı bir realitedir. Hükümet ilk kez tarım sektörünü kuraklık nedeniyle bu kadar destekliyor. Tarıma 52 milyonluk kaynak aktarıldı. Narenciyede konsantre satılmadığı için bir sıkıntı var, bunu aşmak için uğraşıyoruz” dedi.

Başbakan Yorgancıoğlu, ülkenin geleceği adına, eleştiri yaparken rakamların doğru değerlendirilmesini istedi.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’yla ilgili eleştirilere de değinen Başbakan Yorgancıoğlu, kurumun durumunun iyiye gittiğini, kaynak toplama kapasitesinin arttığını söyledi. Yorgancıoğlu, Türkiye’den kabloyla elektrik gelmesine karşı çıkan olmadığını ama düğmeye basılsa da ne kadar zamanda geleceğinin belli olduğunu, bu yüzde AKSA’ya bir teklif götürdüklerini anlattı.

Özkan Yorgancıoğlu, Elektrik Kurumu’na, solar enerji sistemi kurulması yönünde araştırma başlatması için talimat verdiklerini söyledi.

YEREL İŞGÜCÜ DESTEKLEME FONUYLA 2 BİN 120 İSTİHDAM

Yerel İşgücünü Destekleme Fonu sayesinde 2 bin 120 kişinin özel sektörde işe girdiğini, bunun ekonominin, reel sektörün büyüdüğü anlamına geldiğini kaydeden Yorgancıoğlu, “Eleştiri haklarınızı doğru ve isabetli yerlerde kullanmanızı rica ederim” dedi.

ATUN YENİDEN SÖZ ALDI

Yeniden söz alan UBP Mağusa Milletvekili Sunat Atun, Merkez Bankası Başkanı’nın raporundan rakamlar verdi ve Başbakan’ın açıklamalarını eleştirdi.
Devletin gelirlerinin çoğunun ithalat vergilerinden kaynaklandığını belirten Atun, döviz artışına bağlı olarak alınan vergilerin de arttığını ancak bunun, ‘hükümet icraat yaptığı için yerel gelirleri arttı’ anlamına gelmediğini söyledi.

Atun, akaryakıt fiyatlarının düştüğünü ama halka yansıtılmadığını, aradaki farkın hükümetin cebine girdiğini savundu.

DURSUN OĞUZ ARPA İHALESİNİ ELEŞTİRDİ

UBP Mağusa Milletvekili Dursun Oğuz da “Tarım” konusundaki güncel konuşmasında, yemlik ve tohumluk arpa üzerinde durarak, ihalenin pahalıya sonuçlandığını savundu.

Tarım konusunda bazı araştırmalarından söz eden Oğuz, tohumluk arpa ihalesiyle ilgili yorumlar ve eleştiriler yaptı.

SENNAROĞLU

Oğuz’u yanıtlayan Gıda, Tarım ve Enerji Bakanı Önder Sennaroğlu, Meclis kürsüsündeki iddiaların tutarlı olması gerektiğini vurguladı.

Ürün bedellerini alamayan narenciyecilerin yerden göğe haklı olduğunu vurgulayan Sennaroğlu, geçenlerde narenciye üreticilerinden bir heyeti kabulünde kendisini istifaya davet eden üreticiye verdiği “Bilsem ki benim istifamla narenciye paraları ödenecek, yarın sabah istifa edeyim” yanıtının da basına yansıtılarak, çarpıtıldığını söyledi.

Türkiye’den buraya kabloyla elektrik getirmenin cazibesini yitireceğini kaydeden Sennaroğlu, bunun nedenini de İsrail gazının 2016’da buradan geçeceğinin öngörülmesi olduğunu, bu durumda Türkiye’den daha ucuza alım yapılabileceğini söyledi.

Türkiye ile enterkonnekt sistem kurma ve kablo döşenmesinin zorunlu olduğunu kaydeden Sennaroğlu, elektrik alımı konusunun iyi düşünülmesi gerektiğini ifade etti.

OĞUZ

UBP Mağusa Milletvekili Dursun Oğuz, tekrar söz alarak, 8 ay önceden çalışılması gereken bir konuda geç kalındığını söyledi. (TAK)

Bu haber toplam 1711 defa okunmuştur