1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Ara bölgede birleşecekler
Ara bölgede birleşecekler

Ara bölgede birleşecekler

Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan oluşan #UniteCyprusNow grubu yeniden insan zinciri oluşturacak.

A+A-

Sosyal medya üzerinde bir araya gelen ve Lokmacı geçiş noktasında yer alan ara bölgede 11 gündür aralıksız eylem yapan Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumlardan oluşan #UniteCyprusNow grubu yeniden insan zinciri oluşturacak.  Kıbrıslı liderlere nihai çözüm için gerekli siyasi irade ve cesareti göstermeleri çağrısını yineleyen  #UniteCyprusNow  herkesi 3 Haziran Cumartesi günü saat 11.00 ara bölgede yer alacak eyleme katılmaya çağırdı.

 #UniteCyprusNow, 27 Mayıs Cumartesi günü de ara bölgede 'insan zinciri' oluşturmuş, eyleme çok sayıda Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum katılmıştı.

Konu ile ilgili açıklama şöyle:

#UniteCyprusNow şu anki müzakere sürecinin, adamızın birleştirilmesi için tarihi bir fırsat olduğuna inanmakta ve Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’e nihai çözüme ulaşmak için gerekli siyasi irade ve cesareti göstermeleri çağrısı yapmaktadır. Liderlerin, 4 Haziran’da New York’ta Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile yapacakları ortak görüşmenin bu yönde atılacak önemli bir adım olmasını ummaktayız.

Çözüm konusundaki kararlılığımızı göstermek için 3 Haziran Cumartesi günü saat 11’de Lokmacı ara bölgede insan zinciri oluşturacağız. Bunu bir yürüyüş ve Kıbrıslı müzisyenler ve performans artistleri tarafından düzenlenecek gösteriler izleyecek.

#UniteCyprusNow son 11 gündür, liderlik ve Kıbrıs’ın birleştirilmesi çağrısı ile Lokmacı ara bölgede her akşam bir araya gelmektedir. Buluşmalarımız bu hafta boyunca her akşam 7’de devam edecektir.

Sayın Akıncı ve Anastasiadis Kıbrıs sorununa çözüm bulma vaatleri ile seçilmişlerdir. Müzakerelerde bugüne kadar hiç elde edilmemiş ilerlemeler kaydetmişler ve çözüme çok yaklaşmışlardır. Bir an önce suçlama oyununa son vermelerini ve Kıbrıs’ı birleştirmek için gerekli olan son adımı atmalarını talep ediyoruz. Çözüm sürecinde önemli rolleri olan ve son söz hakkına sahip garantör güçlere de Kıbrıs’ın birleştirilmesi ve bir işbirliği adasının kurulması adına yapıcı davranmaları çağrısında bulunuyoruz.

Birleşik bir Kıbrıs daha güçlü, daha güvenli ve daha müreffeh olacaktır.

Çözümsüzlük durumunda adamız gerginliklerle dolu bu coğrafyada belirsizliklere ve istikrarsızlığa sürüklenecektir.

Kıbrıs’ın birleştirilmesi, barış ve bir-arada yaşam için mücadele veren tüm kişi, grup ve inisiyatifleri yanımızda olmaya ve güçlerimizi birleştirmeye davet ederiz.

Bu haber toplam 2399 defa okunmuştur
‘Barış, hemen şimdi’

‘Barış, hemen şimdi’

Kıbrıs’ı İNSAN ZİNCİRİ ile birleştirdiler. Kıbrıslılardan liderlere ortak mesaj

İlgili Haberler