1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Annesi Rum, babası Türk çocuğa pasaport yok
Annesi Rum, babası Türk çocuğa pasaport yok

Annesi Rum, babası Türk çocuğa pasaport yok

Annesi Kıbrıslı Rum olan, fakat Türk kökenli olmasından dolayı babasının “yerleşik” olarak addedilmesinden ötürü, bir çiftin çocuğuna pasaport işlemleri gecikti

A+A-Kıbrıs Rum Yönetimi’nin, annesi Kıbrıslı Rum olan, fakat Türk kökenli olmasından dolayı babasının “yerleşik” (TC kökenli) olarak addedilmesinden ötürü, bir çiftin çocuğuna pasaport vermeyi geciktirdiği ifade edildi.
Öte yandan, babanın “Kıbrıs Cumhuriyeti’ne” yasal olarak giriş yaptığını ve 2018 yılının Kasım ayına kadar oturma izni bulunduğunu yazan Politis gazetesi, şu an neredeyse dört aylık olan bebeğin ebeveynlerinin, 3 yıldır evli olduklarını ve Larnaka’nın bir köyünde yaşamlarını sürdürmekte olduklarını belirtti.
İstanbullu olan babanın, “Kıbrıs Cumhuriyeti”ne yasal havalimanından giriş yaptığını ve 2018 yılının Kasım ayına kadar “Kıbrıs Cumhuriyeti”nde oturma iznine sahip olduğunu kaydeden gazete, ailenin birkaç ay önce çocuğa pasaport çıkarmak için başvuruda bulunduğunu ifade etti.
Gazete, yapılan şikâyetin ardından, durumu inceleyen Rum Çocuk Hakları Komiseri Lida Kursumba’nın ofisinin aktardığı bilgilere göre, ailenin başvurudan birkaç gün sonra çocuğun doğum belgesinin, babanın “yerleşik” olarak tabir edilmesinden ötürü geçerli olmadığı konusunda bilgilendirildiğini yazdı.
Gazete Kursumba’nın mektubunda, annenin ilgili belgeleri sunması esnasında, eşinin “Kıbrıs Cumhuriyeti” topraklarına yasal bir şekilde giriş yaptığı ve ikamet ettiğini kanıtladığını belirttiğini de iletti.

Kıbrıslı Türklerin başvuruları
Öte yandan haberde “son zamanlarda gazetenin gözüne, Rum Nüfus Kayıt ve Muhaceret Dairesi ve/veya bölge kaymakamlıklarındaki çalışanların, sebepsiz yere Kıbrıslı Türklerin kimlik ve pasaport çıkarmak için yaptıkları başvuruları geciktirdiklerine dair bilgiler iliştiğini” yazdı.
Gazete, bütün bu durumun hükümetin direktifleriyle ilgili değil de, Kıbrıslı Türkleri “Kıbrıs Cumhuriyeti” belgelerini almak için başvurmaları konusunda vazgeçirmekle ilgili olan bazı çalışanların şahsi gündemiyle alakalı olduğu izlenimi verildiğini de ekledi.
 

Bu haber toplam 3836 defa okunmuştur
Etiketler : ,