1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. "Akaryakıt dağıtımı yarın tekrar başlıyor"
"Akaryakıt dağıtımı yarın tekrar başlıyor"

"Akaryakıt dağıtımı yarın tekrar başlıyor"

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, akaryakıt krizi hakkında dağıtımcı iki firmanın yarın sabah itibarıyla piyasaya yakıt vereceklerini açıkladı.

A+A-

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı, akaryakıt krizi hakkında sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı.

Arıklı, dağıtımcı iki firmanın yarın sabah itibarıyla piyasaya yakıt vereceklerini açıkladı.

Erhan Arıklı’nın açıklaması şöyle:

Bu sabah tedarikçi 2 firma, akaryakıtın uluslararası borsada yükselişini ve TL’nin döviz karşısındaki değer kaybını gerekçe göstererek, benzin istasyonlarına yakıt ikmalini durdurmuşlardır.

Günün sonunda binlerce insan mağdur olmuş, büyük tepkiler oluşmuştur.

Bakanlığımız bu 2 firma yetkilileri ile bir araya gelmiş ve  yaptıkları işin yasalara aykırı olduğu bu durumun devamı halinde sert tedbirler alınacağı kendilerine anlatılmıştır.

Bilindiği gibi akaryakıt ve tüpgaz denetime tabi mal kapsamındadır. Firmalar akaryakıt ve gaz fiyatlarını kendileri belirleyemezler.

Bu konuda yetki  Akaryakıt Birimindedir. Bu birim, 15 günde bir akaryakıtın fiyatını ayarlamaktadır.

Birim fiyat ayarlarken, yakıtın  uluslararası borsadaki  değerine ve TL nin döviz karşısındaki durumuna bakar ve ona göre fiyatı belirler.

Yapılan fiyat ayarlaması Bakanlar Kuruluna gelir ve son kararda orada verilir.

Hal böyle iken, Akaryakıt Biriminin önümüzdeki salı günü yeni fiyat ayarlamasını yapacağı da  biliniyorken; "Zararına satış yapmam. Zam bugünden yapılmalıdır" demek ve bizlere  emrivaki yapmak, Devlet otoritesini hiçe saymaktır.

Nitekim bu durum üzerine Rekabet Kurulu derhal harekete geçmiş ve 2 firma aleyhine re'sen soruşturma başlatma kararı almıştır. Böylesi bir durumda Rekabet Kurulu piyasa ile oynayan firmalara yıllık cirolarının %10 u kadar ceza verme yetkisine sahip olduğu da bilinmelidir.

Bize gelen son bilgilere göre ilgili firmalar, yarın sabah itibari ile piyasaya yakıt verecekleri yönünde görüş bildirmişlerdir.

Hal bu iken ve  Bakanlığımız bu tür keyfi kararlara karşı tüketicinin haklarını korumaya çalışırken, muhalefetin ve art niyetli bir çok kişinin yaşanan krizde ısrarla bizi suçlu göstermeye çalışması, haksız yere ağır eleştirilerde bulunması anlaşılır bir tutum değildir.

Tüketicilerimiz  bu ve buna benzer durumlarda bizlere destek olmazsa, bizlerin de  bu mücadeleyi daha fazla  sürdürmesi mümkün olamaz.

Bu durumda ortada Devlet otoritesi kalmaz. Her isteyen kazan kaldırır ve sonunda da  istediğini alır.

Olan da dar gelirli vatandaşa olur.

Saygı ile duyurulur.

Arıklı BRT'ye de açıkladı

Ekonomi Bakanı Erhan Arıklı, “akaryakıt krizi”ne yönelik olarak iki tedarikçi firmayı suçladı, “Akaryakıt Birimi salı günü toplanarak fiyat ayarlaması yapacak” dedi.

Arıklı bu açıklamalarını BRT’de gazeteci Pembe Paşaoğluları’na yaptı.

“Bu önceden konuşulsa, haber verilse anlarım ama sabah yakıt vermeyi durdurduk diye açıklanması ve insanların hücum etmesi kabul edilebilir değil” diyen Arıklı’nın şu sözleri dikkat çekti:

“Akaryakıt fiyat tespiti her 15 günde bir yapılır. Özellikle bir firma biz hayır salıyı beklemeyiz acil zam yapılması gerekir biz pahalı aldık ucuza satamayız diyor…” Arıklı, Rekabet Kurumu’nun iki firma hakkında soruşturma yapacağını da söyledi.

“Vatandaşı anlıyorum sıkıntı içinde ama bu firmaların emrivakilerine boyun eğersek bunun arkası gelmez” diyen Arıklı, yurttaşı düşünmek zorunda olduklarını ifade etti.

Dünyada yakıt fiyatlarının arttığını, Türk Lirası’nın ise değer kaybettiğini anlatan Arıklı, sorunun yarın çözüleceğini umut ettiklerini de belirtti.

“Rekabet Kurulu kararı sonrasında akaryakıt tedarikçileri geri adım atmak zorundadır” diyen Arıklı, “Umarım hesaplarını kitaplarını iyi yaparlar” şeklinde konuştu.

Arıklı şöyle konuştu:

“Stratejik bir mesele olan akaryakıtta devletin fiyatları regüle edebilmesi için bunu tam rekabete açmanız gerekir. Rekabet içinde olan 4-5 firmanın piyasada olması lazım. Böyle bir ortam hazırlamasanız ve 2 firma bir araya gelir ve kendilerine göre fiyat ayarlaması yaparsa rekabet kurallarını ortadan kaldırıp berhava eder.”

“Ne kadar zam olacak?”

Ne kadar mümkünse o kadar az fiyat ayarlaması yapmaya çalışacağız” diyen Arıklı, şu anda tüm dünyada enerji, akaryakıt ve tüp gazda ciddi kriz olduğunu anlattı.

Arıklı, “Bu bizim elimizde olan bir şey değil. Döviz TL karşısında değer kazanıyor uluslararası borsada yakıt fiyatları artıyor” şeklinde konuştu. Erhan Arıklı, Tüp gazda da fiyatların arttığını belirterek, bu konunun da ilerleyen süreçte değerlendirileceğini söyledi.

“Elektrikte sıkıntı yok”

Elektrikte herhangi bir sıkıntı olmadığını da iddia eden Arıklı, “İhaleyi kazanan firmayla anlaşma imzalanmış olması gerekiyor. Herhangi bir sıkıntı yok” dedi.

Arıklı, “Tüm devlet kurumları Kıb-Tek’e borçlarını ödemenin yolunu bir an önce bulmalıdır” çağırısı da yaptı.

“Yasa konuşulmayacaksa Meclis’e gitmeyiz”

Meclis’le ilgili soruları da yanıtlayan Arıklı şunları söyledi: “Perşembe muhalefetin günüdür… Bekleyen yasalar var. Muhalefet bize bu yasaların geçmesine yardımcı olmayacaksa muhalefet Meclis’te yalnız kalır.”

“Her geçen gün halka zulümdür demokrasiye zulümdür. Cumhurbaşkanı bu Meclis’ten bir hükümet çıkmayacağına kanaat getirmişse Anayasa’nın 88. Maddesi doğrultusunda derhal seçim tarihi belirlemelidir.”

 

Bu haber toplam 2472 defa okunmuştur
Etiketler :