1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. 39 yıl sonra ilk festival
39 yıl sonra ilk festival

39 yıl sonra ilk festival

Akdeniz köylüleri 1974’ten sonra ilk kez yeniden bir festival düzenlemenin mutluluğunu yaşadı.

A+A-


Girne ilçesine ve Lapta Belediyesi’ne bağlı, tarihi ve kültürel özellikleriyle doğa koruma alanı kapsamındaki Akdeniz köyünde dün “1. Akdeniz Ayrelli Festivali” yapıldı. Akdeniz köylüleri 1974’ten sonra ilk kez yeniden bir festival düzenlemenin mutluluğunu yaşadı.
Kuşkonmaz olarak da bilinen “ayrelli” bitkisinin en çok bulunduğu bölgelerden biri olan Akdeniz köyünde 1974 öncesinde “5 Mayıs Aya İrini Panayırı” olarak düzenlenen festival, bu yıldan itibaren Ayrelli Festivali olarak devam ediyor.
Akdeniz köyündeki festivalin açılışını, köye gelişinde davul ve zurna eşliğinde karşılanan Başbakan İrsen Küçük yaptı. Küçük’le birlikte 39. Tümen Komutanı Tümgeneral İbrahim Yılmaz, Turizm, Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Girne Kaymakamı Gürkan Kara, Lapta Belediye Başkanı Fuat Namsoy, Akdeniz Muhtarı İbrahim Güren de kurdeleyi kesenler arasında yer aldı.
Lapta Belediyesi, Akdeniz Muhtarlığı ve Akdeniz Köyü Kalkındırma ve Çevreyi Koruma Derneği (Akçev-Der) işbirliğinde düzenlenen festivale, açılışı yapanlar yanında, Maliye Bakanı Ersin Tatar, bazı milletvekilleri, AB Destek Ofisi Programlar Sorumlusu Alessandra Viezzer, Kadından Yaşama Destek Derneği (KAYAD) Başkanı Meral Akıncı, vatandaşlar ve köylüler katıldı.
AB finansmanıyla KAYAD tarafından Akdeniz köyünde gerçekleştirilen “Kadınlarla Gelişim Yolculuğu Projesi” programının sonuna gelinmesi nedeniyle de iki etkinlik birleştirildi. Festivalin açılışında bu konuda da konuşmalar yapıldı.
Festivalde kurulan stantlarda, taze ve kavrulmuş ayrelli, Kıbrıs’a özgü hamur işi yiyecekler, zeytin ve zeytin yağı, tatlılar, macunlar, meyveler satışa sunuldu.
Lapta ve Tepebaşı İlkokullarının öğrencilerinin halk dansları ve modern dans gösterileri sunduğu festivalde, Kıbrıs’ta yaşayan yabancı orta yaş üstü kadınlardan oluşan “Kıbrıs Line Dance Society/Line Dancing Across Northern Cyprus” grubunun gösterisi ilgi ve beğeniyle izlendi.
Kıbrıs Müzik Yolcuları grubunun da konser verdiği festival boyunca “Agaerini’den Akdeniz’e” adlı fotoğraf sergisi ve çocuklara yönelik eğlenceler yer aldı.
Ayrıca Akdeniz’in tarihi yerlerine rehber eşliğinde iki sefer gezi de düzenlendi. TAK

Bu haber toplam 1287 defa okunmuştur