1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. 3 dilde haber sitesi yayına başlıyor
3 dilde haber sitesi yayına başlıyor

3 dilde haber sitesi yayına başlıyor

Kutlamalar sırasında, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliğinin bir girişimi olan The Meeting Point ve lemonCY.eu açılışları da gerçekleşecektir.

A+A-

9 Mayıs Avrupa günü dolayısıyla 11 Mayıs Cumartesi günü Dayanışma Evi’nde Avrupa Günü Kutlamaları gerçekleştirilecek.


Konu ile ilgili, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği’nin yaptığı açıklama şöyle:


Yemekleri birlikte tadıp, dans ederek çok kültürlü Avrupa’nın bir parçası olalım!
Tarihsel Diyalog ve Arştırma Derneği (AHDR) & Avrupa Birliği Kıbrıs Temsilciliği’nin işbirliği ile düzenlenen (9 Mayıs) Avrupa Günü Kutlamaları ve Dayanışma Evi ikinci doğum günü kutlamaları, 11 Mayıs 2013 Cumartesi tarihinde, Dayanışma Evi’nde gerçekleşiyor. Kutlamalar akşamüzeri saat 4’te başlayacak ve geç saatlere kadar devam edecektir.
Kutlamalar sırasında, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliğinin bir girişimi olan The Meeting Point ve lemonCY.eu açılışları da gerçekleşecektir.
Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği tarafından desteklenen ve Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği (AHDR) tarafından yönetilen The Meeting Point, Avrupa Birliği hakkında, vatandaşlara, konuyla ilgili bilgi kaynaklarını göstererek genel bir bilgi sunmakta, farkındalığı artırmayı ve müzakereleri desteklemeyi önermektedir. Dayanışma Evi’nde yerleşik bulunan The Meeting Point’in misyonu iki toplumlu diyaloğu desteklemek ve Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler arasındaki işbirliğini kolaylaştırmaktır.
lemonCY.eu adada üç dilde hizmet verecek bir web alanı olarak adadaki iki toplumun haberleri diğerinin dilinde mevcut olacaktır. lemonCY.eu  Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği'nin destek ve finansmanlığında ve Yenidüzen gazetesi himayesinde kurulmuştur. Komisyon’un görüşü şudur ki; böylesi çevrimiçi bir hizmetin varoluşu karşılıklı anlayış ve diyalogu kolaylaştıracaktır.
Kutlamalar sırasında herkes, Kıbrıs’ın dört bir yanından leziz yemek örneklerini tatma ve HASDER gençler folklor grubunun geleneksel halk dansları gösterilerini izleme imkânına sahip olacaktır. Kutlamalarda bir diğer dikkat çekmek istediğim etkinlikler de MIMA müzik grubu performansı ve Umut Albayrak vokalleri ile Oİ Las geleneksel Kıbrıs müzikleri konseridir. MIMA topluluklara yönelik müzik yapma ve şarkı yazma atölyeleri düzenlemektedir. Amaçları, insanların kendilerini ve çevrelerini daha iyi anlayabilmelerine ve kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.
Davetliler, açılış etkinliğinde, Avrupa Komisyonu Kıbrıs Temsilciliği'nin destekleri ile gerçekleşmiş yarışmada, İklim Değişimi & Enerji (2011) ve Kuşaklar arası Aktif Yaşlanma ve Dayanışma (2012)  temaları kapsamında 2011 ve 2012 yılları süresince adanın birçok yerinde çekilen fotoğrafların vitrine çıkarılacağı DigiMe fotoğraf sergisini de izleyebileceklerdir.
Herkes davetlidir!
Ledra Palas Hotel karşısı, Birleşmiş Milletler ara bölgesinde bulunan Dayanışma Evi ile irtibata geçmek ve daha fazla bilgi için AHDR iletişim sorumlumuza aşağıdaki web adreslerinden ulaşabilir veya telefonlarımızı arayabilirsiniz.
e-mail eu@home4cooperation.info Tel.: + 357 22445740, +90 5488345740
www.home4cooperation.info
www.ahdr.info
Facebook: AHDRCY ve/veya Dayanışma Evi H4C

Bu haber toplam 1296 defa okunmuştur