1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 270 ŞİKAYET, 363 DENETİM!
270 ŞİKAYET, 363 DENETİM!

270 ŞİKAYET, 363 DENETİM!

Döviz kurlarında yaşanan dalgalanmalar sonucunda piyasadaki birçok ürünle ilgili fiyat farklılıklarına yönelik inceleme başlatan Ticaret Dairesi’ne bağlı Kalite ve Fiyat Denetim memurları, Ağustos ayında ülke genelinde 363 denetim gerçekleştirdi

A+A-

Kalite ve Fiyat Denetim memurları, geçtiğimiz ay ALO 171 Tüketici İhbar Hattı’na gelen 270 farklı şikayeti de değerlendirdi.

Başbakanlık tarafından Bakanlar Kurulu adına yapılan açıklamada; yapılan denetimler sonucunda, tarihi geçmiş mal satışı, kasa fiyatı ile raf fiyatının uyuşmaması, fiyat etiketinin bulundurulmaması veya etiketin eksik bilgi içermesi nedeniyle ceza kesildiği kaydedildi.

Bakanlar Kurulu, yapılan denetimler sonucunda hazırlanan ‘Tüketicilerin Fahiş Fiyatlardan Korunmasına İlişkin Yasa Gücünde Kararname’nin de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini açıkladı.

 

Asgari ücretin 5 katına kadar idari para cezası…

Kararname ile kalite ve fiyat denetim memurlarına asgari ücretin beş katına kadar idari para cezası kesme yetkisinin verildiği de paylaşıldı. Açıklamada “Yapılan denetleme, inceleme ve araştırmaları sonucunda satılan ürünün veya hizmetin fiyatındaki artışın ilgili dönem içerisinde dövizde ve girdi maliyetlerinde gerçekleşen artışla açıklanamayacak bir fiyat ve oranda olduğunu tespit etmeleri halinde, ithalatçı, üretici ve satıcılardan ilgili her türlü bilgi ve belgeyi talep etme yanında, bu bilgi ve belgelerin en geç üç gün içerisinde verilmemesi durumunda asgari ücretin beş katına kadar idari para cezası kesme yetkisi verilmiştir.” denildi.

 

“Bilgi ve belgeler, hem Rekabet Kurulu hem de Maliye Bakanlığı’na iletilecek”

Açıklamada, kalite ve fiyat denetim memurlarının, elde ettikleri bilgi ve belgeleri Rekabet Kurulu ile Maliye Bakanlığı’na iletecekleri ifade edildi. Elde edilen bilgi ve belgelerin Maliye Bakanlığı tarafından vergi hesaplamalarında Rekabet Kurulu’nca da re’sen başlatabilecek denetimlerde kullanılacağı kaydedildi. Başbakanlık’tan yapılan konuyla ilgili açıklamada, kalite ve fiyat denetim memurlarının denetimlerinin bu dönemde daha da artırılacağı ve döviz kurlarındaki ve girdi maliyetlerindeki artışlarla açıklanamayacak haksız kazanç elde etme girişimlerinin cezasız bırakılmayacağı belirtildi.

 

“Alo 171’e başvurun”

Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada; tüketicilere alış verişlerinde dikkatli olmaları ve fiyat etiketinin bulundurulmaması, kasa fiyatı ile raf fiyatının uyuşmaması, etiketin eksik bilgi içermesi ve etiket fiyatının fahiş bulunması durumlarının ALO 171 Tüketici İhbar Hattı’na bildirmeleri çağrısı da yapıldı.

Bu haber toplam 1591 defa okunmuştur
Etiketler :