YÜZLERCE KAYIP

YÜZLERCE KAYIP

Türkiye’nin Van ilinde bugün meydana gelen depremin büyüklüğünün ilk olarak yerel verildiği ve 6.6 olarak duyurulduğu, ancak daha sonra bunun 7.2 olarak revize edildiği, şiddetin ise 8 olduğu belirtilirken; ölü ve yaralı sayısında resmi açıklama gel

A+A-

 

Türkiye’nin Van ilinde bugün meydana gelen depremin büyüklüğünün ilk olarak yerel verildiği ve 6.6 olarak duyurulduğu, ancak daha sonra bunun 7.2 olarak revize edildiği, şiddetin ise 8 olduğu belirtilirken; ölü ve yaralı sayısında resmi açıklama gelmemesine karşın yüzlerce ölü olabileceğinden korkuluyor.

Türkiye'nin her bölgesinden Van ve çevresine arama kurtarma ve sağlık ekipleri giderken; devlet ve hükümet yetkilileri de bölgeye hareket etti.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Mustafa Erdik, Van Tabanlı'daki depremin büyüklüğünü ve yerini doğru verdiklerini dile getirerek, ''Büyüklüğünü ilk olarak yerel olarak verdik, daha sonra revize ettik'' dedi.

Erdik, yaptığı açıklamada, depremin büyüklüğü konusundaki farklı bilgilere işaret ederek, Enstitü olarak süratle hareket ettiklerini ifade etti. ''Depremin büyüklüğünü ve yerini doğru verdik. Büyüklüğünü ilk olarak yerel olarak verdik, daha sonra revize ettik'' diyen Erdik, 6.6 büyüklüğün yerel olduğunu, daha sonra moment büyüklüğünü 7.2 olarak revize ettiklerini söyledi.

Erdik, depremlerde önemli olanın büyüklük değil, şiddet olduğuna da dikkati çekerek, ''Van'da şiddet 8 mertebesinde. 9 şiddetinin görüldüğü yerler de var'' dedi.

Erdik, çok ağır hasarlı binalardan can kaybı beklenebileceğini de kaydederek, ''Bu binalardan tahmini 664 tanedir. Bu binalar yıkık binalardır. Tamamen göçük değildir ama yıkık binalardır. Bir de tamamen yıkık bina dediğimiz daha çok betonarme binalar vardır. Bunlar da 50 adet gözüküyor'' diye konuştu.

Tüm bu sayıların tahmini olarak verildiğini vurgulayan Erdik, bunlarda hata payının yüksek olduğunu kaydetti.

Erdik, ''Tahmini can kayıplarına bakarsak, bunlar bizim hiç istemediğimiz rakamlar... Bizim tahminimiz 710 civarında, ama bu 500 de olabilir, 1000 de olabilir. Bunlar çok tahmini rakamlar...''

ATALAY

Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Van'da meydana gelen deprem nedeniyle il merkezinde 10 bina, Erciş'te 25-30 bina ve bir öğrenci yurdunun yıkıldığını bildirdi.

Atalay, Başbakanlık Merkez Bina'dan ayrılırken yaptığı açıklamada, Van Valisi Münir Karaloğlu ve Erciş Kaymakamı Ramazan Fani'den aldıkları bilgileri gazetecilere aktardı.
Beşir Atalay, ''Van merkezde 10 civarında bina yıkılmış, Erciş'te 25-30 arası bina, biri de yurt, yıkılmış durumda. Merkeze bağlı bazı köylerde Alaköy, Mollakasım köyü gibi birkaç köyümüzde belki biraz daha fazla hasar olabilir. Köylerle ilgili henüz tam bir tespit yapılmış değil ama şu anda Valimiz helikopterle köylerle ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar'' diye konuştu.

İlk andan itibaren yakın bölge illeri başta olmak üzere hem AFAD'ın hem sağlık teşkilatının hem de Kızılay'ın bütün imkanlarının seferber edildiğini bildiren Atalay, Türk Kızılayı'nın Muş, Elazığ ve Erzurum'daki büyük depolarından malzeme taşıyan tırların bölgeye hareket ettiğini bildirdi. Atalay, ''Hava soğuk olduğu için öncelikle gerek şehirde gerek köylerde çadır, katalitik soba gibi ve gıda gibi destekler öncelikle götürülüyor'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da Van'da olacağını, kendilerinin de Van'a gideceklerini açıklayan Atalay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sağlık Bakanımız şu anda orada. İki tane uçağımız ve dört ambulans helikopterimiz de orada. Sağlıkla ilgili hiçbir sorun yok. İnşallah hasar çok fazla olmaz. O konuda şu anda vereceğimiz bilgiler yanıltıcı olabilir yani iyi bilgi almadan o konuda çok ileri şeyler söylemiyorum ama Valimizin ve Kaymakamımızın, özellikle hasarın en fazla olduğu Van ve Erciş ile ilgili bilgileri aktarmış oldum.''

 

Bu haber toplam 985 defa okunmuştur