1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. “Yorgos Vasiliou: Düne ve Yarına Dair Düşünceler”
“Yorgos Vasiliou: Düne ve Yarına Dair Düşünceler”

“Yorgos Vasiliou: Düne ve Yarına Dair Düşünceler”

Araştırmacı, yazar, akademisyen Niyazi Kızılyürek’in, “Yorgos Vasiliou: Düne ve Yarına Dair Düşünceler” adlı kitabı yayımlandı.

A+A-

Araştırmacı, yazar, akademisyen Niyazi Kızılyürek’in, “Yorgos Vasiliou: Düne ve Yarına Dair Düşünceler” adlı kitabı yayımlandı.

Rum Yönetimi eski Başkanlarından Yorgos Vasiliou’nun anlatıldığı kitap, Işık Kitabevi’nin pazartesi günü başlayacak 27. Kitap Fuarı’nda okurlarla buluşacak.

Aynı zamanda fuarın onur konuğu olan Vasiliou, Niyazi Kızılyürek’le birlikte 2 Eylül Salı akşamı saat 20.30’da kitapla ilgili okurlarla söyleşecek ve kitabı imzalayacak.

Yunanca’dan Türkçe’ye Şevki Kıralp ve Niyazi Kızılyürek’in çevirdiği kitap, on bölümden oluşuyor.

“AYRI KALIRSAK BATARIZ, BİRLİKTE OLURSAK BAŞARIRIZ”

Kızılyürek, kitabının önsözünde şu ifadelere yer verdi:
“On bölümden oluşan bu çalışmada Yorgos Vasiliou ile ülkemizin dününü, bugününü ve yarınını ilgilendiren çeşitli konuları ele aldık. Vasiliou’nun çocukluk yıllarından başlayarak Kıbrıslı Rumların Enosis tutkusundan toplumlararası ilişkilere, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuruluşundan 1974’te yaşanan trajik olaylara kadar çeşitli konuları açık yüreklilikle tartıştık.

Ayrıca, 2004 Referandumlarını, Kıbrıslı Rumların ‘Güçlü Hayır’ını’ ve sonuçlarını derinlemesine ve içten bir diyalogla irdelemeye çalıştık.

Buradan hareketle, geleceğe de bir göz atarak, yarım asırdan beri olağanüstü hal içinde bulunan ülkemizin önündeki seçenekleri değerlendirdik. Federal Devlet ile mevcut statünün derinleşmesi arasında gidip gelen ülkemizde en rasyonel seçeneğin federal bir devlet çatısı altında birleşmek olduğunu düşünüyoruz. Yorgos Vasiliou bunu şu sözcüklerle özetliyor: ‘Ayrı kalırsak batarız, birlikte olursak başarırız...’ ”

(tak)  

Bu haber toplam 1499 defa okunmuştur