1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yeni hükümet arayışları sürüyor
Yeni hükümet arayışları sürüyor

Yeni hükümet arayışları sürüyor

KKTC’de 28 Temmuz’da erken genel seçim kararı alınmasının ve UBP hükümetinin güvensizlik önergesiyle düşürülüp istifa etmesinin ardından iç siyasette hareketli günler devam ediyor.

A+A-

KKTC’de 28 Temmuz’da erken genel seçim kararı alınmasının ve UBP hükümetinin güvensizlik önergesiyle düşürülüp istifa etmesinin ardından iç siyasette hareketli günler devam ediyor.

Meclis’te temsil edilen siyasi partilerden üçü, yarın saat 10.00’da Cumhuriyet Meclisi’nde bir araya gelerek Cumhurbaşkanı’nın hükümeti kurmakla görevlendirmesi için bir isim üzerinde uzlaşmaya çalışacak.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, hükümetin istifasının ardından yeni hükümeti kurma görevi vermeden önce Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerle görüştü ancak henüz görevlendirme yapmadı.

Ana muhalefet partisi CTP-BG’nin çağrısıyla yarın saat 10.00’da Meclis’teki muhalefet partilerinin katılacağı bir toplantı düzenleniyor. Toplantının gündemi, erken seçime kadar görev yapacak hükümetin nasıl oluşturulacağı olacak. UBP ise toplantıya katılmayacağını açıklamıştı.

Muhalefet partilerinin hükümete karşı verdiği güvensizlik önergesinin Cumhuriyet Meclisi’nde 5 Haziran Çarşamba günü kabul edilmesinin ardından Başbakan İrsen Küçük 6 Haziran Perşembe günü istifasını Cumhurbaşkanı’na sunmuştu.

Cumhurbaşkanı Eroğlu da, hükümeti kurma görevi vermeden önce aynı gün ana muhalefet partisi CTP-BG ile, Cuma günü de sırasıyla TDP, DP-UG ve UBP’yle görüşmüştü.

Başbakan İrsen Küçük ve hükümeti, istifasını sunmuş olsa da yeni hükümet kuruluncaya kadar görev başında olacak.

AKANSOY

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, tüm partilerin bir araya gelmesi için yaptıkları çağrıya DP ve TDP’den olumlu yanıt aldıklarını ve yarın saat 10.00’da Meclis’te toplanacaklarını söyledi.

Akansoy, hükümeti kurma görevi üstlenecek bir isim belirlenmesi amacıyla yapılacak toplantıya UBP’nin katılmayacağını belirtti.

SERDAR DENKTAŞ: “BİZ ORADA OLACAĞIZ”

DP-UG Genel Başkanı Serdar Denktaş, yarın her halukarda Meclis’teki toplantıya katılacaklarını söyledi.

“Biz uzlaşıp bir ismi ortaya koymak için gidiyoruz. Sorunsuz bir seçim dönemi geçirmek istiyoruz” diyen Serdar Denktaş, yarın uzlaşma sağlanırsa yarın, değilse Salı günü de toplantıya devam edip bir isim belirleyeceklerini ve ardından Cumhurbaşkanı’na gideceklerini ifade etti.

ÖZYİĞİT: “ORTAK ADAY ARAYIŞINDAYIZ”

TDP Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, hükümetin düşmesi ve istifasının ardından, doğru tavrın 27 milletvekiline sahip üç partinin ortak bir aday saptaması ve hükümetin o kişinin başkanlığında oluşturulması olduğunu söyledi.

UBP’nin böyle bir toplantıda olmasını doğru bulmadıklarını kaydeden Özyiğit, bu konuda partilerin fikir birliğine vardığının görüldüğünü; yarın durumu gözden geçirip ortak bir isim üzerinde uzlaşmaya çalışacaklarını belirtti.

Özyiğit, yarın bir isimde uzlaşılacağı konusunda umutlu olduğunu ve ardından gereği neyse onun yapılacağını ifade etti.

Cumhuriyet Meclisi’nde halen UBP’nin 22, CTP-BG’nin 14, DP-UG’nin 10, TDP’nin de 3 milletvekili bulunuyor. Meclis’te bir koltuk ise boş.

(tak)

Bu haber toplam 1158 defa okunmuştur