1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yeni Büyükelçi Tomova BKP ve YKP’yi ziyaret etti
Yeni Büyükelçi Tomova BKP ve YKP’yi ziyaret etti

Yeni Büyükelçi Tomova BKP ve YKP’yi ziyaret etti

29 Mart’ta göreve geldiğini ve hemen çalışmaya başladığını belirten Tomova, sadece Büyükelçilik görevleri için değil, Slovakya’nın adada oynadığı eşsiz ve özel rol için de çalıştığını kaydetti.

A+A-

Bir süre önce Slovakya’nın Güney Kıbrıs Büyükelçiliği görevine atanan Oksana Tomova, Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) ileYeni Kıbrıs Partisi’ni (YKP) ziyaret etti.

Büyükelçi Oksana Tomova ziyaretlerde yaptığı konuşmalarda, Kuzey ve Güney Kıbrıs’tan Slovakya Büyükelçiliği’nin organizasyonuyla düzenlenen ortak toplantılara katılan parti yetkilileriyle bir araya gelmenin kendisine mutluluk verdiğini söyledi.

29 Mart’ta göreve geldiğini ve hemen çalışmaya başladığını belirten Tomova, sadece Büyükelçilik görevleri için değil, Slovakya’nın adada oynadığı eşsiz ve özel rol için de çalıştığını kaydetti.

Tomova, Slovakya’nın 24 yıldır adada iki toplumlu diyalogu güçlendirmek amacıyla çaba sarf ettiğini ifade ederek, Slovakya Büyükelçiliği’nin adada iki taraftan da siyasi parti temsilcilerini bir araya getirmesinin değerli bir görev olduğunu kaydetti. Tomova, Slovakya Büyükelçiliği’nin buna devam etmeye, çözüme katkı koymaya hazır olduğunu söyledi.

Tomova, kişisel irtibatlar kurarak, iki toplumdaki siyasi parti yetkililerinin fikirleri ve duruşlarıyla ilgili bilgi edinmeye iki toplumlu diyaloga katkı koyabilmek için önem verdiğini de dile getirdi.

Rollerinin ikili diyalogu kolaylaştırmak olduğunu ifade eden Tomova, kısa zaman içerisinde müzakerelerin başlanmasının beklendiğini hatırlattı. Tomova, müzakerelerden herkesin ve uluslararası çevrelerin netice beklediğini ve bu bağlamda Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’in ziyaretler temaslar gerçekleştirdiğini hatırlattı.

Tomova, Slovakya Büyükelçiliği’nin organizasyonuyla Kuzey ve Güney’den bazı siyasi parti başkan ve temsilcilerinin katılımıyla düzenledikleri rutin ortak toplantıların ilkinin 22 Mayıs’ta gerçekleştirileceğini, alt komitelerin ise 15 Mayıs’ta bir toplantı yapacağını söyledi.

Tomova, toplantı tarihine kadar rutin ortak toplantılara katılan kişilerle görüşme fırsatı bulmaktan hoşnut olduğunu da kaydetti.

Slovakya’nın üstlendiği rol ile sürece katkı koyacağına ve iyi neticeler elde edeceklerine inandığını kaydeden Tomova, tüm Kıbrıslılar’ın inandığı bir barış ve güven ortamı yaratmanın önemli olduğunu vurguladı.

İZCAN

BKP Genel Başkanı İzzet İzcan ise konuşmasında, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Slovakya Büyükelçiliği ile hep iyi ilişkiler içerisinde olduklarını söyledi.

Bir önceki Slovakya Büyükelçisi Anna Turenicova’nın “çok iyi” bir arkadaş olduğunu belirten İzcan, Turenicova’nın Kıbrıs’ta bulunduğu süre içerisinde çok şeyler yaptığını belirtti.

Tomova ile de aynı yönde çalışmalarına devam edeceklerinden emin olduğunu anlatan İzcan, Slovakya’nın hem Kuzey hem de Güney Kıbrıs’taki herkesin çok saygı duyduğu bir ülke olduğunu dile getirdi.

Kıbrıs’ın geçirdiği bu zor zamanlarda Slovakya’nın iki toplumu bir araya getirmek için çaba sarf ettiğini, iki toplumlu bir çok proje gerçekleştirildiğini söyleyen İzcan, bunu takdirle karşıladıklarını da vurguladı.

Er ya da geç bu günlerin geçeceğini belirten İzcan, müzakerelerin bir an önce başlamasını istediklerini, görüşmeleri ertelemekte yana olmadıklarını anlatarak, 1974 sonrasında Kıbrıs’ta yaşanan tüm krizlerin statükodan kaynaklandığını söyledi.

İzcan, Avrupa’nın merkezinde olan Kıbrıs’ın etrafındakilere barış, uyum ve uzlaşı yayan bir ülke haline getirilmesi gerektiğini belirtti.

KANATLI

YKP Yürütme Kurulu Üyesi ve Örgütlenme Sekreteri Murat Kanatlı ise ziyarette yaptığı konuşmada, Tomova’nın hayati bir zamanda göreve geldiğini ifade ederek, iki toplumlu diyalogun Mayıs 1989’da başladığını hatırlattı. Bu dönmede herkesin Kıbrıs konusuyla ilgili bazı gelişmeler elde edilmesi beklentisi içerisinde olduğunu ve başlaması beklenen müzakere sürecinin artık son sefer olduğunu umduğunu söyledi.

Tomova’nın Kıbrıs sorununun çözümünü kutlayan Büyüleçilerden bir olmasını dilediğini ifade eden Kanatlı, Kıbrıs sorunun çözümsüzlüğünden dolayı sorunlar yaşandığını belirterek, artık Kıbrıs sorunun en erken zamanda çözülmesini istediklerini kaydetti.

Kanatlı, özellikle Kıbrıslı Türklerin Kıbrıs sorununun çözümsüzlüğünden zarar gördüğünü, bir çok sebepten, 1974 sonrasındaki durumdan, Türkiye’nin politikasından dolayı Kıbrıslı Türklerin olumsuzluklar yaşadığı görüşünü ifade ederek, Kıbrıs’ın geleceği için Kıbrıs sorunun bir an önce çözülmesini istediklerini vurguladı.

Kanatlı, yıllardır adada yürüttüğü rol nedeniyle Slovakya'ya teşekkür de etti.

(tak)

Bu haber toplam 1427 defa okunmuştur