1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Transferin şampiyonları
Transferin şampiyonları

Transferin şampiyonları

Siyaseti ‘kirli’, siyasetçiyi ‘güvenilmez’ kılan ancak yıllardır hep tartışılmasına karşın önüne geçilemeyen ‘Milletvekili transferleri’nde ‘Sağ’ partiler şampiyon.

A+A-

Siyasette “transfer” tartışmaları sürerken sağ partilerin bu konuda önce olduğu istatistiklere yansıdı. Transfer listesinin başındaki isim, geçtiğimiz günlerde UBP’den istifa ederek DP’ye katılan Ahmet Kaşif… Ahmet Kaşif’in birinci olduğu transfer listesinde ‘en yakın rakibi’ de UBP Genel Başkanı İrsen Küçük.

Meltem SONAY

Siyaseti ‘kirli’, siyasetçiyi ‘güvenilmez’ kılan ancak yıllardır hep tartışılmasına karşın önüne geçilemeyen ‘Milletvekili transferleri’nde ‘Sağ’ partiler şampiyon.
1990 yıllardan bu yana siyasette ‘bir o yana, bir bu yana’ gidişlerin arkası kesilmezken, son günlerde UBP’den istifa ederek bağımsız kaldıktan sonra Demokrat Parti’ye katılan sekiz milletvekiliyle ‘gel- git’ler gündem oldu.

Hepsi SAĞ’dan!
Şu anda Cumhuriyet Meclisi’nde görev yapan milletvekillerin 17’si daha önce başka partilerde siyasete atılmış, zaman içinde bir başka partide devam etmeyi seçmiş.
Milletvekilleri arasında, partisinden ayrılıp başka partiye transfer olmasının ardından, tekrar partisine dönenler de var. ‘Transfer listesi’nde yer alan 17 milletvekili de ‘sağ’dan…

Kaşif ve Küçük ‘liste başı’
Transfer Listesi’nin başındaki isim, geçtiğimiz günlerde UBP’den istifa ederek DP’ye katılan Ahmet Kaşif. Ahmet Kaşif’in birinci olduğu transfer listesinde ‘en yakın rakibi’ de UBP Genel Başkanı İrsen Küçük.
1990 genel seçimlerinde ilk olarak Yeni Doğuş Partisi'nden milletvekili seçilen Ahmet Kaşif, önce DMP’de yer aldı, 1993 genel seçimlerinde ise Demokrat Parti'den Gazi Mağusa milletvekili seçildi. 2004’te DP'den istifa ederek Özgür Düşünce Hareketi'ne katılan Kaşif, aynı yıl Özgür Düşünce Hareketi'nden ayrılıp, Ulusal Birlik Partisi'ne gitti. Kaşif, geçtiğimiz günlerde UBP’den istifa edip bağımsız kalmasının ardından tekrar DP’ye katıldı.
Siyasi hayatına UBP’de başlayan İrsen Küçük, TAP, AHP ve DMP’yi de denedi. İrsen Küçük, 3 parti dolaştıktan sonra, siyasete başladığı partiye dönen siyasetçilerden.

Gezgin Hasipoğlu…
Transfer Listesi’nin 3. sırasını, Sağlık Bakanı, UBP Milletvekili Ertuğrul Hasipoğlu aldı. Siyasete UBP’de başlayan Hasipoğlu, 2002’de UBP’den istifa ederek Yenilikçi Atılım Partisi’ni kurdu,  2003’de ise Adalet ve Barış Partisi olarak parti ismini değiştirerek Meclis’te ABP olarak temsil edildi. Daha sonra Demokrat Parti’ye katılan ve yeniden milletvekili seçilen Hasipoğlu, 2010’da da DP’den istifa ederek yeniden UBP’ye döndü.

 

[Dosyada kullanılan liste Engin Ömer Kunt tarafından hazırlanmıştır]

Bu haber toplam 2049 defa okunmuştur