1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. TDP: “UBP’li yetkililer hala koltuk kavgası veriyor”
TDP: “UBP’li yetkililer hala koltuk kavgası veriyor”

TDP: “UBP’li yetkililer hala koltuk kavgası veriyor”

Çakıcı, ülkede onlarca ciddi sorun varken, üretici, esnaf batma noktasına gelmişken, faizler yüzünden binlerce kişi halen büyük mağduriyet yaşarken, Başbakan ile UBP’li yetkililerin hala koltuk kavgası verdiğini savundu.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülkede onlarca ciddi sorun varken, üretici, esnaf batma noktasına gelmişken, faizler yüzünden binlerce kişi halen büyük mağduriyet yaşarken, Başbakan ile UBP’li yetkililerin hala koltuk kavgası verdiğini savundu.

Çakıcı, yazılı açıklamasında, hükümetin bir yandan halkın kurumlarını peş keş çektiğini, diğer yandan da sektörleri batırma noktasına getirdiğini, üreticilerin perişanları oynadığını, halkın birçok ciddi sorunla karşı karşıya geldiğini öne sürdü.
Hükümetin Ercan Havaalanını devrettikten sonra sıraya Elektrik Kurumunu koyduğunu ileri süren Çakıcı, hükümetin enerji alanında AKSA şirketine iltimas geçme çalışması yaptığını savundu. Çakıcı, “Hükümet birilerine haksız kazanç sağlamayı kendine marifet edindi” iddia etti.
Mehmet Çakıcı, “Geçmişte yapılan sözleşme gereği, yıllık 700 milyon kWh enerji üretmesi gereken, ancak bunu üretemeyen ve bundan dolayı ceza ödeyen AKSA şirketinden alınan enerji miktarını artıran alım garantisi verme çalışması yapılması hem halka karşı yapılan bir ihanet, hem de Kıb Tek’in özelleştirme çalışmalarının bir parçasıdır” dedi. Çakıcı, Kıb-Tek’i zarara uğratacak, dahası halkın daha pahalı elektrik tüketmesine neden olabilecek bu girişimin birçok soru işaretini de beraberinde getirdiğini savundu çekti.

“Üreticilerle dalga geçiliyor”
Açıklamasında hayvan üreticileri ile çiftçilerin de sıkıntılar yaşadığını da kaydeden Çakıcı, sorunlara çare üretmesi gereken hükümet ile bakanın ise adeta üreticilerle dalga geçtiğini ileri sürdü.
Gelirleri düzenli olarak düşerken, giderleri her gün yükselen üreticilerin, devletten alması gereken paraları gününde alamadıklarını, ülkede bala sıkıntısı yaşanırken bala ihraç kararı alınmasından şikayetçi olduklarını belirten Çakıcı, “Hayvancıların feryatlarına kulak vermesi gereken Sn. Bakan ise üreticilerle dalga geçercesine ‘bu söylenenlere gülüp geçerim’ demektedir. Bu nasıl bir ciddiyettir, bu nasıl bir sorumluluktur anlamak mümkün değil” diye konuştu.
Çiftçilerin ise son 15-20 yılın en zor üretim yılının yaşandığı yönünde şikayetleri olduğunu ve gerekli önlemler alınmazsa eyleme gidecekleri uyarısında bulunduklarını hatırlatan Çakıcı, hükümetin çiftçiyi de kaderine terk ettiğini ileri sürdü.

“Radikal değişiklikler”
Ülkede erken seçimin artık kaçınılmaz olduğunu savunan Çakıcı, erken seçime kadar Seçim ve Halk Oylaması Yasası ile Siyasi Partiler Yasası’nda radikal değişiklikler yapılmasının önemine dikkat çekti, sistemin köklü değişimi için bunun gerekli olduğunu belirtti ve tek liste ile seçime gidilmesi ve milletvekili transferlerinin yasaklanması gerektiğini söyledi.
(tak)

Bu haber toplam 1053 defa okunmuştur