TC SU İŞLERİ KIBRISA TEŞKİLAT KURDU

TC SU İŞLERİ KIBRIS'A 'TEŞKİLAT' KURDU

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Türkiye hükümetinin, Devlet Su İşleri Teşkilat Yasası’nda değişiklik yaparak, KKTC’de “dış temsilcilik niteliği taşımayan geçici yurt dışı teşkilatı olarak” 10 yıllık süre için merkez k

A+A-

 

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS), Türkiye hükümetinin, Devlet Su İşleri Teşkilat Yasası’nda değişiklik yaparak, KKTC’de “dış temsilcilik niteliği taşımayan geçici yurt dışı teşkilatı olarak” 10 yıllık süre için merkez kurma kararını eleştirdi.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan tarafından yapılan açıklamada, “Bağımsız bir devlet olduğu iddia edilen KKTC kurumlarında başka bir ülkenin kendi makamlarının aldığı bir karar ile bizim hiçbir yasamızda yeri olmaması ve mevcut yasalarımızda herhangi bir yasal düzenleme yapılmadan bu şekilde yeni bir teşkilat kurma kararı alması, ülkemiz yönetimine sürülmüş kara bir lekedir” denildi.

Kararı “dünyada eşi benzeri olmayan” diye niteleyen Kaptan, bu uygulamayla UBP hükümetinin, ne Anayasa’yı ne de teşkilat yasalarını dikkate almadığını bir kez daha tüm topluma gösterdiğini iddia etti.

“Türkiye hükümetinin ülkemiz kurumlarında kendi teşkilatlarını kurarak kendi personelini görevlendirmesi, ülkede uygulanan Kıbrıslı Türkleri yok etme ve asimilasyon politikalarının boyutlarını göstermektedir” denilen açıklamada, şu ifadeler de yer aldı:

“Kıbrıs sorununun 2012 Haziranına kadar çözülmesi gerektiğini söyleyenler, bu uygulama ile bu söylemlerinde samimi olmadıklarını ve günü geçiştirme adına politika yaptıklarını bize göstermektedir.

Kıbrıslı Türkler tarihin hiçbir evresinde baskı ve sindirme politikalarına boyun eğmemiştir. Bugün de bu şekilde Kıbrıslı Türklerin iradesini yok etmeye yönelik uygulanan baskı ve asimilasyon politikalarına boyun eğmeyecektir. Bu mücadele kendi kendimizi yönetme ve birleşik, federal, bağımsız bir Kıbrıs hedefimize ulaşıncaya kadar da devam edecektir.”

 

DSİ'NİN, KARARI

 

Türkiye Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 10 yıllık süreyle proje müdürlüğü ve bu proje müdürlüğü bünyesinde 8 adet başmühendislik kuracak.

 

TC Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın, teşkilatta değişiklik kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

 

Buna göre, Kuzey Kıbrıs Su Temin Projesi ve mücavir alanı tümünde proje, tatbikat, ihale, kontrollük hizmetleri ve diğer mukavele işlemlerini icra etmekle görevli, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün dış temsilcilik niteliği taşımayan geçici yurt dışı teşkilatı olarak 10 yıllık proje süresiyle sınırlı olacak şekilde, teşkilat merkezi Lefkoşa olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Proje Müdürlüğü ve bu proje müdürlüğü bünyesinde 8 adet başmühendislik kurulması kararlaştırıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1650 defa okunmuştur