1. HABERLER

  2. ÖZEL HABER

  3.  ‘Nefreti silelim, adayı ancak barış kurtarır’
Tavuk ithalatı izinlendiriliyor!

Tavuk ithalatı izinlendiriliyor!

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ‘tavuk ithali’ne ilişkin tutum değişikliğine gitti, alım gücünde bir fark yaratması hedefi ile Ticaret Odası’na tavuk ithalinin izinlendirileceğini bildirdi.

A+A-

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı ‘tavuk ithali’ne ilişkin tutum değişikliğine gitti, alım gücünde bir fark yaratması hedefi ile Ticaret Odası’na tavuk ithalinin izinlendirileceğini bildirdi.

Geçtiğimiz Cuma günü saat 16:30 itibarıyla bu konudaki tutum değişikliğini Ticaret Odası’na yazılı olarak bildirdiklerini ifade eden Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, an itibarıyla Veteriner Dairesi’ne herhangi bir ithalat müracaatı da olmadığını belirtti.

“Alım gücüne fark yaratacak bir katkı sağlaması için”

İthalin, yurttaşın alım gücüne fark yaratacak bir katkı sağlamasını hedeflediklerinin belirten Bakan Şahali, ‘oluşacak rekabet ortamında daha makul fiyatlarla ama mutlaka gerekli sağlık güvenliği, gıda güvenliği koşullarını sağlaması koşulu ile’ ithal izni verileceğinin de altını çizdi.

Ürün çeşitliliği ve fiyat alternatiflerinin oluşmasını hedeflediklerini de belirten Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali,  gerek ön izin, gerekse de izin aşamasında yetkili otoritenin Veteriner Dairesi olduğunu kaydetti.

Ticaret Odası yolu ile…

İthalatla ilgili gizlilik çerisinde, titizlikle çalışıldığının altını çizen Bakan Şahali, geçtiğimiz hafta Salı günü Bakanlar Kurulu’nun bilgilendirildiğini herhangi bir itiraz olmadığı için de resmi bir yazı ile Ticaret Odası’na bildirildiğini aktardı.

Bakanlık, eksik duyuru yapma riskini bertaraf etmek için ithal izninin verileceğini doğrudan Ticaret Odası’na bildirdi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın aldığı ve Bakanlar Kurulu'nun onayladığı karara göre, bundan böyle ülkeye tavuk eti gelebilecek.

Yıllardır, özellikle 1, zaman zaman 2 işletmenin tekelinde olan ve en büyük yerli üretim olma özelliği taşıyan tavuk çiftliklerine, bu yolla alternatif yaratılmış oldu. Tavuk eti ithal etmek isteyen işletmeler, bundan böyle Veteriner Dairesi'nin koşullarını yerine getirmek şartıyla, yurt dışından işlenmiş ya da işlenmemiş tavuk eti getirebilecek. Bu kararın, piyasada ciddi anlamda tavuk eti ve ürünlerinin ucuzlamasını sağlaması bekleniyor.

Alınan kararın, tüketiciden yana önemli olduğu ve fiyatlarda da ciddi bir ucuzlama getireceği belirtildi. Buna göre, piyasadaki tekelin de kırılacağı, piyasanın daha ucuza tavuk ürünü tüketebileceği de vurgulandı.

 

Bu haber toplam 4136 defa okunmuştur
İlgili Haberler