1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Talat halkla buluştu
Talat halkla buluştu

Talat halkla buluştu

İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat önceki gün Turunçlu ve Paşaköy’ü ziyaret etti. Vatandaşlarla ülke sorunlarını tartışan Talat, Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı değerlendirdi.

A+A-

 

İkinci Cumhurbaşkanı  Mehmet Ali Talat önceki gün Turunçlu ve Paşaköy’ü ziyaret etti.  Vatandaşlarla ülke sorunlarını tartışan Talat, Kıbrıs sorununda gelinen aşamayı değerlendirdi.
Turunçlu  Muhtarlık binası bahçesinde toplanan vatandaşlar kuraklık ve doludan büyük zarar gördüklerini anlattılar. Zamlardan ve hükümetin ilgisizliğinden şikayet eden vatandaşlar keyfi uygulamalardan artık bıktıklarını ifade ettiler.
Paşaköy’de, bölgede yatırım yapılmadığından şikayet eden vatandaşlar devletin ve üniversitelerin bu konuda harekete geçmelerini isterken,  Mesarya’da arazi  değerlerinin çok düşük olduğunu  belirttiler.  Paşaköy  Belediye Başkanı Habil Tülücü, bir plan çerçevesinde bölgeye yatırımın desteklenmesinin şart olduğunu anlattı. Bu arada bölgede bulunan Çömlekçi  Çiftliği’nin Ziraat ve Veteriner Fakültesi olarak değerlendirilebileceği  belirtilerek, tarihi Çömlekçi Çiftliğinin de korunmuş olacağı  söylendi.

KIBRIS SORUNU

Ziyaretlerin her ikisinde de Kıbrıs sorununa değinen vatandaşlar 2. Cumhurbaşkanı Talat’a “Bu iş nereye varacak? Anastasiades neden  seçim öncesi başka seçim sonrası başka politika güdüyor? Kıbrıs sorununda ufukta bir şey var mı?” şeklinde sorular sordular.
Talat sorulara verdiği cevaplarda yakın zamanda ufukta net bir şey görülmediğini belirterek özellikle Türk tarafının hareketlenmesi gerektiğini söyledi. Anastasiades’in, Hristofyas ile vardıkları mutabakatların zemin olamayacağını söylediğini hatırlatan Talat, bunun devletlerin devamlılığı ilkesine ters olduğunu anlattı. Talat, Anastasiades’in bu tutumu karşısında hiç kimsenin, özellikle bizim tarafın ses çıkarmadığını söyleyerek, halbuki bu durum karşısında konuya taraf olanlar nezdinde konuyu gündeme getirmek gerektiğini ifade etti. Talat, “BM Güvenlik Konseyi’nin daimi temsilcilerinin çağırılıp tutumlarının sorulması gerekir. Anastasiades’in mutabakatları reddetme hakkı  yoktur” dedi.

BM’NİN HATASI

Eroğlu ve Anastasiades’in ay sonu yapılması planlanan yemekte “yol haritası” belirleyeceklerinin hatırlatılması üzerine Talat, “evet yol haritası çizeceklermiş eşlerin de katıldığı yemekte... Tarihte böyle bir şey yok.  BM’nin hatası var, işi iyice eğlenceye çevirdi” şeklinde konuştu.

ÇÖZÜM ŞART

Talat “Çözüme ihtiyacımız var. Kıbrıs sorununu biz ileri götürmeliyiz. Çözüm olmadığı sürece uluslararası hukukun dışında  kalırız,  dolayısıyla  dünyada önemimiz kalmaz.  Sosyo – ekonomik zorluklar peşimizi bırakmaz.  Hükümet edenler keyfi davranmaya devam edebilir” dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ

İkinci Cumhurbaşkanı  Mehmet Ali Talat konuşmalarının sonunda  ülkemizdeki siyasal sistemin yanlış şekillendiğini  belirterek,  Başkanlık Sisteminde işlerin çok daha iyi gideceğini, iki başlılığın ortadan kalkacağını ve halkın sorunlar konusunda seçtiği Başkanı sorumlu tutacağını vurguladı.

Bu haber toplam 1070 defa okunmuştur