1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Soyer'den Denktaş'a eleştiri
Soyerden Denktaşa eleştiri

Soyer'den Denktaş'a eleştiri

Soyer, “Serdar Beyin dar alandaki oyunlarını bozduk diye bize saldırması, kurultayımıza dönük senaryolar üretmesi rezilliktir”

A+A-

CTP-BG Mağusa milletvekili Ferdi Sabit Soyer, DP Genel Başkanı Serdar Denktaş’ın dün bir gazeteye verdiği
röportajda CTP’liler hakkında söylediklerini sert bir dille eleştirdi. Soyer, “Serdar Beyin dar alandaki oyunlarını
bozduk diye bize saldırması, kurultayımıza dönük senaryolar üretmesi rezilliktir” dedi.

Soyer’in açıklamasının tam metni şöyle:


DP Genel Başkanı Sayın Serdar Denktaş alışkanlıklarına devam etmektedir. Çünkü Sayın Serdar Denktaş akşamdan sabaha, değişen senaryolarla, siyaset yapmayı metot bilmektedir. Bunun için bir konuda yalnız kendisini değil, ama başkalarını da kurguladığı senaryolarla meşgul edeceğini zannetmektedir.

Bu bağlamda, Sayın Serdar Denktaş, özellikle önceden ince ayarları yapıldığı belli olan darbeci anlayışlarla oluşturmak istediği siyasi ortamdan ötürü, günümüzde DP içinde, “Ulusal Güçler” olarak geliştirdiği konseptin, partisinde yol açtığı tepkiyi de gizlemek için, CTP ve şahsım üzerinde gerçek dışı senaryolar üretmektedir.
Havadis Gazetesine yaptı açıklama bağlamında şunu net olarak ifade etmek isterim. CTP Parti Meclisi meydana gelen siyasi gelişmeleri değerlendirerek, herkesin artık bildiği kararı zamanında üretti. Buna göre, CTP Güvensizlik önerisini destekleyecek, aynı zamanda 29 Eylül’de erken seçimi de destekleyecek, ama eğer, daha erken bir zamanda, erken seçim teklifi gelirse de, CTP bunu destekleyecekti.

İşte, bu temel doğrultusunda; CTP Genel Başkanı ve Meclis grubu hareket etti. Buna bağlı olarak bu yalnız muhataplara iletilmedi. Aynı zamanda CTP Meclis grubu oturdu ve bu Parti Meclisi kararına bağlı olarak, Hükümetin Meclis’e sevk ettiği 21 Temmuz tarihinde erken seçimi öngören, önerisine de ivedilik verilmesi ve diğer öneri ile birlikte desteklenmesi kararına ulaştı. Bu gerçekleşti.

İşte o aşamada CTP’nin erken seçime destek vereceği kararının da açıklığa çıktığı o meşhur Meclis birleşiminde, Sayın Serdar Denktaş kürsüye çıkıp, “neden illa İrsen Beyin dediği tarih olsun 28 Temmuz’da erken seçim olsun” dediğini de benim gibi herkes bilmektedir.

Dolayısı ile her iki erken seçim önerisi için de Meclis Genel Kurulunda ivedilik önerisine olumlu oy verildi ve bu ikisi de komiteye sevk edildi. Önerinin birinin 21 Temmuz olması nedeni ile de Meclis Komitesinin hemen saptanan günde toplantı yapması zaten zaruri idi.

İşte bu arada, CTP Parti Meclis’i toplandı ve karar aldı. Erken seçimin 28 Temmuz’da yapılması için...
İşte o aşamada artık kim isterse olsun, her CTP’linin görevi, Parti Meclisi’nin söz konusu kararının yaşama geçmesidir. Bu yüzden, Komitenin o gün toplanması, Serdar beyin dediği gibi benim talebim değil, PM’nin kararı çerçevesinde de desteklendiği gibi partimizin tavrıdır.

Çünkü süreci söz konusu kaypak ortamda belirginleştirmek, kesin tavırdı. Bakın o denli kaypak bir ortam vardı ki, bizzat hala 29 Eylül diyen Serdar Denktaş; Meclis’te hiçbir omurgaya dayanmadan, kürsüden; erken seçimin 28 Temmuz’da olmasını da önerdi. Sonra aynı Serdar Denktaş, bu kez, seçimin 11 Ağustos’ta olmasına dönük de görüş belirtti.

Oyun içinde oyun. CTP Parti Meclis’i kararı bağlamında ilgili Komitenin, o gün toplanacağı da benim tarafımdan değil, ama partimin yaptığı görüşmelerle de belirginleştiği gerçeği de açıktır. Bu Komite benim talebim üzerine toplanmadı yani. Bu her şeyden evvel CTP’nin kurumsal varlığına hakarettir.

Ben yerimden; kamuoyunun, bu kaypak ve kaygan ortamda, bunu duyması için, Komitenin ne zaman toplanacağını sordum ve bunun kamuoyunca da bilinir olmasını sağlamaya çalıştım. Belli ki Serdar Bey ve ekibini bu endişelendirdi. Çünkü dar alanda oynamaya çalışacağı oyunların önü kesilmiş oldu.
Nitekim bugün, o sahte bomba ihbarının, bu konuya dönük olduğu ve Meclis’in kapatılarak, konunun ele alınmaması için tezgâhlandığı, Serdar Beyin bu açıklamaları ile benim indimde daha da netleşti.
Eğer bu memlekette Polis varsa, Meclis gibi en üst organa sahte bomba ihbarını kimin veya kimlerin yaptığını çoktan açığa çıkartması gerekirdi. Serdar Beyin de bu talebi yapması gerekirdi, benim gibi. Meclis’in konuyu önceden kararlaştırıldığı zeminde görüşmesi belli ki Serdar Beyin daha oynamak istediği oyunlara fırsat vermedi ve oyunu bozuldu, bana öfkesi, bu bomba ihbarı üzerine tüm CTP’liler gibi cesaretle gündeme devam etmemizdir.

Bu konuda,  CTP Kurultayını işin içine sokması, bu siyasi geleneğin, “at ile arpayı kavga ettireceği” ve böylece her zaman yaptığı gibi ortalığı katıştırıp da parsa toplayacağı anlayışından kaynaklanmaktadır. Hiçbir CTP’li onun bu basit oyununa düşmeyecek kadar deneyimlidir.

Hele 28 Eylül tarihinin CTP’nin Kurultayına hazırlanması için makul zaman sağlamak gibi bir antlaşmaya dayandırması rezalettir.  Çünkü bunu bizzat kendisi ve diğerleri bize, 10 UBP’li insana, zaman kazandırma olarak takdim etmiştir. Şimdi bundan vazgeçmiş ve CTP Kurultayı meselesini öne alarak, sözde CTP’yi karıştırmayı sağlayacağını zan etmektedir.

Açıkça söylüyorum ben ve diğer tüm arkadaşlarımız CTP Parti Meclisi’nin aldığı kararlara bağlı hareket etmiştir. Hiçbir CTP’li kendi gibi, sürekli değişen ve partisinin organlarında alınmayan kararları, ansızın ifade etme kültürüne sahip değildir. Onları yaşama geçirme tüm CTP’lilerin görevidir.

Bu haber toplam 1574 defa okunmuştur