1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Sn Küçük, daha ne kadar küçülteceksiniz"
Sn Küçük, daha ne kadar küçülteceksiniz

"Sn Küçük, daha ne kadar küçülteceksiniz"

Özyiğit, “Sayın Küçük, Kıbrıs Türk halkını daha ne kadar küçük düşüreceksiniz. Siz bu tür davranışlara tahammül gösterebilirsiniz, ancak biliniz ki, Kıbrıs Türk halkının ne size, ne de bu tür davranışlara daha fazla tahammülü yoktur”

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Sekreteri Cemal Özyiğit, Başbakan İrsen Küçük’ü “Kıbrıs Türk halkını ve hükümetini küçük düşürücü davranışlara onay vermekle” suçladı.

Özyiğit yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ye ilişkin Kamu Yönetimi raporlarını açıklamasını eleştirerek, tüm yetkilerini Ankara’ya devretmekle suçladığı Ulusal Birlik Partisi (UBP) Hükümeti’nin rapor hazırlamaktan bile aciz bir duruma geldiği; ‘Kamu Yönetimi Raporu’nun’ bile artık Türkiye’de hazırlandığını ifade etti.

Özyiğit, “Sayın Küçük, Kıbrıs Türk halkını daha ne kadar küçük düşüreceksiniz. Siz bu tür davranışlara tahammül gösterebilirsiniz, ancak biliniz ki, Kıbrıs Türk halkının ne size, ne de bu tür davranışlara daha fazla tahammülü yoktur” ifadesini kullandı.

Özyiğit, Küçük’ün, “raporda hükümete yönelik ağır eleştirileri bile göremeyecek kadar koltuğa yapıştığı” iddiasında bulunarak şunları kaydetti:

“Sayın Küçük, KKTC kamu yönetiminin en temel eksikliği, devletin merkezinde politika oluşturacak, öncelikleri belirleyecek, oluşturulan politikaların uygulanmasını koordine edecek, izleyecek ve denetleyecek bir kapasitenin olmaması’ ifadeleri size yöneliktir. Sessiz kalarak, kabul etmeniz ve dahası onaylamanız nasıl bir düşüncenin ürünüdür.”

“SÜREÇ VE YÖNTEM YANLIŞ”

Raporların içeriğine bakıldığında bazı doğru tespit ve ifadeler olmakla birlikte açıklamadaki süreç ve yöntemi yanlış bulduğunu ifade eden Özyiğit, “Tıpkı 2013-2015 dönemini kapsayan ekonomik pakette olduğu gibi dayatma yapılıyor. Başbakan Küçük ile UBP Hükümeti de buna zemin hazırlıyor” dedi.

“Başbakan Küçük’ün de raporlar hakkındaki bilgiyi Atalay’ın açıklamalarından öğrendiği; açıklanan raporlar ile yapılan araştırmaların kimlerle görüşülerek hazırlandığı, hangi siyasi parti, sivil toplum örgütü ve sendika ile tartışıldığının bilinmediği” iddia eden Özyiğit, Başbakan Küçük’ü bu konuda açıklama yapmaya davet etti.

Özyiğit, raporlarda ülkedeki önemli sorunlardan biri olan işgücü analizi yapıldığı, ancak, kaçak işçiler ve kumarhanelerle gece kulüpleriyle ilgili herhangi bir değerlendirme olmadığını belirtirken, hazırlanan 4 ayrı raporlarla Telekomünikasyon Dairesi başta olmak üzere, Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT)’lerin elden çıkarılarak özelleştirilmesi için zemin hazırlandığı görüşünü dile getirdi.

Yerli sanayici ve işadamının devreden çıkarılmak istendiğini ifade eden Özyiğit, Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve heyetinin Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nu ziyaret etmemesini “Yoksa Sayın Eroğlu devre dışı bırakılmak mı isteniyor” sözleriyle eleştirdi.

Cemal Özyiğit, yaklaşık bir yıldan beridir kesintiye uğratılan Kıbrıs Sorunu’ndaki görüşmelerin yeniden başlatılması için Birleşmiş Milletler (BM)’nin mekik diplomasisi yaptığı bir dönemde bunun ne kadar doğru olduğu sorusunu sordu.

(tak)

Bu haber toplam 1278 defa okunmuştur