1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Pilidu: Sondajlar devam edecek
Pilidu: Sondajlar devam edecek

Pilidu: Sondajlar devam edecek

Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Ticaret ve Sanayi Bakanı Pilidu, Exxon Mobil-Qatar Petroleum şirketlerinin Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) yer alan “Glafkos” yatağındaki deneme sondajının sonuçlarının Mart ayında alınacağını açıkladı.

A+A-

Kıbrıs Cumhuriyeti Enerji Ticaret ve Sanayi Bakanı Nataşa Pilidu, Exxon Mobil-Qatar Petroleum şirketlerinin Kıbrıs Cumhuriyeti Münhasır Ekonomik Bölgesinde (MEB) yer alan “Glafkos” yatağındaki deneme sondajının sonuçlarının Mart ayında alınacağını açıkladı.

Alithia gazetesi, Enerji Ticaret ve Sanayi Bakanı Nataşa Pilidu’nun, bakanlığının çalışmalarına ilişkin düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladığını ve Exxon Mobil-Qatar Petroleum şirketlerinin ortaklığında “Glafkos” yatağında yürütülen çalışmalara değindiğini yazdı.

Habere göre, Pilidu, söz konusu yataktaki doğal gaz miktarı hakkında Mart ayında kesin bilgi sahibi olacaklarını belirtirken “sondaj çalışmalarının kesintisiz devam edeceğini ve her türlü Türk kışkırtmasının ise diplomasi yoluyla göğüsleneceğini” iddia etti.

“Afrodit” yatağındaki faaliyetleri “Noble Energy” şirketinden devralan “ENI/Total” ortaklığının ise söz konusu yatağa ilişkin teknik ve ekonomik verileri incelemekte olduğunu vurgulayan Pilidu, araştırmaların sonuçlanmasının ardından İsrail veya Mısır’la işbirliği konusunun değerlendirileceğini ifade etti.

Bu haber toplam 979 defa okunmuştur
Etiketler : , ,