1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Mekik diplomasisine devam”
“Mekik diplomasisine devam”

“Mekik diplomasisine devam”

Akıncı, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide’yle 2 saat görüştü

A+A-

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, dün Liderlerle gerçekleştirdiği temasların ardından her iki liderin de Kıbrıs müzakerelerinde nihai aşamaya geçmeye hazır olduğunu görebildiğini söyledi.

Müzakereleri son aşamaya taşıma maksadıyla, öğle saatlerinde Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ile görüşen Eide, Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı tarafından da kabul edildi. Akıncı- Eide görüşmesi 2 saat sürdü.

Eide, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, Liderlerin önceki gün yaptığı son planlanmış görüşmesinde kendisinden mekik diplomasisi yapmasını talep ettiklerini, bunun üzerine dün her iki liderle görüştüğünü ve bu mekik diplomasisine devam edeceğini söyledi.

Eide, önceki günkü görüşmenin amacının, müzakerelerde hangi aşamada olunduğunun değerlendirilmesi ve garantör ülkelerin katılımıyla Cenevre’de beşli bir zirvenin yeniden toplanması için tarafların hazır olup olmadığının görülmesi olduğuna işaret etti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gutteres’in önceki gün yaptığı bir açıklamada, Birleşmiş Milletler’in yeni bir zirve çağrısı yapmaya hazır olduğunu ancak bunu her iki Lider tarafından uygun görüldüğü bir zamanda ve böyle bir konferansın makul bir başarı şansı olduğu zaman yapabileceğini açıkladığını da belirtti.

“Her iki taraf da nihai aşamaya geçmeye hazır ancak…”

Eide, “Anladığım kadarıyla her iki taraf da nihai aşamaya geçmeye hazır, ancak henüz çözülmesi gereken konular var şu anda çözümlenmiş değiller. Mekik diplomasisine devam edeceğim, umarın en yakın zamanda bir sonuca varabiliriz. Bunun ne zaman olabileceğini söyleyemem, bu gelecek hafta içerisine kadar sarkabilir” dedi.

Basından soru almayan Eide, paylaşılabilecek gelişmelerin basına aktarılacağını söyledi.

Espen Barth Eide, ortak bir zemin oluşturmak için olumlu bir hava ve samimi istekle çalışmaların sürdürüldüğünü de ekledi. 

 

Bu haber toplam 1877 defa okunmuştur
İlgili Haberler