1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Mağusa’da 8 Mart etkinlikleri…
Mağusa’da 8 Mart etkinlikleri…

Mağusa’da 8 Mart etkinlikleri…

Mağusa Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde bir dizi etkinlik düzenliyor. Etkinlikler 4 Mart tarihinde başlayacak.

A+A-

 

Mağusa Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü çerçevesinde bir dizi etkinlik düzenliyor. Etkinlikler 4 Mart tarihinde başlayacak.
Mağusa Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, etkinliklere Mart’ta Kadın Sanatçılar Karma Sergisi ve Whitney Houston’ı Anma Gecesi’nde Della Miles Konseri ile start verilecek. 8 Mart tarihine dek sürecek etkinliklerde çeşitli sergi, konser, festival ve söyleşiler düzenlenecek.
Açıklamada, belediyenin, kadının yaşamın her alanında daha yoğun katılım gösterebilmesi için gerekli koşulları oluşturmayı hedeflediği ve sosyal statüsü ne olursa olsun toplumun her kesiminden kadına ulaşmak için yoğun çalışma yürüttüğü kaydedildi.

Etkinlikler
4 Mart Pazartesi Mağusa Kültür ve Kongre Merkezi’nde saat 18:00’da Profesyonel kadın seramik ve resim sanatçılarının eserlerinden oluşan “Açılış ve Kadın Sanatçılar Karma Sergisi”nin ardından saat 20:00’de Whitney Houston’ın vokalisti Della Miles’in konseri yer alacak.
6 Mart Çarşamba saat 10:00 ile 18:00 arasında Mağusa Bandabuliya’da kadın dernekleri, Mağusa sivil toplum örgütleri ve köy kadın kurslarından kadınların katılacağı Mağusa Emekçi Kadınlar Festivali düzenlenecek.
8 Mart’ta Mağusa Kültür Merkezi’nde saat 20:00’de Yazar ve Barış Girişimi Sözcüsü Oya Baydar’ın konuşmacı olarak katılacağı “Siyasette, Hayatta Kadın ve Erkekler” konulu söyleşi yer alacak.

Kayalp: “Kadınlar hayatın her alanında…”
Gazimağusa Belediye Başkanı Oktay Kayalp yaptığı açıklamada, kadınların hayatın her alanına gerektiği şekilde katılımını teşvik için çalıştıklarını belirterek, geliştirdikleri projelerle kadınlara sosyal olanaklar sunma ötesinde hayatlarını tüm yönleriyle ele alacak bir anlayışıyla hareket ettiklerini kaydetti.
Kadınların kendi hayatlarının kontrolünü ellerine alabilmeleri, ekonomik, sosyal, kültürel, politik alanlarla kamusal hayatta daha aktif olabilmelerini sağlama ve kadınlarla ilgili öncelikli konuları kentin gündemine taşınmasına vurgu yapan Kayalp, kadın çalışmalarının kurumsallaşabilmesi için kadın araştırma merkezi kurma aşamasında olduklarını belirtti.
Oktay Kayalp, kadınlar günü kapsamında düzenleyecekleri etkinliklerde hem kadınların yaptığı eserlerin halk tarafından daha görünür hale gelmesi, hem de ürettikleri eserleri ekonomik olarak değerlendirilmelerine imkan yaratacaklarını söyledi.
(tak)

Bu haber toplam 1283 defa okunmuştur