1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Arıklı: "Yakın bir tarihte erken genel seçimler var"
Lute adaya gelip liderlerle görüşecek

Lute adaya gelip liderlerle görüşecek

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği üst düzey BM diplomatı J. Holl Lute’un, 27-29 Nisan tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilecek gayri resmi beş taraflı konferansın hazırlıkları çerçevesinde yarın Kıbrıs’a gelmesi bekleniyor.

A+A-

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Kıbrıs için görevlendirdiği üst düzey BM diplomatı Jane Holl Lute’un, 27-29 Nisan tarihlerinde Cenevre’de gerçekleştirilecek gayri resmi beş taraflı konferansın hazırlıkları çerçevesinde 2 günlük ziyaret için yarın Kıbrıs’a gelmesi bekleniyor.

Alithia gazetesinde yer alan haberde, Lute’un Kıbrıs’a yapacağı ziyaret sırasında Kıbrıslı Türk lider Ersin Tatar ve Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’le görüşeceği, aynı zamanda iki tarafın müzakerecileriyle de temaslarda bulunmasının beklendiği belirtildi.

Lute’un, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ve Yunanistan Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşmek için Çarşamba günü Atina’yı ziyaret etmesi bekleniyor.

 

Dendias da Pazartesi Kıbrıs'a gelecek 

Gazete, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın ise 8 Mart Pazartesi günü Kıbrıs'ın güneyine günlük ziyaret gerçekleştireceğini yazdı.
Gayri resmi beş taraflı konferans ışığında Kıbrıs sorunuyla ilgili yoğun hareketliliğin ortasında gerçekleşecek Dendias’ın ziyaretinin Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bypass edilmesi için EastMed boru hattının güzergahının değişmesiyle ilgili tartışma ve söylentilerin gölgesinde gerçekleşeceğine işaret edildi.

Dendias’ın Kıbrıs ziyareti esnasında Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’le bir araya geleceğini ve görüşmede Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle ilgili konuların ele alınacağını kaydeden gazete, Dendias’in Kıbrıs’a gelmeden önce Kahire’ye gideceğini ekledi.

Bu haber toplam 674 defa okunmuştur