1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Leymosunlular, herse gecesinde buluştu
Leymosunlular, herse gecesinde buluştu

Leymosunlular, herse gecesinde buluştu

Leymosun Kültür Vakfı’nın önceki akşam Döveç Düğün Salonu’nda düzenlediği 3. Geleneksel Leymosunlular Herse Gecesi yoğun bir katılımla yapıldı.

A+A-


Leymosun Kültür Vakfı’nın önceki akşam Döveç Düğün Salonu’nda düzenlediği 3. Geleneksel Leymosunlular Herse Gecesi yoğun bir katılımla yapıldı. Gazimağusa Belediyesi ve Hüseyin Kandulu ailesinin sponsorluğunda düzenlenen gecede ücretsiz herse ikram edildi, tombala çekilişi yapıldı. Gazimağusa Halk Dansları’nın folklor gösterisi ile başlayan gecede, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, Vakıf Başkanı Yücem Rasimoğlu ve Hüseyin Arsal konuşma yaptı. Leymosunllular, Mustafa Ceylanoğlu ve Hasan Pala’nın müzikleri ile eğlenceli saatler geçirdi. Gecede ayrıca, katıklarından dolayı Belediye Başkanı İsmail Arter ve Leymosunlu Hüseyin Kandullu’nun adına torunu Ali Kandulu’ya ve herseleri yapan 3 kadına emeklerinden dolayı plaket verildi.

Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter yaptığı konuşmada, Leymosunluların değerlerimize ve kültürümüze sahip çıkarak yaşattığını, toplumun gelişmesinde kültürün yaşatılması ve insanlar arasında paylaştırılmasının çok önemli olduğunu, belediye olarak bu çalışmalara her türlü yardımı yapmayı görev bildiklerini söyledi. Leymosunlular’ın bu alanda büyük gayret sarfettiğini, bundan sonra da Gazimağusa’da yapılacak etkinliklere kültürümüzün paylaştırılması için katkı koymaya devam edeceğini belirten Arter, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Katılım memnun etti

Vakıf Başkanı Yücem Rasımoğlu, Leymosun Kültür Vakfı’nın etkinliklere devam ettiğini, etkinliklerin devam etmesinin Leymosunluların destek vermesiyle mümkün olduğunu, bundan önce Girne’de deniz panayırı yaptıklarını, kasım ayında öğretmenler gününde Limasol’da öğretmenlik yapmış kişileri bir araya getireceklerini, önümüzdeki yıl da Limasol’un tarihiyle ilgili önemli projeleri olacağını söyledi.

Mütevelli Heyeti üyesi Hüseyin Arsal da konuşmasında heyet olarak hersenin anlamını anlatarak, Kıbrıs Türk geleneğinin ve düğünlerde yapılan hersenin el birliğiyle yapıldığını, herkesin bir görevi olduğunu akardı. hersenin bir diğer özelliğinin ise paylaşılan bir ürün olduğunu, evde yapıldığında mutlaka komşulara da dağıtıldığını ifade eden Arsal, hersede hem buğday hem hayvansal ürün olduğunu söyledi. Arsal, mütevelli heyeti olarak etkinlikere katılımın artmasından memnun olduklarını, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bu haber toplam 2377 defa okunmuştur