1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. "Lefkoşa’da devam eden seçim yarışında kirli ittifaklar kuruldu"
Lefkoşa’da devam eden seçim yarışında kirli ittifaklar kuruldu

"Lefkoşa’da devam eden seçim yarışında kirli ittifaklar kuruldu"

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Lefkoşa’da devam eden seçim yarışında kirli ittifakların kurulduğu söyledi.

A+A-

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy, Lefkoşa’da devam eden seçim yarışında kirli ittifakların kurulduğu söyledi.

“Belediyeye çöreklenmiş aynı mafya bir partinin adayını destekliyor. Belediyede kurdukları korku imparatorluğunu şimdi de Lefkoşa’da, Surlariçi’nde yarattılar. Bu nasıl doğru, dürüst siyaset” diyen Akansoy, bu ittifakın araştırılmasını ve Lefkoşalı tarafından sandık başında hesabının sorulmasını istedi.

CTP-BG Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Ada TV’de yayınlanan Günaydın Ada programına katılan Akansoy, Lefkoşa seçimlerine yönelik çalışmalarla Doğu Akdeniz ve Kıbrıs Sorunu konusunda son günlerde yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

“DENKLEM DEĞİŞİYOR, KIBRISLI TÜRKLER ÖZNE DEĞİL”

Akansoy, Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun dünkü açıklamalarına işaret ederek, Kıbrıslı Türkleri doğrudan ilgilendiren bir konuda özne olması gerekirken gelişmeleri TC Dışişlerinden öğrenmenin “iç acıtıcı bir durum olduğunu” söyledi.

Asım Akansoy, “Anlaşılan o ki Doğu Akdeniz’de yeni bir durum söz konusu. Kürt Sorunu çözülüyor, İsrail Türkiye’den özür diliyor, ilişkiler yeniden verimli bir rayın üzerine oturtulmak isteniyor. Tüm bunlara güneydeki ekonomik kriz ve Suriye’de yaşanacak değişimler de eklenince ortaya yeni bir denklem çıkıyor. Gelişmeler Kıbrıs’ta da belli sinyallerin ortaya çıkmasına neden oluyor” ifadesini kullandı.

TAKSİM ÖNERİSİ KABUL EDİLEMEZ”

Davutoğlu’nun 3 önerisini değerlendiren Akansoy, şunları kaydetti:

“BM’nin süratlenmesi, ekonomik sıkıntıdaki Güney Kıbrıs için BM nezdinde komisyon kurulması ve bir yandan da müzakerelerin devam etmesi ile bu komisyonun doğalgazdan gelecek geliri kontrol ederek iki toplumun paylarını ortaya koyacak şekilde çalışması konusundaki öneriler yerindedir ancak ‘Güney Kıbrıs kendi başına petrol ve doğalgazı paraya dönüştürmeye kalkarsa oturup Taksimi konuşalım’ önerisi asla kabul edilebilir değildir ve diğer iki öneriyi de geçersiz kılmaktadır.” BM parametrelerinin yok sayılarak öneri yapılmasının yanlış olduğunu ifade eden Akansoy, Kıbrıs Sorunu’nun kendileri açısından teknik değil, hayati bir sorun olduğunu belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti tarafından 30 yıl sonra ilk kez böyle bir görüş ifade edildiği” yorumunda bulundu.

“ÖNERİLER ÖNCE MECLİS’İN BİLGİSİNE GELMELİYDİ”

Adada bir çözüm olacağı ve bu çözümün Kıbrıslı Türklerin çıkarlarıyla da şekilleneceği öngörüsünde bulunan Akansoy, böyle bir önerinin gerek BM’ye gerek Yunanistan’a yapılmadan önce KKTC Meclisi’nde gündem yapılması gerektiğini söyledi. Akansoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Cumhurbaşkanı Kıbrıs’taki siyasi partileri göz ardı ederek hareket etmiştir. Kendisinin Anastasiadis’e gönderdiği mektupta da buna benzer öneriler vardı. Bizleri bu denli ilgilendiren riskli bir öneriyi nasıl olur da kendi başına yapabilir, nasıl olur da Meclis’i bilgilendirmez. Bunlar bizim ülkemizin siyasetinde olmamış şeylerdir. Bir an önce bu tehlikeli sularda yüzmekten vazgeçilmeli ve Meclis bilgilendirilmelidir. Bu süreçte edilgen olamayız. Türkiye ile istişare halinde kendi demokrasimizi de geliştirmek ve rol almak zorundayız. Bu coğrafyada biz yaşıyoruz dönen her şey bizim üzerimizden dönüyor fakat konulara müdahil değiliz, gelişmelerden haberdar değiliz. Basını takip ederek gelişmeleri öğreniyoruz bu Kıbrıslı Türklere yakışmıyor”.

“LEFKOŞA BELEDİYESİ’NDEKİ MAFYA YİNE DEVREDE”

Lefkoşa’daki seçimlerin “neredeyse büyük bir kavgaya dönüştüğünü” belirten Akansoy, bazılarının bu yarışı hizmet yarışı olarak görmediğini, Belediye’yi rant kapısı olarak görmeye devam ettiklerini ileri sürdük. Lefkoşalıyı “buz dağının öteki yanını görmeye” çağıran Akansoy şu ifadelere de yer verdi:

“Cemal Bulutoğluları önce DP’nin sonra UBP-DP’nin adayı olarak seçildi. Şimdi ise ‘biz hepsimiz temiziz, biriz, Cemal Başkan suçlu ve gitti zaten, hade buyurun baştan seçelim’ diyorlar. Mafyanın belediyeye çöreklenmiş olması, istihdamlar, ihalelerin peşkeş çekilmesi nasıl olur da sadece Cemal Başkan’ın problemi olabilir. Belediyenin içerisinde pozisyon almış, ihaleleri kontrol eden bir mafyadan bahsediyoruz.”

“8 NİSAN’DA KADRİ BEY PARTİ ROZETİNİ ÇIKARACAK”

CTP-BG’nin seçim bildirgesinde görev süresini 5 yıl olarak öngördüklerini ve nasıl bir Lefkoşa istediklerini projelerle net şekilde ortaya koyduklarını söyleyen Akansoy, “Kadri Fellahoğlu 8 Nisan’da CTP rozetini çıkaracak ve o gün Kadri Bey bütün Lefkoşa’nın başkanı olacak” dedi.

Akansoy, yönetime gelmeleri halinde, açık bir yönetim uygulayacaklarını, ihalelerden istihdam konularına kadar tüm alanlarda ortaya koyacakları çalışmaları halkla paylaşacaklarını söyleyerek dünyada modern çağdaş yerel yönetim anlayışı ne ise onun peşinde olduklarını ifade etti.

Bu haber toplam 1878 defa okunmuştur
Etiketler : , ,