1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Lefkoşa yarın sandık başına gidiyor
Lefkoşa yarın sandık başına gidiyor

Lefkoşa yarın sandık başına gidiyor

Başkent Lefkoşa’da, Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı ve 15 meclis üyesinin belirleneceği ara seçim yarın yapılıyor.

A+A-

 

LTB sınırları içinde yaşayan 35 bin 531 seçmen yarın 08.00-18.00 saatleri arasında toplam 133 sandıkta oy kullanabilecek. Seçmenler, belediye başkanlığı için 3’ü bağımsız 9; 15 meclis üyeliği için de 2’si bağımsız 77 aday arasında tercihini yapacak.

12 Mart’tan beri devam eden propaganda süreci, bugün saat 18.00’de tamamlanacak ve yasaklar yürürlükte olacak.

Yarınki ara seçimde seçilecek belediye başkanı ve meclis üyeleri, genel yerel seçimin yapılacağı Haziran 2014’e kadar, yani yaklaşık 14 ay görevde kalacak.

Büyük bir mali krize giren LTB’de Başkanlık, çalışanların aylarca süren eylem ve grevlerinin ardından eski Başkan Cemal Bulutoğluları’nın 10 Ocak’ta istifasıyla boşalmıştı. Belediye Meclisi’ndeki 22 üyeden muhalefet partilerine bağlı olanların tümü ve bazı UBP’lilerle birlikte toplam 15 kişi istifa etmişti. 7 UBP’li üye ise görevini sürdürüyor.

SEÇİM YASAKLARI

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanlığı ve Meclis Üyeliği Ara Seçimleri’nin yapılacağı yarın uygulanacak yasaklarla ilgili duyurusuna göre, yarın her türlü yayın organında seçimlerle ilgili haber, tahmin ve yorum yasak olacak. LTB sınırları içinde alkollü içki satışı ve umumi mahallerde içilmesi de yasak. Ayrıca eğlence yerleri oy verme süresince kapalı tutulacak.

Yarın, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlar dışında kimse silah taşıyamayacak.

19.00 ile 21.00 saatleri arasında radyo ve televizyonlarda seçimlerle ilgili sadece Yüksek Seçim Kurulu tarafından verilecek haber ve tebliğler yayınlanabilecek; saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak.

LTB SINIRLARI İÇİNDEKİ DİĞER YASAKLAR

YSK duyurusuna göre, yarın LTB sınırları içinde uyulması gereken diğer yasaklar da şöyle:

“1. Oy verme günü, her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, içkili yerlerle umumi mahallerde her çeşit alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi yasaktır.

2. Oy verme günü, bütün umumi eğlence yerleri oy verme süresince kapalı kalır. Eğlence yeri niteliğini haiz lokantalarda yalnız yemek verilir.

3. Oy verme günü, emniyet ve asayişi korumakla görevli olanlardan başka hiçbir kimse silâh taşıyamaz.”

OY PUSULASINDAKİ SIRALAR

LTB Başkanlığı ve Meclis Üyeliği Ara Seçimleri’nde başkan adayları çekilen kurayla oy pusulasında şu sırayla yer alıyor:

“1. Dr. Suphi Hüdaoğlu (TDP), 2. Zehra Cengiz (KSP), 3. Murat Kanatlı (YKP), 4. Hasan Sertoğlu (UBP), 5. Kadri Fellahoğlu (CTP-BG), 6. Dr. Mustafa Şenol Arabacıoğlu (DP), 7. Arif Salih Kırdağ (Bağımsız), 8. Nurhayat Aytok (Bağımsız), 9. Yahya Eran (Bağımsız).”

Meclis üyesi seçiminde kullanılacak oy pusulasında ise adaylar TDP, YKP, UBP, CTP ve DP sırasıyla yer alacak. Pusuladaki ikinci bölümde ise bağımsız adaylar soyadlarının alfabetik sırasına göre sıralanıyor. Buna göre bağımsızların ilk sırasında Görkem Eylem, ikinci sırada ise Merter Refikoğlu’nun isimleri bulunuyor.

MECLİS ÜYELERİNİN SIRALAMASI

LTB Meclisi Üyeliği adaylarının oy pusulasındaki sıraları ve isimleri ise şöyle:

Toplumcu Demokrasi Partisi: 1-Boysan Boyra, 2-Sinem Görüş, 3-Özmen Birinci, 4-Refia Erosal, 5-Cemal Varoğlu, 6-Sami Güdenoğlu, 7-Mehmet Eş, 8-Nuri Andaç, 9-İbrahim Şükür, 10-Elif Gürcan, 11-Alihan Aksoy, 12-Ahmet Kablan,13-Gülden Hoca, 14-İclal Gancalı, 15-Ali Şekerci.

Yeni Kıbrıs Partisi: 1-Celal Devrim Önen, 2-Ceyhun Hami, 3-Ergün Emiroğulları, 4-Evrim Kamalı, 5-Faika Deniz Paşa, 6-Haluk Selam Tufanlı, 7-Hamit Aygün, 8-Hazal Yolga, 9-Işın Asvaroğlu, 10-Mehmet Karadal, 11-Mehmet Kırmızı, 12-Mehmet Özyücekök, 13-Münevver Özakalın, 14-Neşe Karakaş,15-Tolga Yücedal.

Ulusal Birlik Partisi: 1-Akın Aktunç, 2-Mustafa Hançerli, 3-Oktay Çocuk, 4-Bengü Topaloğlu, 5-Tahsin Çalıkuşu, 6-Ahmet Bayraktar, 7-Münür Özler, 8-Eren Alav, 9- Abdullah Sönmez, 10-Safter Örü,11-Dr. Mustafa Soydan, 12-Bülent Çıraklı,13-Mehmet Dinçer Dağlıkoca,14-Ali Çetin Yürün,15-Cüneyt Hüseyin Küçük.

Cumhuriyetçi Türk Partisi: 1-Önol Aktolga, 2-İbrahim Demir, 3-Alev Şensoy, 4-Onur Olgüner, 5-Ahmet Bağzıbağlı, 6-Dr. Zerrin Akalın, 7- Mehmet Naci Öznergiz, 8-Osman Çetinsoy, 9-Ogün Öneri, 10-Cezar Oransel, 11-Ertan İnce,12-Yücel Gülhan,13-Nedret Tümkan,14-Tülay Sönmez,15-İsmail Özbarış.

Demokrat Parti: 1-Alparslan Ersoy, 2-Rauf Denktaş, 3-Serhat Kotak, 4-Anıl Evre, 5-Zeki Algül, 6-Emine Sivri, 7-Mehmet Erol Aktoprak, 8-Dt. İrfan Özbeşer, 9-Bülent Berkay, 10-Turgay Didinir, 11 -Kemal Mut, 12-Hatice Güliz Bolayır,13-Ahmet Dirgen,14-Vicdan Işıman,15-Tuna Arıhan.

Bağımsız Meclis Üyesi adayları; 1-Görkem Eylem, 2-Merter Refikoğlu,

NASIL OY KULLANILACAK?

LTB sınırları içindeki Lefkoşa, Hamitköy ve Haspolat’ta 18 yaşını doldurup seçmen sıfatı kazanan 35 bin 531 kişinin toplam 133 sandıkta oy kullanacağı yarınki seçimde 08.00-18.00 saatleri arasında oy verilebilecek.

Oy kullanırken KKTC veya KTFD kimlik kartı, polis kimlik kartı, KKTC veya KTFD pasaportu veya KKTC sürüş ehliyeti gerekiyor. Seçmen kartı ise zorunlu değil. Seçmen kartı eline ulaşmayanlar Lefkoşa İlçe Seçim Kurulu’na şahsen veya telefonla başvurarak oy vereceği sandığın numarasını ve yerini öğrenebiliyor. Ayrıca http://ysk.kamunet.net adresinden de kimlik kartı numarası girilerek nerede oy verileceği öğrenilebiliyor.

MECLİS ÜYELERİ İÇİN 7 TERCİH

Seçmenler, belediye başkanlığı ve meclis üyelikleri için ayrı pusulalarda oy kullanacak. 15 meclis üyesi için bir partinin adaylarına “evet” mühürü vuran seçmen, isterse bunlardan 7’si için tercih de yapabilecek.

Meclis üyeleri için karma oy kullanacak seçmenler ise mühür vurmadan tükenmez kalemle, 7 ile 15 arasında tercihte bulunabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun, belediye başkanlığı seçim sonuçlarını, sandık sonuçlarına göre kısa süre içinde geçici olarak açıklaması bekleniyor. Meclis üyeliklerindeki sonuçların açıklanması ise biraz daha zaman alacak.

İLK SONUÇLAR İÇİN YARIM SAAT

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Nevvar Nolan geçtiğimiz günlerde düzenlediği basın toplantısında, oy verme işleminin tamamlanmasından yarım saat sonra başkanlık sonuçlarının açıklanabileceğini söyledi.

“BİR KEZ MÜHÜR VURUN”

Nolan, vatandaşlardan, oylarının geçersiz olmaması için dikkatli olmalarını istedi. Sandığa giden seçmene 2 ayrı pusula verileceğini kaydeden Nolan, belediye başkanı seçimlerinde, pusulada oy verilecek aday için ayrılan sütünün herhangi bir yerine bir kez mühür vurmak suretiyle oy kullanılabileceğini ifade etti.

Nolan, belediye meclis üyeliği seçiminde ise 3 farklı şekilde oy kullanılabileceğini belirterek, eğer bir siyasi partinin adayları tercih edilecekse, o partinin adının yazılı olduğu sütunun altındaki dikdörtgenin içine mühür vurulacağını belirtti.

TERCİH NASILYAPILACAK?

Nevvar Nolan, mühür vuracak seçmenin, mühür vurduğu partinin belediye meclis üyesi adayları arasında tercih yapmak istemesi halinde, 7 tanesine tercih kullanabileceğini ve isimlerinin karşısındaki kutulara tik atabileceğini kaydetti. Nolan, “7’den az veya çok tercih yaparsa, tercih geçersiz olur. Sadece mühür geçerli olur” dedi.

Oyunu birden çok siyasi parti ve bağımsız adaylar arasında kullanacak seçmenlerin ise mühür kullanmayacağına işaret eden Nolan, bu kişinin en çok 15 kişiye, en az 7 kişiye tercih kullanması gerektiğini hatırlattı.

Nolan, “Bunlara uyulması halinde oy geçerli olacak ve seçmenin iradesi sandığa yansımış olacak” dedi (tak)

Bu haber toplam 1521 defa okunmuştur