1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Lefkoşa, Pazar günü sandık başında
Lefkoşa, Pazar günü sandık başında

Lefkoşa, Pazar günü sandık başında

Toplam 35 bin 531 seçmenin 133 sandıkta oy kullanabileceği seçimde seçilecek belediye başkanı ve meclis üyeleri, genel yerel seçimin yapılacağı Haziran 2014’e kadar, yani yaklaşık 14 ay görevde kalacak.

A+A-

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkanı ve 15 meclis üyesinin belirleneceği seçim Pazar günü yapılıyor.

Toplam 35 bin 531 seçmenin 133 sandıkta oy kullanabileceği seçimde seçilecek belediye başkanı ve meclis üyeleri, genel yerel seçimin yapılacağı Haziran 2014’e kadar, yani yaklaşık 14 ay görevde kalacak.

Büyük bir mali krize giren LTB’de Başkanlık, çalışanların aylarca süren eylem ve grevlerinin ardından eski Başkan Cemal Bulutoğluları’nın 10 Ocak’ta istifasıyla boşalmıştı. Belediye Meclisi’ndeki 22 üyeden muhalefet partilerine bağlı olanların tümü ve bazı UBP’lilerle birlikte toplam 15 kişi istifa etmişti. 7 UBP’li üye ise görevini sürdürüyor.

Belediye başkanlığı için 3’ü bağımsız 9; 15 meclis üyeliği için de 2’si bağımsız 77 aday yarışacak. 9 başkan adayından 2’si kadın. Adaylardan ikisi halen milletvekili olarak Cumhuriyet Meclisi’nde görev yapıyor. 4 adayın soyadının “oğlu” ile bitmesi de adayların ilginç yanlarından biri...

Adaylar oy pusulasında şu sırayla yer alacak:

“1. Dr. Suphi Hüdaoğlu (TDP), 2. Zehra Cengiz (KSP), 3. Murat Kanatlı (YKP), 4. Hasan Sertoğlu (UBP), 5. Kadri Fellahoğlu (CTP-BG), 6. Dr. Mustafa Şenol Arabacıoğlu (DP), 7. Arif Salih Kırdağ (Bağımsız), 8. Nurhayat Aytok (Bağımsız), 9. Yahya Eran (Bağımsız).”

LTB Meclisi Üyeliği adayları ise şöyle:

Ulusal Birlik Partisi: 1-Akın Aktunç, 2-Mustafa Hançerli, 3-Oktay Çocuk, 4-Bengü Topaloğlu, 5-Tahsin Çalıkuşu, 6-Ahmet Bayraktar, 7-Münür Özler, 8-Eren Alav, 9- Abdullah Sönmez, 10-Safter Örü,11-Dr. Mustafa Soydan, 12-Bülent Çıraklı,13-Mehmet Dinçer Dağlıkoca,14-Ali Çetin Yürün,15-Cüneyt Hüseyin Küçük.

Demokrat Parti: 1-Alparslan Ersoy, 2-Rauf Denktaş, 3-Serhat Kotak, 4-Anıl Evre, 5-Zeki Algül, 6-Emine Sivri, 7-Mehmet Erol Aktoprak, 8-Dt. İrfan Özbeşer, 9-Bülent Berkay, 10-Turgay Didinir, 11 -Kemal Mut, 12-Hatice Güliz Bolayır,13-Ahmet Dirgen,14-Vicdan Işıman,15-Tuna Arıhan.

Cumhuriyetçi Türk Partisi: 1-Önol Aktolga, 2-İbrahim Demir, 3-Alev Şensoy, 4-Onur Olgüner, 5-Ahmet Bağzıbağlı, 6-Dr. Zerrin Akalın, 7- Mehmet Naci Öznergiz, 8-Osman Çetinsoy, 9-Ogün Öneri, 10-Cezar Oransel, 11-Ertan İnce,12-Yücel Gülhan,13-Nedret Tümkan,14-Tülay Sönmez,15-İsmail Özbarış.

Toplumcu Demokrasi Partisi: 1-Boysan Boyra, 2-Sinem Görüş, 3-Özmen Birinci, 4-Refia Erosal, 5-Cemal Varoğlu, 6-Sami Güdenoğlu, 7-Mehmet Eş, 8-Nuri Andaç, 9-İbrahim Şükür, 10-Elif Gürcan, 11-Alihan Aksoy, 12-Ahmet Kablan,13-Gülden Hoca, 14-İclal Gancalı, 15-Ali Şekerci.

Yeni Kıbrıs Partisi: 1-Celal Devrim Önen, 2-Ceyhun Hami, 3-Ergün Emiroğulları, 4-Evrim Kamalı, 5-Faika Deniz Paşa, 6-Haluk Selam Tufanlı, 7-Hamit Aygün, 8-Hazal Yolga, 9-Işın Asvaroğlu, 10-Mehmet Karadal, 11-Mehmet Kırmızı, 12-Mehmet Özyücekök, 13-Münevver Özakalın, 14-Neşe Karakaş,15-Tolga Yücedal.

Bağımsız Meclis Üyeliği; 1-Merter Refikoğlu, 2-Görkem Eylem

ADAYLARIN PROPAGANDA SÜRECİ

12 Mart’ta başlayan resmi propaganda süreci, seçimden bir gün önce yani 6 Nisan Cumartesi sona erecek.

Adaylar, haftalardır devam ettirdikleri propaganda süreçlerinde en çok medya ve ziyaret yöntemlerini kullanıyor. YSK’ya ait ilan panoları yanında çeşitli reklam panolarını da kullanan adaylar, seçmenleri etkilemek için çalışıyor. Ayrıca özel web sitesi hazırlayanlar ve sosyal medya üzerinden propaganda sürdürenler de dikkat çekiyor.

TDP adayı Suphi Hüdaoğlu, “Lefkoşa için en iyisi... Lefkoşa’ya iyi gelecek... İyi olan kazansın” gibi sloganlarla seçmenlerden oy talep ediyor.

KSP’nin adayı Zehra Cengiz “Oyuna son ver, kendine oy ver!”, “Çözüm doğrudan demokrasi” sloganlarını kullanıyor.

YKP’li aday Murat Kanatlı, “Başka bir Lefkoşa mümkün” ana sloganıyla “YKP’ye mühür vur, sesini duyur” çağrısıyla Lefkoşalı seçmenlerin oylarına talip oldu.

UBP’nin adayı Hasan Sertoğlu “İşimiz Lefkoşa Gücümüz Lefkoşa” ana sloganı yanında “Bu sorunu en kısa sürede o çözer. Doğrusu bu, doğrusu Sertoğlu” sloganlarıyla propaganda yapıyor.

CTP’nin halen milletvekili de olan adayı Kadri Fellahoğlu, “Lefkoşa için en iyisi... Kadri başarır, Lefkoşa kazanır” ana sloganıyla propaganda çalışmalarını sürdürüyor.

DP’nin adayı ve halen milletvekili de olan Dr. Mustafa Şenol Arabacıoğlu, “Doğru dürüst Lefkoşa” ana sloganıyla “Dürüst başkan, doğru ekip, ilkeli yönetim... Bizim farkımız ekibimiz” sloganlarını kullanıyor.

Lefkoşa’nın ve birçok adaylığıyla seçimlerin renkli siması bağımsız aday Arif Salih Kırdağ, başkent Lefkoşa’nın içinde bulunduğu sorunları nasıl çözeceğini bildiğini belirttiği ve sıraladığı afişlerle ve basın açıklamalarıyla propaganda sürdürüyor.

Bağımsız adaylardan Nurhayat Aytok, afişlerinde “Lefkoşamız küllerinden yeniden doğacak” sloganıyla, siyaset için değil Lefkoşa’ya hizmet için aday olduğunu belirtiyor.

Bir diğer bağımsız aday Yahya Eran “Yeni nesil, yeni Lefkoşa” sloganıyla seçim yarışına katılıyor.

Bağımsız meclis üyesi adayı Merter Refikoğlu “Ankara için en kötüsü” sloganıyla dikkat çekiyor.

Diğer bir bağımsız meclis üyesi adayı Görkem Eylem ise, “Hak, ekmek, adalet” için yola çıktığını ve emekçilerle yürüyeceğini söylüyor.

SADECE KÜÇÜK VE ÇAKICI

Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanı dahil devlet protokolünde yer alan birçok kişi LTB sınırları içinde ikamet etmediği için bu seçimde oy kullanamayacak.

Mecliste temsil edilen siyasi partilerin başkanlarından UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük ile TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı Lefkoşalı olduğu için oy verebilecek.

NASIL OY KULLANILACAK?

LTB sınırları içindeki Lefkoşa, Hamitköy ve Haspolat’ta 18 yaşını doldurup seçmen sıfatı kazanan 35 bin 531 kişinin toplam 133 sandıkta oy kullanabileceği Pazar günkü seçimde 08.00-18.00 saatleri arasında oy verilebilecek.

Oy kullanırken KKTC veya KTFD kimlik kartı, polis kimlik kartı, KKTC veya KTFD pasaportu veya KKTC sürüş ehliyeti gerekiyor. Seçmen kartı ise zorunlu değil. Seçmen kartı eline ulaşmayanlar Lefkoşa İlçe Seçim Kurulu’na şahsen veya telefonla başvurarak oy vereceği sandığın numarasını ve yerini öğrenebiliyor. Ayrıca http://www.mahkemeler.net veya http://ysk.kamunet.net adresinden de kimlik kartı numarası girilerek nerede oy verileceği öğrenilebiliyor.

MECLİS ÜYELERİ İÇİN 7 TERCİH

Seçmenler, belediye başkanlığı ve meclis üyelikleri için ayrı pusulalarda oy kullanacak. 15 meclis üyesi için bir partinin adaylarına mühür vuran seçmen, isterse bunlardan 7’si için tercih de yapabilecek.

Meclis üyeleri için karma oy kullanacak seçmenler ise mühür vurmadan 7 ile 15 arasında tercihte bulunabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu’nun, belediye başkanlığı seçim sonuçlarını, sandık sonuçlarına göre kısa süre içinde geçici olarak açıklaması bekleniyor. Meclis üyeliklerindeki sonuçların açıklanması ise biraz daha zaman alacak.

(tak) 

Bu haber toplam 1604 defa okunmuştur