1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. ŞİMDİ GEREKLİ OLAN SİYASİ İRADE VE CESARET
Kuzey Kıbrıs turizmi için önemli adım...

Kuzey Kıbrıs turizmi için önemli adım...

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de yapılan 5. Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Genel Kurulu’nda, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu Yüksek İstişare Kurulu Başkanı olurken, Dr. Ahmet Savaşan üçüncü kez Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

A+A-

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de 58 ülkenin offline ve online katılımıyla gerçekleşen 5. Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Genel Kurulu’nda Kuzey Kıbrıs üçüncü defa başkan yardımcısı ülke seçilerek, önümüzdeki yıl başkanlığa aday olacağını duyurdu.

Konseyden yapılan açıklamaya göre; bu yıl 58 ülkenin katılımı ile Dünya Sağlık Turizmi Konseyi dönem başkanlığını yürüten Ukrayna’nın başkenti Kiev’de gerçekleştirilen Dünya Sağlık Turizmi Genel Kurulu’nda, Türkiye, Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Hindistan, Birleşik Arap Emirlikleri-Dubai, Kuveyt, Filipinler, Malezya’dan üst düzey temsilcilerin yer aldığı Yüksek İstişare Kurulu Başkanlığına Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Dönem Başkanlığına Hırvatistan Sağlık Bakan Yardımcılığı görevi de yapan Dr. Miljenko Bura, Başkan Yardımcılığına ise Dr. Ahmet Savaşan seçildi.

 

Kurullarda 30 ülke yer alıyor…

Genel Kurulun Konseyin Kurucu Başkanı Emin Çakmak’ın divan başkanlığında gerçekleştirildiğine yer verilen açıklamada, İcra, Yüksek İstişare, Denetim Kurullarında, Azerbaycan, Çin, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, İngiltere, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs, Macaristan, Polonya, Romanya, Rusya, Senegal, Suudi Arabistan, Türkiye, Ukrayna, Ürdün, Yunanistan’ın da içinde yer aldığı 30 ülkeden profesyonellerin görev yapacağı belirtildi.

 

"Türkiye’nin desteği belirleyici öneme sahip"

Dr. Ahmet Savaşan genel kurul toplantısında Sağlık Turizmi’nin bu günü ve geleceği ile konseyin önümüzdeki bir yıl içinde hayata geçirebileceği faaliyetlerin değerlendirildiğini belirterek, Kuzey Kıbrıs’ın gerek konseye kabulünde, gerekse üçüncü defa Başkan Yardımcısı Ülke seçilmesinde Türkiye’nin, Kurucu Başkan Emin Çakmak’ın belirleyici rolü bulunduğunun altını çizdi.

 

“Amacımız Dünya Başkanlığını KKTC’ye kazandırmak” 

Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun bu uluslararası başarının elde edilmesinde önemli desteğinin ve katkısının olduğunu da vurgulayan Ahmet Savaşan, amaçlarının Dünya Sağlık Turizmi Konseyi Başkanlığı’nı Kuzey Kıbrıs’a getirmek olduğunu ifade etti.

Savaşan, bu sayede yıllardır sağlık turizmi alanında sürdürülen uluslararası iş birliğinin çok daha ileri bir seviyeye taşınacağını ve Kuzey Kıbrıs’taki turizm gelirlerinin çeşitlendirilerek çoğalacağına dikkat çekti.

 

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur