1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Küçük, "Sürpriz yok"
Küçük, Sürpriz yok

Küçük, "Sürpriz yok"

"Tabii ki bizden ayrılacak olan arkadaşlar veya ayrılma hazırlığı içinde olan arkadaşlar, DP ile daha önceden başlatmış oldukları beraberliklerini ve diyaloglarını şimdi açığa dökmüşlerdir. Tabii ki bu işbirliği yeni değildir".

A+A-

UBP Genel Başkanı ve Başbakan İrsen Küçük, UBP’den ihraç edilmesi gündemde olan 8 milletvekilinin, "DP ile daha önceden başlatmış oldukları beraberliklerini ve diyaloglarını şimdi açığa döktüklerini ve bu işbirliğinin yeni olmadığını" söyledi. Küçük, "Dolayısıyla bu bize sürpriz olmamıştır" dedi.

Başbakan Küçük, bugün katıldığı bir etkinlikte gazetecilerin sorusuna karşılık, ülkede erken seçime gidilmekte olduğunu, Meclis’te perşembe günü yapılan birleşimde seçim tarihinin 28 Temmuz olarak belirlendiğini kaydetti.

Küçük, “Seçim Yasası’nın ivediliği olmadığı için o prosedür devam edecek ve önümüzdeki hafta içerisinde oylanıp sonuçlanacaktır. Yani 28 Temmuz seçim günüdür” dedi.

UBP Genel Başkanı ve Başbakan Küçük, UBP’den ihraç edilmesi gündemde olan 8 milletvekilinin DP ile diyalog başlatmasıyla ilgili soruya karşılık da şunları söyledi:

“Bizim UBP Disiplin Kurulu’na vermiş olduğumuz 8 arkadaş biliyorsunuz, parlamentoda imza toplayarak bazı muhalefet partileri ile birlikte UBP Hükümeti’nin, kendilerinin kurduğu hükümetin düşmesi için gensoru önerisi verdiler. Tabii ki bu aleni bir suçtur. Böyle bir suçun işlenmesinin tabii ki karşılığı da muhakkak kesin ihraçla disiplin kuruluna sevkleridir. Biz de, Genel Yönetim Kurulu’nda oturduk böyle bir karar aldık.

Tabii ki bizden ayrılacak olan arkadaşlar veya ayrılma hazırlığı içinde olan arkadaşlar, DP ile daha önceden başlatmış oldukları beraberliklerini ve diyaloglarını şimdi açığa dökmüşlerdir. Tabii ki bu işbirliği yeni değildir.

Biliyorsunuz kısa bir süre önce belediye ara seçimlerinde sayın Cumhurbaşkanı da bu seçimde taraf olmuştur. Tabii bu arkadaşların hazırlığı o zaman başlamıştır. O zaman da DP’nin adayı sayın Arabacıoğlu maalesef desteklenmişti belediye başkan adayı olarak. Dolayısıyla DP ile işbirliği içerisinde olmaları bana sürpriz olmamıştır. Zaten koordinasyonu sayın Cumhurbaşkanı sürdürmektedir.

Dolayısıyla bu bize sürpriz olmamıştır. Normal bir görüşme olarak izliyoruz. Daha önce de belirttiğim gibi, belediye seçimlerinin öncesine dayanan bir işbirliğidir. Bu artık su yüzüne çıkmıştır. UBP’yi Meclis’te muhalefetle düşürme planın bir kısmıydı. Dolayısıyla yavaş yavaş senaryo oynanıyor ve sonuna geliniyor. Senaryo, sonuçta DP ile bizden ayrılan arkadaşların, sayın Cumhurbaşkanı’nın desteği ile genel seçime gitmeleridir. Yapılan olay budur, bir sürpriz değildir.”

(tak)

Bu haber toplam 1260 defa okunmuştur