1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Tatar mazbatasını aldıktan sonra dahi 16 geçici istihdam etti”
“Tatar mazbatasını aldıktan sonra dahi 16 geçici istihdam etti”

“Tatar mazbatasını aldıktan sonra dahi 16 geçici istihdam etti”

KTAMS, Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilip mazbatasını aldıktan sonra dahi Başbakanlık imzası 16 kişilik geçici istihdamı yaptığını açıkladı.

A+A-

KTAMS, UBP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi kamuya partizanca yapmış olduğu istihdamları mahkemeye taşımış olmalarına rağmen, Ersin Tatar’ın Cumhurbaşkanı seçilip mazbatasını aldıktan sonra dahi Başbakanlık imzası 16 kişilik geçici istihdamı yaptığını açıkladı.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan imzalı açıklamada, Başbakanlık imzası ile  Cumhurbaşkanlığına 2, Sosyal Sigortalar Dairesine 4, Gelir ve Vergi Dairesine 2, Koop. İşleri Dairesine 2, Devlet Planlama Örgütüne 1, Veteriner Dairesine 1, Limanlar Dairesine 1, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına1, Kaymakamlığa 1 ve Tapu Dairesine  1 kişi, olmak üzere 16 kişilik  geçici işçi istihdamı yapıldığı belirtildi.

KTAMS, Başbakan Ersin Tatar imzalı göreve başlama belgesini de paylaştı.

KTAMS Başkanı Bengihan’ın açıklaması şöyle:

“KKTC Devletinin en büyük savunucusu olduğunu iddia eden Ulusal Birlik Partisi ne yazık ki bu devletin kurumsallaşmasının önündeki en büyük engel olmuştur.

Seçim kazanıp iktidarını sürdürme uğruna  Anayasayı ve yasaları çiğnemeyi alışkanlık haline getiren UBP, parti devlet bütünleşmesinin kronikleşmiş bir örneğidir.  Devlet olanaklarını şahsi ve partisel çıkarlar için kullanılarak seçim kazanmak  halkın iradesine yapmış en büyük saygısızlıktır.

Yasanın geçişi işçi istihdamına olanak sağlamasının,  kötü niyetli siyasilerin partizanca amaçlar için nasıl tepe tepe kullanıldığına her seçim döneminde tanık oluyoruz. Geçici işçi adı altında istihdam edilip garı yasal bir şekilde bu kişilere asıl ve sürekli kadroların görevlerinin yaptırılması ve ayni kişilerin işçilerin yasal haklarından yararlandırılması büyük bir adaletsizliktir.

UBP’nin  son Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi kamuya partizanca yapmış olduğu istihdamları sendikamız mahkemeye taşımış olmasına rağmen,  Sn. Ersin Tatar Cumhurbaşkanı seçilip mazbatasını aldıktan sonra dahi Başbakanlık imzası ile  Cumhurbaşkanlığına 2, Sosyal Sigortalar Dairesine 4, Gelir ve Vergi Dairesine 2, Koop. İşleri Dairesine 2, Devlet Planlama Örgütüne 1, Veteriner Dairesine 1, Limanlar Dairesine 1, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığına1, Kaymakamlığa 1 ve Tapu Dairesine  1 kişi, olmak üzere 16 kişilik  geçici işçi istihdamı yapmıştır. Devletin en üst makamına yani Cumhurbaşkanlığına seçilmiş bir kişinin  Başbakanlık görevini devrettiği gün giderayak devletin Anayasasının temel ilkelerini hiçe sayan   bu icraatı siyasi tarihimizde kara bir leke olarak yerini alacaktır.

Pandemi Hastanesinde ve sağlık hizmetlerinde  ihtiyaç olan sağlık personeli ihtiyacı ortada dururken   liyakat ve eşitlik ilkeleri hiçe sayılarak  yapılan bu tür istihdamlar kamu hizmetlerinin verimliliğini olumsuz yönde etkilerken, kısıtlı bütçe olanaklarının da partizan amaçlar için nasıl hoyratça   kullanıldığını göstermektedir.

Halkın iradesine saygılı olan, hukukun üstünlüğüne inanan tüm  kurumları, siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerini bu  hukuksuzluğa ve adaletsizliğe dur demek adına harekete geçmeye çağırırız”.

                                                                                                                                                  

 

Bu haber toplam 3692 defa okunmuştur
Etiketler : , ,