1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Kiprianu: "Başarısız olan Anastasiadis'in taktiğidir"
Kiprianu: "Başarısız olan Anastasiadis'in taktiğidir"

Kiprianu: "Başarısız olan Anastasiadis'in taktiğidir"

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Üniter devlet çözümüne gideceğimizi zannetmemiz saflık olur. Federasyonu görüşmezsek, görüşeceğimiz iki devlet ve konfederasyondur” uyarısında bulundu

A+A-

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu “Üniter devlet çözümüne gideceğimizi zannetmemiz saflık olur. Federasyonu görüşmezsek, görüşeceğimiz iki devlet ve konfederasyondur” uyarısında bulundu.

Sigma TV’nin öğlen programında konuşan Kiprianu, “İki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesinin başarısız olduğuna katılmıyoruz. Başarısız olan Anastasiadis’in taktiği, çelişkileri ve değişken icraatlarıdır” ifadelerini kullandı. 

Anastasiadis ile görüşen kişilerle yaptığı temaslardan, uzlaşılmış çerçeve ötesinde başka fikirlerle flört ettiğine dair güçlü izlenim edindiğine işaret eden  Kiprianu, Tumazos Çelebis’in müzakere heyetinden ayrılma sebebini şöyle izah etti:

“Talep edeceğin çözüme itirazın varsa, biz iki bölgeli iki toplumlu federasyonda ısrar ederken, Başkan da ‘farklı bir çözüm aramamız gerek’ diyorsa, Başkan’a danışmanlık yapacak bir grupta yer almanın ne anlamı var? Başkan’ın Avrupa Parlamentosu’ndaki konuşmasında iki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesinden söz etmemesi bizi endişelendiriyor”. Kiprianu bu “ihmalin” çözüm zeminiyle ilgili itirazların yoğun olduğu bir dönemde yaşandığına dikkat çekti.

Kiprianu, “AKEL’in, olguları iki devlet veya konfederasyon çözümüne götürmek isteyen kimseyle birlikte çalışması söz konusu değildir. İki bölgeli iki toplumlu federasyon çerçevesi dışına çıkan fikirlerle flört edenler AKEL’i unutsun.” 

Bu haber toplam 1162 defa okunmuştur