1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. KAVGA BÜYÜDÜ
KAVGA BÜYÜDÜ

KAVGA BÜYÜDÜ

Kamu-İş’in başlattığı mücadeleye, Hür-İş, Dev-İş ve Türk-Sen de, bundan böyle her platformda birlikte hareket etme kararı aldıklarını açıkladı.

A+A-

Kamu-İş, devlette çalışan işçilerin kıdem tazminatı haklarının kaldırılmasını engellemek amacıyla başlattığı grev kapsamında bugün Başbakanlık önünde eylem yaptı ve hükümeti “ya imzaya ya istifaya” çağırdı.
Kamu-İş’in başlattığı mücadeleye destek veren işçi federasyonları Hür-İş, Dev-İş ve Türk-Sen de, işçilerin haklarını korumak amacıyla, bundan böyle her platformda birlikte hareket etme kararı aldıklarını açıkladı.
Grevin üçüncü gününde saat 10.00’da  Kamu-İş önünde toplanan üyeler buradan Başbakanlığa yürüdü. Saat 12.30’da Başbakanlık önünde gerçekleştirilen eylemde, “Ekmeğimize uzanan eli kıracağız” yazılı pankart açan Kamu-İş üyeleri, “Hükümet İstifa”, “Birlik mücadele dayanışma”, “Ya İmza ya İstifa” sloganları attı. Eylemciler konuşmaların ardından Başbakanlık önünde oturma eylemi yaptı.

DİLEK

Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek yaptığı konuşmada, kıdem tazminatlarını kaldırmak isteyen hükümeti eleştirerek, işçilerin “köle gibi” çalıştırılmak istendiğini ve geleceklerinin ellerinden alınmaya çalışıldığını savundu.
Dilek, işçilerin haklarını ve çocuklarının geleceğini korumak için sonuna kadar mücadeleyi sürdüreceklerini belirterek, mücadeledeki amaçlarının; gelecek nesillere iyi bir gelecek bırakmak olduğunu söyledi.
Yasaların kendilerine verdiği hakları kullandıklarını ifade eden Kamu-İş Genel Başkanı Sami Dilek, hükümeti de yasalara uymaya ve masaya oturmaya çağırdı.

BIÇAKLI: “ÇOCUKLARIMIZ İÇİN SONUNA KADAR MÜCADELE EDECEĞİZ”

Türk-Sen Genel Başkanı Arslan Bıçaklı da, Türk-Sen, Dev-İş ve Hür-İş’in, ekmeğe uzanan elleri kırmak için birlikte hareket edeceğini açıkladı.
Bıçaklı, hükümete eleştiri ve suçlamalarda bulunarak, hükümeti istifaya çağırdı. Hükümetin göreve geldikten sonra “KTHY’yi batırdığını, DAÜ okullarını ve Ercan Havalimanı’nı sattığını, kamu çalışanlarının haklarını geri götürdüğünü” vurgulayan Bıçaklı, hükümetin, “ülkede ekonomik sıkıntı var” diyerek çalışanların haklarını daha da geri götürmek istediğini, ancak Başbakan ve bakanların maaşlarından 1 TL kesinti yapmadığını kaydetti.
Bıçaklı, Maliye Bakanı’nın toplantılarda kıdem tazminatlarıyla ilgili “Sizden değil, bundan sonra işe girecek olanlar bu haktan yararlanamayacak” dediğini savunarak, Maliye Bakanı Ersin Tatar’a yönelik; “Sonra işe girecek olanlar bizim çocuklarımız, bizim canlarımız” dedi ve gelecek nesillerin haklarını sonuna kadar savunacaklarını vurguladı.

SEYİS: “İŞÇİ HAKLARI KAVGAYLA ALINDI YALANLARLA VERİLMEZ”

Dev-İş Genel Başkanı Mehmet Seyis de, üç işçi federasyonunu bir araya getiren hükümete teşekkür ederek, bundan sonra ülkeyi hükümete “dar” edeceklerini söyledi.
Seyis, hükümeti “beceriksizlik, iş bilmezlik ve yalancılıkla” suçlayarak, “Birlik mücadele dayanışma” sloganı attı.
İşçilerin tüm haklarını kavgayla elde ettiklerini, yalanlarla bu hakların geri alınamayacağını ifade eden Seyis, ileride yapılacak mücadeleleri üç federasyonun birlikte organize edeceğini kaydetti.

LATİFOĞLU: “İŞÇİLER HAKKINI SÖKE SÖKE ALACAK”

Hür-İş Genel Başkanı Yakup Latifoğlu da, günlerdir sokaklarda olduklarını ancak seslerini duyuramadıklarını ifade ederek, işçilerin meydanda olduğunu, hükümetin de işçilerle meydana inmesini ve meydanda mücadele etmesini istedi.
Latifoğlu, eyleme ve greve katılan işçilerin “sürgünle” tehdit edildiğini iddia ederek, işçilerin artık birlik olduğunu, haklarını birlikte mücadele ederek alacağını kaydetti.
İşçilerin haklarını talep ettiğini, bunu da “söke söke alacağını” ifade eden Latifoğlu, üç işçi federasyonunun bundan böyle her platformda işçilerin haklarını savunacağını ve birlikte hareket edeceğini söyledi. (tak)

Bu haber toplam 1315 defa okunmuştur