1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kalyoncu’dan Hükümet’e soru
Kalyoncu’dan Hükümet’e soru

Kalyoncu’dan Hükümet’e soru

CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Cumhuriyet Meclisi’ne Başbakan ve ilgili bakanlığın cevaplaması talebi ile ‘yurttaşlıklar’la ilgili yazılı soru sundu.

A+A-

 

“2009’dan bu yana kaç yurttaş yaptınız?”

Her Bakanlar Kurulu toplantısında onlarca kişiye yurttaşlık veren Bakanlar Kurulu’nun, 2009 yılından bu yana kaç kişiye yurttaşlık verdiğini sorgulayan Kalyoncu, , Cumhuriyet Meclisi’ne Başbakan ve ilgili bakanlığın cevaplaması talebi ile sunduğu yazılı soruda doğal yolla kazanılan yurttaşlıkların yanı sıra, ‘Yurttaşlığı onaylanan ancak henüz açıklanmayan kişi sayısını’ da sorguladı.

Meltem SONAY
CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, Cumhuriyet Meclisi’ne Başbakan ve ilgili bakanlığın cevaplaması talebi ile ‘yurttaşlıklar’la ilgili yazılı soru sundu.
Her Bakanlar Kurulu toplantısında onlarca kişiye yurttaşlık veren Bakanlar Kurulu’nun, 2009 yılından bu yana kaç kişiye yurttaşlık verdiğini sorgulayan Kalyoncu, doğal yolla kazanılan yurttaşlıkların yanı sıra, ‘Yurttaşlığı onaylanan ancak henüz açıklanmayan kişi sayısını’ da sorguladı.

“2009’dan bu yana kaç kişi Bakanlar Kurulu kararı ile yurttaş yapıldı?”
Kalyoncu, 2009 yılından sonra kurulan UBP Hükümetleri döneminde kaç kişinin yurttaş olduğunu, Bakanlar Kurulu kararı ile kaç kişinin yurttaş yapıldığını sordu.
CTP Girne Milletvekili Kalyoncu, evlilik yolu ile kaç kişinin yurttaş yapıldığının yanı sıra, ülkede yasal kalış süresi dikkate alınarak kaç kişiye yurttaşlık verildiğinin açıklanmasını talep etti.

“Yurttaş yapılıp da açıklanmayan kaç kişi var?”
Kalyoncu, 18 yaşından küçük olup da, ebeveynlerinden dolayı KKTC Yurttaşı olan kişi sayısı ve yurttaş olup da 18 yaşından küçük çocuğu olan ve henüz yurttaşlığa başvurmayan kişi sayısını da sordu.
CTP Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu Meclis Başkanlığı’na, Başbakan veya ilgili bakanlıkça cevaplanması talebiyle sunduğu yazılı soruda, ‘Yurttaşlığı onaylanan ancak henüz açıklanmayan kişi sayısını’ da sorguladı.

Bu haber toplam 1094 defa okunmuştur