1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kalecik’e gittik, yerinde gördük!
Kalecik’e gittik, yerinde gördük!

Kalecik’e gittik, yerinde gördük!

Bölgede ÇED Raporu alınmaksızın ‘ot temizleme ve alan düzenleme’ çalışması yapılırken, ciddi bir kazı ve tahribat yapılmadığı görüldü.

A+A-

 

Kalecik’teki Kıbrıs Türk Petrolleri (K-PET)’in dolum tesislerinin kapasite artırım çalışması yaptığı ve bölgedeki Antik Gastria Kenti’nde ve Gastria Kalesi’nde ‘tahribat’a neden olduğuna yönelik iddialar üzerine YENiDÜZEN söz konusu bölgeyi ziyaret etti.


Bölgede ÇED Raporu alınmaksızın ‘ot temizleme ve alan düzenleme’ çalışması yapılırken, ciddi bir kazı ve tahribat yapılmadığı görüldü.

Kalecik’teki Kıbrıs Türk Petrolleri (K-PET)’in dolum tesisinde yapacağı depolara ÇED Raporu gelmeden, kazı başladı, yapılan çalışma durduruldu. K-PET Yönetim Kurulu Başkanı Okan Hacıali “Herhangi kazı yok, ot temizledik. Şikayet gelince de çalışmalar durduruldu” dedi.

K-PET’in yaptığı alan düzeltme çalışmaları, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı’ndan alınan ön izinle yapılırken, İskele Kaymakamlığı, ÇED Raporu olmaması nedeniyle çalışmaların durdurulmasını istedi. Çalışmalar, geçtiğimiz Cumartesi akşamüzeri durduruldu.

Hacıali, bölgede herhangi bir tahribatın söz konusu olmadığını vurgulayarak, “Ön izinle ot temizleme ve alan düzenleme çalışması yaptık, Kaymakamlık uyarınca durdurduk dedi…”

Yapılması planlanan inşaat ile ilgili gerekli mercilere başvurulduğunu ifade eden K-PET Genel Müdür Vekili Ergün Karagil, ÇED Raporu için de başvurularının olduğunu belirtti. Karagil, yapılması planlanan depoların 4 tanesinin 10 bin metreküp kapasitede, 1 tanesinin de 8 bin metreküp kapasitesinde olacağı bilgisini verdi.

Fayka Kişi’nin haberi bugün YENİDÜZEN’de

 

Bu haber toplam 1941 defa okunmuştur