1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Kadın dostu kenti için Lefkoşalı kadınlardan çağrı
Kadın dostu kenti için Lefkoşalı kadınlardan çağrı

Kadın dostu kenti için Lefkoşalı kadınlardan çağrı

Sorakın: Sorumluluk bizim, irade bizim

A+A-


CTP’li kadınlar, belediye seçimlerine yönelik Dereboyu’nda düzenledikleri etkinlikte Lefkoşalı kadınlara çağrıda bulundu. CTP-BG Lefkoşa Belediye Başkan adayı Kadri Fellahoğlu’nun da katıldığı etkinlikte kadınlar, “Kadın Dostu ve Eşitlikçi Kent” için Fellahoğlu’na oy verilmesini istedi. CTP Kadın Örgütü, Dereboyu’nda düzenlediği etkinlikte bildiri dağıtarak, Kadri Fellahoğlu’nun projelerini halka paylaştı. “Nasıl bir Lefkoşa’da yaşamak istediğimize biz karar vermeliyiz” denilen bildiride, Kadri Fellahoğlu’nun projeleri ve “Lefkoşa gücünü kadınlardan alacak. Lefkoşa’yı yeniden birlikte kuracağız” sözleri yer aldı. Çemberde ve yol kenarlarında ellerinde bayraklarla halkı selamlayan kalabalık, yoldan geçenlere saksıların içinde feslikan dağıttı. Kornalar eşliğinde gerçekleşen etkinlikte Lefkoşalı kadınlar caddeyi kutlama alanına çevirdi.

Sorakın: Sorumluluk bizim, irade bizim

Kadın Örgütü Başkanı Sibel Sorakın, etkinliğe gösterilen ilgiye teşekkür ederek basın açıklaması yaptı. Açıklamada Lefkoşa’nın duyarlı kadınlarına seslenen Sorakın, Lefkoşa Türk Belediyesi’nin son iki dönemde tarihinin en kötü dönemini yaşadığını hatırlatarak belediyenin idari ve ekonomik açıdan dibe vurduğunu ifade etti. DP ve UBP’nin kirli ittifakları sonucu kentin yaşanmaz bir hal aldığını söyleyen Sorakın, çalışanların haklarını alamadığını, en temel insan hakkı olan sağlıklı bir çevrede yaşama hakkından bile insanların mahrum bırakıldığını kaydetti. 
Kadın dostu belediyecilik hayat bulacak
“Birlikte kuracağımız yeni Lefkoşa’da bir yandan belediyeyi yeniden yapılandırırken öte yandan toplumsal cinsiyet eşitliğinin gereği olan ‘Kadın Dostu Belediyecilik’ anlayışı hayat bulacak” diyen Sorakın, kadınların emeği ile üretilen ‘Kadın Dostu Kent’ politikasının kadınların yaşadığı kentte söz hakkı olmasına imkan sağlayacağını söyledi. Kadınlar olarak karar alma mekanizmalarına katılımının sağlandığı, yerel eşitlik politikalarının oluşturulduğu ve toplumsal cinsiyet eşitliği politikalarının yerel yönetim uygulamalarına aktarıldığı bir kent yönetimi yaratmak için Fellehaoğlu’nun desteklenmesi gerektiğini belirten Sorakın sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlar olarak ihtiyaç duyduğumuz toplu taşıma hizmetleri, sağlıklı ve yeşil bir çevre planı, kolay erişebilir sosyal ve kültürel faaliyetlerin gerçekleşmesi, kadınların talepleri çerçevesinde düzenlenecek yeni kamusal alanlar için ve kadınların maruz kaldığı şiddeti ortadan kaldırmak üzere açılacak ‘Alo Şiddet Görüyorum Hattı’ ile ‘Kadın Sığınma Evi’ yanında, şiddet kültürünü yok edecek adil, demokratik ve özgürlükçü bir kent anlayışı için sizlerle birlikte harekete geçiyoruz. ‘Kadın Dostu Kent’ projesini hayata geçirecek ve bu projeyi geliştirip uygulayacak olan Kadri Fellahoğlu ve ekibini tüm Lefkoşalı kadınları destek vermeye davet ediyoruz.” YD

Bu haber toplam 1195 defa okunmuştur