1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Adaya geldi, 5 gün sonra hırsızlık yaptı, 9 ay hapis...
Kaçak nargile tütünü ele geçirildi, 5 tutuklu

Kaçak nargile tütünü ele geçirildi, 5 tutuklu

Kaçak 351 kilo 600 gram nargile tütünü ele geçirildi

A+A-

Gamze PİR BAYKUR

Mağusa’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından dün “Yemen Kahvesi”, “Cafemania”, “MMT”, “Muhabbet Kafe” ve “Nargile Shop” isimli iş yerlerine yapılan operasyon sonucu gümrüğü ödenmemiş toplam 351 kilo 600 gram ağırlığında nargile tütünü ele geçirildi. Gümrüğü ödenmemiş tütün tasarruf eden ve devleti toplam 54 bin 436 TL zarara uğratan M.Ö, A.K., C.U. Ö.G., ve konu kişilere gümrüğü ödenmemiş tütünleri satan M.K. ise tutuklandı. “Gümrüksüz mal tasarrufu” suçlamasıyla ilgili olarak mahkemeye çıkarılan zanlı N.Ö., A.K., C.U., Ö.G. ve M.K. tutuksuz yargılanmak üzere teminata bağlandı.

Mağusa’da Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri tarafından dün 5 iş yerine yapılan operasyonda gümrüğü ödenmemiş toplam 351 kilo 600 gram ağırlığında nargile tütünü ele geçirildi... Mesele ile ilgili olarak ise 5 kişi tutuklandı...

Devleti toplam 54 bin 436 TL zarara uğrattılar...

Meselenin tahkikat sorumlusu Müfettiş Muavini Halil Seven, Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekiplerinin 30 Ocak tarihinde aldıkları ihbar üzerine “Yemen Kahvesi”, “Cafemania”, “MMT”, “Muhabbet Kafe” ve “Nargile Shop” isimli iş yerlerine operasyon düzenlediklerini açıkladı. Seven, zanlı M.Ö’e ait “MMT” isimli işyerinde gümrüğü ödenmemiş 202 kilo, zanlı A.K’ye ait “Muhabbet Kafe” isimli işyerinde gümrüğü ödenmemiş 94 kilo 100 gr, zanlı C.U’ya ait “Yemen Kahvesi” isimli iş yerinde gümrüğü ödenmemiş 23 kilo 500 gram ve zanlı Ö.G’ye ait “Cafemania” isimli işyerinde ise gümrüğü ödenmemiş 24 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini açıkladı. Zanlı M.Ö, A.K., C.U. ve Ö.G’nin  tutuklandığını belirten Seven, zanlılara konu gümrüğü ödenmemiş nargile tütünlerini sattığı tespit edilen zanlı M.K’nin “Nargile Shop” isimli iş yerinde yapılan aramada ise yine gümrüğü ödenmemiş 8 kilo nargile tütünü ele geçirildiğini ve zanlı M.K’nin de tutuklandığını açıkladı. Seven, ele geçirilen tütünlerle ilgili olarak Gümrük Dairesinden yapılan araştırmada ele geçirilen toplam 351 kilo 600 gram ağırlığındaki nargile tütünlerinin toplam 54 bin 436 TL gümrük vergisi olduğunun tespit edildiğini belirterek, zanlıların devleti toplam 54 bin 436 TL zarara uğrattıklarını açıkladı. Mesele ile ilgili olarak yürütülen tahkikatın devam ettiğini ancak zanlıların yürütülen tahkikata etki etme olasılıklarının bulunmadığını belirten Seven, tüm zanlıların uygun bir teminata bağlanmasını talep etti.

Teminata bağlandılar...

Mağusa Kaza Mahkemesi Yargıcı Hazal Hacımulla, zanlı M.Ö., A.K., C.U., Ö.G., ve M.K.’nin kimlik, pasaport ve seyahat belgelerine el konularak KKTC dışına çıkışlarının men edilmesine emir verdi. Hacımulla ayrıca, zanlı M.K’nin Bin TL nakdi teminat, zanlı M.Ö’nün 7 bin TL nakdi teminat, zanlı A.K., C.U. ve Ö.G’nin ise 3 bin 500 TL nakdi teminat ödemesine emir verirken, zanlı M.K, A.K. ve C.U lehine 1’er KKTC vatandaşının 10’ar bin TL şahsi kefalet senedi imza etmesine emir verdi.

 

 

 

Bu haber toplam 3430 defa okunmuştur
Etiketler : ,