1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'İthal zeytinyağları TC menşei ve onaylı'
'İthal zeytinyağları TC menşei ve onaylı'

'İthal zeytinyağları TC menşei ve onaylı'

Tarım Dairesi, basında yer alan  Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayiciler Derneği’nin iddiaları ile ilgili açıklama yaptı.

A+A-

Tarım Dairesi, basında yer alan  Zeytinyağı Üreticileri ve Sanayiciler Derneği’nin (ZEYSAN)  iddiaları ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, ithal edilen zeytinyağlarının menşei, Türkiye olduğu ve TC Tarım ve Orman Bakanlığı’nda onaylı olduğu belirtildi.

Tarım Dairesi’nin açıklaması şu şekilde;

Ülkemiz 2018 yılı zeytin ürünü rekoltesinde, % 50 ve altında bir üretim gerçekleşmesi nedeniyle üründen elde edilen zeytinyağı üretiminde de aynı oranda bir düşüş baş göstermiştir.

Rekoltedeki düşüş, ülkemiz coğrafyasında eşit dağılım göstermemiştir. Girne ve Güzelyurt ilçelerimizde üretim normale yakın seyrederken, Mesarya, İskele ve Karpaz bölgelerinde çok az bir üretim olduğu dairemizin çalışmaları sonucunda tespit edilmiştir.

Bu amaçla Bakanlar Kurulu, 11 Aralık 2018 tarihinde “Esnaf Zanaatkarlar ve Üreticiler Pazarlama Kooperatifi Ltd. Şirketi”ne 25 tona kadar Bakanlığımızın koyacağı kayıt ve şartlara uygun olarak, “Natürel Sızma Zeytinyağı ve Natürel Birinci Zeytinyağı” ithal izni vermiştir. Bakanlar Kurulu kararlarında, bu kayıt ve şartlar belirlenmiştir.

Bu sebeple ön izin verme makamı olarak Dairemiz, zeytinyağı ithalinde Bakanlar Kurulu kararıyla belirlenmiş olan kriterleri dikkate alarak, ithal yetkisi verilen kooperatiften ürünün ithalinde istenilen tüm belgeler sağlandığından dolayı, 19 Aralık 2018 tarihinde sınır kontrol noktalarımızdan ülkemize girişine izin vermiştir.

İthal edilen zeytinyağı ürününün menşei, Türkiye Cumhuriyeti’dir. TC Tarım ve Orman Bakanlığı’nda onaylı, akredite olan Hatay Gıda Laboratuvar Müdürlüğü’nde istenilen tüm analizler, dairemiz kontrolünde yaptırılmış ve sonuçların müspet çıkmasıyla izni verilmiştir.

 

 

Bu haber toplam 1678 defa okunmuştur
İlgili Haberler