1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. “İşgale ve statükoculara karşı koalisyon”
“İşgale ve statükoculara karşı koalisyon”

“İşgale ve statükoculara karşı koalisyon”

YKP’nin 13. Kurultayı gerçekleşti, yetkili kurullar belirlendi…

A+A-

Yeni Kıbrıs Partisi 13. Olağan Kurultayı, dün, Lefkoşa’daki KTÖS Lokalinde toplandı. Kurultay Yürütme Kurulu üyesi Hamit Aygün’ün konuşması ile açıldı. Devrim ve sosyalizm mücadelesinde hayatını kaybedenlerle ilgili bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştikten sonra Divan oluşturuldu. Divan Başkanlığı’na Rasıh Keskiner, sekreterliğine Serhan Gazioğlu ve Gülay Kaşer seçildi. Divanın oluşumundan sonra Divan Başkanı Rasıh Keskiner kısa bir açılış konuşmasını yaptı. Daha sonra gündemdeki diğer başlıklar ele alındı.

Parti Yürütme Kurulu Sekreteri Murat Kanatlı Yürütme Kurulu adına bir konuşma yaptı. Kanatlı konuşmasına başlarken Kurultaya katılan herkese teşekkür etti ve ülke olarak çok zor zamanlardan geçtiğimizi belirtip, her şeye rağmen mücadeleye devam edeceklerini ve barışa ve sosyalizme doğru yürüyüşlerinin süreceğini ifade etti. Kanatlı’nın konuşmasından sonra gündemin diğer maddelerine geçildi.

Parti Meclisi ve Mali Rapor görüşülüp aklanmasından sonra Kurultay Kararları onaya sunuldu. Kurultay Karar taslaklarının tümü, diğerlerinin başlıkları okunarak oy birliği ile kabul edildi.

Kabul edilen Kurultay Kararlarının başlıkları: “YKP, demokratik hukuk devleti içinde Kıbrıs sorununun bir an önce çözülmesini ısrarla savunur”, “Hukukun üstünlüğü lafta kalmamalı”, “Etkin ve verimli ve hesap sorabilir bir yönetim koşuldur”, “Sermayenin uluslararası egemenliğine meydan okumak gerekir!”, “Hade!”, “İşgale ve statükoculara karşı koalisyon”, “Ekim devriminin 100. yılında, yeni sosyalist devrimler için mücadele zamanı”

Kurultay Kararları görüşülürken, Alpay Durduran söz alarak, Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri değerlendirdi, yeni dönemde parti organlarının daha fazla bu konuya eğilmesi gerektiği vurguladı. Daha sonra ise tüzük değişiklik önerisi görüşülüp oy birliği ile karara bağlandı. Son olarak da Parti Meclisi Üyeleri’nin ve Parti Disiplin Kurulu Üyeleri’nin seçimi gerçekleştirildi.

 

Yeni Parti Meclisi

Yeni Kıbrıs Partisi Parti Meclisi Üyeleri şu isimlerden oluştu; Alpay Durduran, Cevdet Beysoydan, Enver Ballı, Erdinç Selasiye, Ergün Emiroğulları, Gülay Kaşer, Halil Karapaşaoğlu, Halil Paşa, Hamit Aygün, Hamit Yücel, Mehmet Karadal, Murat Kanatlı, Mustafa Hami, Mustafa Noyan, Nevzat Hami, Özkan Varoğlu, Rasıh Keskiner, Tolga Yücedal, Yaşar Karakaş

Parti Disiplin Kurulu ise şu isimlerden oluştu; Oğuz Özen, Kutman Tayaz, Engin Ekici, Kemal Aktunç, Serhan Gazioğlu

Parti Disiplin Kurulu daha sonra kendi arasında görev bölümü yaparak 3 asil, 2 yedek üyeyi, belirleyecek.

Bu haber toplam 2953 defa okunmuştur
Etiketler :