1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kamuda yaz mesaisi başladı
160 öğrenci ülkeye dönmek için harekete geçti

160 öğrenci ülkeye dönmek için harekete geçti

Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Öğrenci Federasyonu Genel Sekreteri Mehmet Göksu İngiltere’deki öğrencilerin, özel uçuş izinle Türkiye üzerinden ülkeye getirilmeye çalışıldığını belirtti

A+A-

Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Öğrenci Federasyonu Genel Sekreteri Mehmet Göksu, İngiltere’deki öğrencilerin, özel uçuş izinle Türkiye üzerinden ülkeye getirilmeye çalışıldığını belirterek, en az 160 kişinin bu uçuşta yer almak için kendileriyle temas kurduğunu kaydetti.

Toplum sağlığının tehlikeye atılmayacağının altını çizen Göksu, uçuş ve karantina sürecinin güvenliği konusunda Tabipler Birliği’nden onay aldıklarını belirterek, “Bu arkadaşlarımız polis eskortu eşliğinde özel bir karantina merkezine götürülecek. Topluma karışmaları gibi bir durum olmayacak zaten Kıbrıs Tük halkının sağlığını asla tehlikeye atmak istemeyiz. Bu öğrenciler, 14 günlük karantina sonrası ailelerine karışabilecek. Tüm bu durum ve gelişmeler de Tabipler Birliği’nden onay alınarak yapıldı.” dedi.

Öğrencilerin adaya dönüşüyle ilgili 360 üyeyle sürekli temas halinde olduklarını ifade eden Göksu,

Kıbrıs’a Charter uçuşun gerçekleşmesi için ilgili bakanlıklarla çeşitli girişimleri olduğunu belirtti.

Türkiye’nin çeşitli Avrupa ülkelerine hava sahasını kapatmasıyla bazı bürokratik sıkıntı doğduğunu anlatan Göksu, Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleriyle bunun aşılmaya çalışıldığını kaydetti.


CHARTER UÇUŞ KONUSUNDA DUYURU

Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Öğrenci Federasyonu (BK-KTÖF) olarak 7/24 çalışma temposuyla günlerdir yaptığımız çalışmalar meyvesini vermek üzeredir.

Türkiye’nin İngiltere uçuşlarını yasaklamasıyla birlikte İngiltere’de mahsur kalan öğrencilerimizin güvenli bir şekilde tahliyesi için, Dışişleri Bakanlığımızın yoğun mesaisi sayesinde bir charter uçuş düzenlenmesi çalışması son aşamalarına ulaşmıştır. Bu uçuşa 150’yi aşkın sayıda öğrencimizden yoğun bir talep olmuştur. Federasyon olarak tüm gücümüzle bu talebi işleme geçirmeye ve öğrencilerimizi bilgilendirmeye çalışmaktayız.

Bu konuda çeşitli basın kanallarında bazı örgüt ve şahıslar tarafından yapılan açıklamalar dikkatimizi çekmiştir. Söz konusu örgüt ve şahıslar, bu uçuşun düzenlenmesinde herhangi bir rol veya yetkiye sahip değildir. Çalışmalar tamamen Federasyonumuz ve Bakanlığımız tarafından yürütülmektedir. Tüm yetki de dolayısıyla BK-KTÖF ve hükûmetin tasarrufundadır. Lütfen BK-KTÖF ve hükûmet kaynakları dışında bu konuda yapılan hiçbir açıklamaya itibar etmeyiniz.

Öğrencilerimiz adaya geldikten sonra 14 gün boyunca bir izleme merkezinde karantina altında tutulacaklardır. Polis kontrolü altında olacak bu süreçte odalarından çıkmalarına veya ziyaretçi kabulüne izin verilmeyecektir. Federasyon olarak tüm süreci Tabipler Birliğiyle istişare içerisinde yürütmüş ve halk sağlığı ve öğrenci sağlığı açısından bu sürecin kabul edilebilir olduğu yönünde onay almış bulunmaktayız. Gerek karantina ciddiyeti, gerekse öğrencilerimizin rahatı açısından tüm tedbirler alınmaktadır.

Mehmet Göksu
Genel Sekreter
Birleşik Krallık Kıbrıslı Türk Öğrenci Federasyonu


Malpas Otel 'karantina oteli' oluyor

Çatalköy’de bulunan Malpas Otel yurt dışından gelecek olan öğrencilerin ülkeye geldiklerinde karantina altında tutulacakları otel olacağı öğrenildi.

YENİDÜZEN bilgiyi Sağlık Bakanlığı’ndan doğruladı. Bazı bakanların şu sıralarda otelde inceleme yaptıkları ifade edilirken otel içerisinde bulunan bir bölümün karantina merkezi olarak hazırlandığı belirtildi. Daha kapsamlı açıklamanın gün içerisinde yapılması bekleniyor.


İngiltere’deki öğrenciler için Charter uçuş

İngiltere’de olan ve adaya dönmek isteyen öğrenciler, Charter uçuş ile Ercan’dan ülkeye getirilecek. Öğrenciler, 14 gün boyunca bir otelde karantinada tutulup ardından topluma karışabilecek.

İngiltere’de olan ve adaya dönmek isteyen öğrenciler için Charter uçuş ayarlandığını belirten Kıbrıs Türk Gençlik Birliği İngiltere Başkanı Nafiya Horozoğlu, Cuma günü öğrencilerin adaya geleceği ve tümünün de bir otelde 14 gün gözetim altına alınacağını kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı, henüz resmi bir bilgi paylaşmazken, bu yönde çalışmaların sürdüğü öğrenildi.

Bakanlığın bu konuyla ilgili çalışma yaptığı, detayların ilerleyen zaman diliminde duyurulacağı ifade edildi.

 


Avrupa’daki Kıbrıslı öğrenciler adaya dönmek için çözüm bekliyor

 Avrupa’daki çok sayıda Kıbrıslı Türk öğrenci coronavirüs salgını sonrasında adaya dönerken, 120’yi aşkın genç de bekleyişe geçti.

 Baf ve Larnaka’dan sonra Türkiye’nin de kapılarını kapattığı, çoğunluğu İngiltere’de öğrenim gören öğrenciler, “Gelmesinler, orada kalsınlar” yaklaşımıma tepki gösterdi.

Öğrenciler için özel uçak seferleri ve özel gözetim koşulları oluşturulması gündemde...

 

 

Bu haber toplam 6048 defa okunmuştur
Etiketler : ,