1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Turizm emekçileri yollara döküldü
İlk aşılar yapıldı

İlk aşılar yapıldı

İlk aşılar Cumhurbaşkanı Tatar, Başbakan Ersan Saner ve Sağlık bakanı Dr. Ali Pilli’ye yapıldı.

A+A-

İlk aşılar Cumhurbaşkanı Tatar, Başbakan Ersan Saner ve Sağlık bakanı Dr. Ali Pilli’ye yapıldı.

Çin’in Sinovac isimli şirketi tarafından üretilen ve Türkiye tarafından gönderilen 20 bin doz aşılarla, Sağlık çalışanları bugünden itibaren aşılanıyor. Aşılar ilk etapta öncelikli olarak 5 bin sağlık çalışanına, daha sonra ise 65 yaş üstü kişilere yapılacak.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner ve Sağlık Bakanı Pilli’ye Acil Durum Hastanesi’nde ilk doz aşılar yapıldı.


Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Ersan Saner ve Sağlık Bakanı Ali Pilli, Kovid-19 aşısı oldu.

Corona virüse karşı Çin şirketi Sinovac’ın ürettiği CoronaVac aşısının dün sabah saatlerinde Türkiye Cumhuriyeti’nden ülkemize gönderilmesinin ardından Kuzey Kıbrıs’ta aşılama başladı. Bu çerçevede, ilk aşı, Lefkoşa Acil Durum Hastanesi’nde Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a yapıldı. Tatar’ın ardından Başbakan Ersan Saner ve Sağlık Bakanı Ali Pilli de CoronaVac aşısı oldu.

 

Tatar, TC yetkililerine, Sağlık Bakanı ile çalışanlarına ve halka teşekkür etti

Aşı olduktan sonra açıklama yapan Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dünyada aşı sıkıntısı yaşandığına değinerek, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile dün sabah ülkeye gelen 20 bin aşıyla Kuzey Kıbrıs’ta aşılamanın bugün başladığını kaydetti.
Tüm halkın aşılanması ve tekrar normal hayata dönülmesi için büyük bir fırsat yakalandığını belirten Tatar, “Bu aşıları bize büyük bir özveri ve fedakârlıkla, belki biraz da kendi halkından tasarruf ederek gönderen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ve tüm Türkiye Cumhuriyeti hükümetine teşekkür etmek istiyorum” dedi.

Ülkemizin Covid-19 ile müstesna bir mücadele verdiğini ifade eden Tatar, komşu ülkelere göre olağanüstü bir başarı yakalandığını anlattı.
İş hayatında büyük sıkıntılar yaşandığını ancak sağlığın en iyi şekilde korunduğunu anlatan Tatar, halka salgın süresince gösterdikleri özveri ve duyarlılıktan dolayı teşekkür etti.
Sağlık Bakanı ve tüm sağlık çalışanlarına da teşekkür eden Tatar, “Bu mücadelenin sonucunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ettiği yeri yakalayıp yolumuza devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

“Aşımız başarılıdır”

Tatar, bir an önce, sevkiyata ve Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı aşı planlamasına göre tüm halkın aşılanmasını temenni etti. 
CoronaVac aşısının başarılı bir aşı olduğunu vurgulayan Tatar, “Türkiye Cumhuriyeti bunun çalışmasını yapmıştır, kendi halkına verirken bizi de unutmamış ve buraya ulaşmasını sağlamıştır. Bunun önemi çok büyüktür. Ben şu anda aşı olmuş biri olarak çok iyi hissediyorum. Hiçbir çekinceye mahal yoktur” dedi.
Salgın süresinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dileyen Tatar, hastaların da acil şifa bulmasını temenni etti.
Tatar, İngiltere’de 100’den fazla Kıbrıslı Türk’ün hayatını kaybetmesinde duyduğu üzüntüyü de dile getirdi.

 

“Avrupa Birliği’nden gelecek aşılardan da elbette alacağız”

Avrupa Birliği’nden Kuzey Kıbrıs’a gelecek aşılarla ilgili de konuşan Tatar, “Biz Avrupa Birliği’nden gelecek aşılardan da elbette alacağız. Bu konuda polemik yaratmak doğru değildir. Bu iş sağlık işidir, insani bir meseledir. Dolayısıyla en erken zamanda tüm insanlarımızın aşılanması suretiyle normal hayata dönmek, ekonomimizi toparlayabilmek gönlümüzden geçendir” ifadelerini kullandı.

 

Saner: "Hedefimiz, 200 bin kişiyi aşılamak ve 500 bin aşı sayısına ulaşmaktır"

Başbakan Ersan Saner de aşı olduktan sonra BRTK’ye yaptığı açıklamada, TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, TC Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Okta ve TC Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya teşekkür etti.

Sağlık Bakanı’na ve sağlık çalışanlarına da teşekkürlerini ileten Başbakan Saner, ‘Bu süreçte verdikleri hizmetten dolayı teşekkür ederiz’ dedi.

Ekonomi ve insan sağlığının oldukça önemli olduğunu ifade eden Saner, “Ana vatandan gelen 20 bin rakamının ne kadar değerli olduğunu belirtmek isterim. Hedefimiz, 200 bin kişiyi aşılamak ve 500 bin aşı sayısına ulaşmaktır” dedi.

 

Pilli: "Aşılar ülkemize hayırlı olsun"

Tatar’ın konuşmasının ardından Sağlık Bakanı Ali Pilli de aşıların ülkeye hayırlı olmasını dileyerek, herkesin aşı olması için gereken her türlü tedbiri alacaklarını söyledi.

basbakan-saner-covit-19-asisi-acil-durum-hastanesi-4.jpg

basbakan-saner-covit-19-asisi-acil-durum-hastanesi-1.jpg

tatar-asi-oldu.jpg

erw0ga7xyaag-bc.jpg

pilli-asi.jpg

 

Sağlık çalışanları da aşı olmaya başladı

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Yağmur Aldağ da aşı oldu. 

Dr. Yağmur Aldağ sosyal medya hesabından aşı olduğunu şöyle duyurdu:

"Bilimin gerektirdiği gibi aşımızı olduk.
Artık daha güçlü daha hazır daha rahat hastalarımıza bakabileceğiz...
Tüm hastalarıma, yakınlarıma, sevdiklerime aşı olmasını öneriyorum..
Not: Olmak istemeyen kimseye zorla aşı yapılmaz, yapılamaz..."

139347565-10158718159653418-7609279045449916786-o.jpg

Bu haber toplam 2470 defa okunmuştur
Etiketler :