1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hüdaoğlui Yorgacis ile bir araya geldi
Hüdaoğlui  Yorgacis ile bir araya geldi

Hüdaoğlui Yorgacis ile bir araya geldi

Hüdaoğlu, her iki toplumun ortak sorunları bulunduğunu ve bu sorunların ancak karşılıklı adımlar ve diyalogla çözüleceğini belirtti.

A+A-

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, Güney Lefkoşa Belediye Başkanı Konstantinos Yorgacis ile bugün sohbet toplantısında bir araya geldi.

Hüdaoğlu, her iki toplumun ortak sorunları bulunduğunu ve bu sorunların ancak karşılıklı adımlar ve diyalogla çözüleceğini belirtti.

Hüdaoğlu, “Biz diyalogtan yanayız, ortak sorunların ancak bu şekilde çözüleceğine inanıyoruz. Diyalogtan kaçarsak ortak sorunlarımıza nasıl çareler üreteceğiz?” diye sordu.

TDP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre Yorgacis’in LTB Başkan adaylarının tümüne yaptığı davet üzerine gerçekleşen görüşme, ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde yer aldı.

“İŞBİRLİĞİNE İHTİYAÇ VAR”

İki toplumun yıllar boyunca ötekileştirilmeye çalışıldığını belirten Hüdaoğlu, bu ötekileşmeye rağmen halen iki toplum arasında ciddi bir diyalog olabileceğine inanan kesimlerin var olduğunu, bunun da giderek arttığını belirtti.

"Nasıl 7 farklı renkten çok güzel eserler, 7 farklı notadan senfoni ortaya çıkabiliyorsa, sonuçta çok kültürlülüğe saygı duyarak ve empati yaparak çok önemli işler ortaya çıkabiliriz” diyen Hüdaoğlu, katı ve sıvı atıklarla ilgili altyapı, kültür-sanat ve spor etkinlikleri, turizm-ticaret, sağlık, gıda-su güvenliği ve çevre politikaları gibi konularda işbirliğine ihtiyaç olduğunu belirtti.

Hüdaoğlu, beş bin yıllık yaşam barındıran, 2 bin 500 yıldır kent olan ve bin yıldır başkent olan Lefkoşa’nın bu işbirliği açısından büyük bir fırsat olduğunu, bunun hep beraber değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Hüdaoğlu, “Diyalog ve işbirliği her zaman kavgadan iyidir, sonuçta tarihimizin kölesi değil, coğrafyamızın efendisi olmalıyız” dedi.

Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur