1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hüdaoğlu: “Borcu 1+4 yıllık bir planlama ile kapatacağız”
Hüdaoğlu: “Borcu 1+4 yıllık bir planlama ile kapatacağız”

Hüdaoğlu: “Borcu 1+4 yıllık bir planlama ile kapatacağız”

TDP Lefkoşa Türk Belediyesi Başkan adayı Suphi Hüdaoğlu, seçilmeleri halinde başta Surlariçi olmak üzere Haspolat ve Sanayi bölgesine sağlık ocağı açacaklarını söyledi.

A+A-


Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Suphi Hüdaoğlu, seçilmeleri halinde başta Surlariçi olmak üzere Haspolat ve Sanayi bölgesine sağlık ocağı açacaklarını söyledi.
Hüdaoğlu, çalışanların haklarına yapılan müdahalelere karşı mücadele eden örgütlerin başında gelen Tıp İş ile “örnek çalışmaları ve direnişi” nedeniyle gurur duyduklarını söyledi. Barış, adalet, demokrasi ve çağdaşlaşma gibi olgularda Tıp İş ile aynı yolu yürüdüklerini belirten Hüdaoğlu, bu mücadelenin güçlenmesinin, aynı zamanda toplumun kazanması anlamına geleceğini vurguladı.
LTB’de de demokrasi açısından büyük aksaklıklar bulunduğunu belirten Hüdaoğlu, mali ve idari yapılanmanın şart olduğunu söyledi. Hüdaoğlu, adil ve şeffaf olacaklarını yineledi.
Başta Surlariçi olmak üzere Haspolat ve Sanayi Bölgesi’ne sağlık ocağı açma düşünceleri olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, bu projelerle birlikte devlet hastanesinin yükünün de büyük oranda azalacağını; bölge insanları için kolaylık getirecek Sağlık Ocağı’nda bir çocuk hekimi, bir kadın doğum uzmanı ve bir de dahiliye uzmanı olmasını öngördüklerini belirtti.
Gıda güvenliği ve su güvenliği projelerini de yineleyen Hüdaoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta son zamanlarda özellikle kanser vakalarında artış olduğuna dikkat çekerek, “Gıda güvensizliği varsa, şebekeden akan su pis ise, yer hava toprak zehirli ise, sağlıklı olmak mucize olur” diye konuştu.
Hüdaoğlu, KTTO’yu ziyaretinde de, gıda güvenliği konusunda, birçok ülkede 1950’li yıllardan itibaren önemli ilerlemeler sağlandığını, 2010 yılından itibaren Türkiye’de de uygulamaya konduğunu, ancak, Avrupa Birliği toprağı olmasına rağmen Kuzey Kıbrıs’ta halen büyük sorunlar yaşandığını anlattı.
Bir başka önemli konunun ise kayıt dışılık olduğunu dile getiren Hüdaoğlu, bir kente kayıt dışılığın gelmesi halinde, ya diğer işletmeleri de kayıt dışılığa ittiğini, ya da iflasa sürüklediğini belirterek, Lefkoşa’da kayıt dışılığa son vereceklerini söyledi.
TDP LTB Başkan adayı Hüdaoğlu, uluslararası kulvarda mücadele eden Ticaret Odası’nın, uluslar arası tanınmışlık açısından LTB ile benzer özellikleri taşıdığını belirtti ve “Ancak, bütün dünyaya açılması gereken LTB maalesef arka bahçeye çevrildi. Bu nedenle de komaya sokuldu” dedi. Hüdaoğlu, adil ve şeffaf yönetim, idari ve mali disiplin sözünü yineleyen ve bunlar olmazsa LTB’nin çıkmazdan kurtulmasının mümkün olmadığını dile getirdi.
LTB’nin 200 milyona yakın borcu olduğunu söyleyen Hüdaoğlu, “Bu borcu 1+4 yıllık bir planlama ile kapatacağız. Ziraat Bankası, AB Kalkınma Bankası veya Kuzey Avrupa Fonu gibi fonlardan yararlanarak, uygun bir kredi ve adil bir yapılanma ile bu borcu kapatacağız” dedi. LTB’nin tahsil etmesi gereke oranın sadece %25’ini tahsil edebildiğini, bunu %80’lere çıkaracaklarını, böylece gelirlerin 2-3 katına çıkacağını söyleyen Hüdaoğlu, çalışanların maaşlarının ve yatırımlarının bu şekilde garanti altına alınacağını söyledi. tak

Bu haber toplam 1049 defa okunmuştur