1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Hüdaoğlu: “Bine yakın ruhsatsız bina var”
Hüdaoğlu: “Bine yakın ruhsatsız bina var”

Hüdaoğlu: “Bine yakın ruhsatsız bina var”

Hüdaoğlu, belediye için Kuzey Avrupa Fonu ile ön görüşme yaptıklarını ve diyalog imkanı gördüklerini belirtti.

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Başkan adayı Dr. Suphi Hüdaoğlu, belediye için Kuzey Avrupa Fonu ile ön görüşme yaptıklarını ve diyalog imkanı gördüklerini belirtti.

TDP Basın Bürosu’nun açıklamasına göre, Sayıştay raporlarına göre LTB’nin 2012 yılı hariç 148 milyon TL borcu bulunduğunu, bunun esnafa ve ticaret insanlarına olan borçlarla birlikte toplam 200 milyonu bulmasının öngörüldüğünü belirten Hüdaoğlu, 1+4 yıllık bir planlama (konsolidasyon) ile borçların ödenmesini öngördüklerini kaydetti. Hüdaoğlu, bu konuda ekonomist Ünal Akifler’in kendilerine önemli katkısı olduğunu da ifade etti.

Ödeme planıyla ilgili tüm borçları bir kalemde toplamayı planladıklarını belirten Hüdaoğlu, “Belediyenin farklı banka ve kurumlara olan bütün borçlarını tek bir yerde toplayıp, gereksiz faiz yükünden kurtaracağız. Ziraat Bankası, Kuzey Avrupa Fonu ve Avrupa Birliği Kalkınma Bankası gibi kurumlarla uygun koşullarda bunun planlamasını yapabiliriz” dedi.

Kuzey Avrupa Fonu ile ön görüşme yaptıklarını ve diyaloğa açık olduklarını gördüklerini, bu gelişmenin ardından ekibinin konu üzerinde çalışmalar yaptığını açıklayan Hüdaoğlu, “Bu bizim ve LTB için önemli bir adımdır. Eskişehir örneğinde olduğu gibi, diğer alternatifler yanında Kuzey Avrupa Fonu’ndan da yararlanarak LTB’yi düzgün bir planlama ile sürdürülebilir bir yapıya kavuşturacağız” dedi.

Avrupalı belediyelere özellikle proje bazında finansal destekler sağlayan Kuzey Avrupa Fonu’nun, Avrupa’nın ve dünyanın değişik şehirlerinin gelişmesinde büyük katkısı olduğunu belirten Hüdaoğlu, bu fon sayesinde Lefkoşa’nın küresel bağlantılarının yeniden tesis edilmesinin de mümkün olabileceğini kaydetti.

Hüdaoğlu, “Avrupa Birliği üyesi olmayan Türkiye’deki Eskişehir Belediyesi, Kuzey Avrupa Birliği Fonu’ndan bir kısmı hibe bir kısmı da düşük faizli Euro alabilirken, AB toprağında bulunan ve uluslar arası tanınmışlığı olan LTB neden yararlanmasın” dedi.

“TAHSİLATTA ARTIŞ”

Lefkoşa Belediyesi’nin halen tahsil etmesi gereken gelirin yalnızca yüzde 25’ini toplayabildiğini, bunun da aylık ortalama 3 milyon TL civarında olduğunu kaydeden Hüdaoğlu, seçilmesi halinde bu rakamı en az yüzde 80’ler seviyesine çıkaracaklarını, böylece gelirlerin aylık 10 milyonun üzerine çıkacağını kaydetti. Hüdaoğlu, öncelikli olarak büyük borçları olan yerlerden tahsilata başlayacaklarını belirtti.

“KAÇAKLA MÜCADELE”

Lefkoşa’daki kaos ortamının kaçak yapılaşmaya da çanak tuttuğunu, belediye sınırları içinde halen bine yakın ruhsatsız bina bulunduğunu kaydeden Hüdaoğlu, bunların ruhsat almaya elverişli olanları derhal kayıt altına alınacağını ve böylece belediye bugüne kadar mahrum kaldığı gelire kavuşmuş olacağını ifade etti.

“USULSÜZ İŞLERE İPTAL”

Belediyeyi mali çöküşe sürükleyen her türlü usulsüz, hileli ve belediyeyi bile bile zarara uğratan her türlü ihale, sözleşme ve borçlanmanın tereddütsüz iptal edileceğini kaydeden Hüdaoğlu, “Her türlü idari, hukuki ve mali usulsüzlüğün, yolsuzluğun ve rüşvetin ortaya çıkarılabilmesi için Sayıştay, Başsavcılık ve Mali Polis’le işbirliğine gidilecek ve bunların sağlıklı sonuçlara ulaşabilmesi için her türlü imkân ve kolaylık sağlanacaktır. Ayrıca belediyeyi zarara uğrattıkları saptananların yargılanması için gerekli bütün girişimler yapılacaktır” dedi.

Toptancılar halinin yeniden Lefkoşa’ya kazandırılması ile ekstra gelir elde edileceğini, bunun daha çok gıda güvenliğinin sağlanmasında kullanılacağını, yerli reklam şirketleri dışlayan reklam ihalesinin yeniden düzenlenerek hak edilen gelirin elde edileceğini belirten Hüdaoğlu, “LTB’yi komadan çıkarmak mümkündür. Bunu başaracağız ve yepyeni çağdaş bir başkent yaratacağız. Bunun sözünü veriyoruz” dedi.

(tak)

Bu haber toplam 1370 defa okunmuştur