1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Hekimlerden Bakan Dürüst’e tepki: İstifa et!
Hekimlerden Bakan Dürüst’e tepki: İstifa et!

Hekimlerden Bakan Dürüst’e tepki: İstifa et!

Tıp-İş ve Kıbrıs Türk Tabipleri Odası doktorlara ilgili sarf ettiği sözlerden dolayı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ü eleştirdi

A+A-

Kıbrıs Türk Hekimler Sendikası (Tıp-İş), dün doktorlara ilgili sarf ettiği sözlerden dolayı Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ü eleştirdi ve “Televizyon ekranlarında bir meslek grubuna bu şekilde karalama yapan bir bakanın devlet yönetiminde yeri yoktur. Kendisini onurlu davranmaya ve istifaya davet ederiz” dedi.

Sendika tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dürüst’ün “Dünya kadar doktor vardır, bugün kliniğinde kullandığı ilacı her akşam hastaneye gidiyor ve kasa kasa arabasına koyuyor. Elimde resim de vardır, konuşma da vardır” dediği savunuldu ve bu açıklama ile bütün kamu hekimlerinin suçlandığı kaydedildi.

Dürüst’ün daha sonra yaptığı yazılı açıklamada özetle “ tek bir hekimi kastettim” ifadesini kullandığına da yer verilen Tıp-İş açıklamasında, hekimlerin Dürüst’ü protesto etmek için görevlerini siyah kurdeleler takarak yapacakları duyuruldu.

Dürüst’e bilgisinde suç teşkil eden belgeler varsa bunları derhal gerekli mercilere verme çağrısında da bulunulan açıklamada şöyle denildi:

“Ortada bir suç varsa bunun gereğinin yapılması gerekmektedir. Kaldı ki devletin bakanı olarak suç teşkil eden belgeleri saklamış olması da en hafif tabirle fiyaskodur.”

TABİPLER ODASI’NDAN “EMARELERİ İLGİLİ BİRİMLERLE PAYLAŞMA” ÇAĞRISI

Kıbrıs Türk Tabipleri Odası Başkanı Dr. Mustafa Taşçıoğlu ise, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’e, bazı doktorların kliniklerinde kullandığı ilaçları hastaneden aldığına ilişkin emareleri ilgili birimlerle paylaşma çağrısında bulundu.

Taşçıoğlu, “Tüm hekimlik camiasına yönelik çirkin bir karalama ve çamur atma olarak yaşanan bir söyleme ilişkin elindeki bilgi, belge ve emareleri ilgili birimlerle paylaşıp gereğini yapmadığı ve hekim camiasından özür dilemediği sürece kendisini müfteri (karalamacı) ilan edeceğimizi belirtiriz” ifadesini kullandı.

Mustafa Taşçıoğlu, konuyla ilgili açıklamasında, hekimlerin, Kıbrıs Türk halkına her zaman siyasal ve toplumsal konularda öncülük etmiş bir meslek grubu olduğuna dikkat çekerek, hekimlik camiasının toplum için yaptığı görev ve fedakarlıkları bilmeyenin olmadığını belirtti.

Taşçıoğlu, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst’ün, dün bir özel televizyon kanalında katıldığı program esnasında hekimlere yönelik "Dünya kadar doktor vardır, kliniğinde kullandığı ilacı akşam hastaneye gidip kasa kasa arabasına yüklemektedir" ithamında bulunduğunu iddia etti.

Taşçıoğlu, “Tüm hekimlik camiasına yönelik çirkin bir karalama ve çamur atma olarak yaşanan bir söylem gerçekleştirmiştir. Elindeki bilgi, belge ve emareleri ilgili birimlerle paylaşıp gereğini yapmadığı ve hekim camiasından özür dilemediği sürece kendisini müfteri ilan edeceğimizi belirtir, hekimlik onurunu zedeleyen böylesi söylemleri kullanan kişi her kim olursa olsun, hakkında hukuksal girişimlere başlayacağımızı tüm kamuoyunun bilgisine getiririz” ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 4308 defa okunmuştur