1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Güney, aşı için sayı bekliyor
Güney, aşı için sayı bekliyor

Güney, aşı için sayı bekliyor

Güneydeki yönetimin, iki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi aracılığıyla, kuzeyde yapılacak koronavirüs aşılamaları için ne kadar aşı gerekeceği konusunda bilgi istediği bildirildi.

A+A-

 

Güneydeki yönetimin, iki toplumlu Sağlık Teknik Komitesi aracılığıyla, kuzeyde yapılacak koronavirüs aşılamaları için ne kadar aşı gerekeceği konusunda bilgi istediği bildirildi.

Alithia, haberi “Kıbrıslı Türkler Bizden Aşı Bekliyor… Sayı İstedik Ama Bedeli Kimin Ödeyeceği Bilinmiyor” başlığıyla aktardı.

Habere göre, Sağlık Teknik Komitesi’nin Kıbrıslı Rum eş başkanı Leonidas Filaktu Kıbrıs Haber Ajansı’na (KİPE) yaptığı açıklamada, kuzeyde yapılacak aşılama çalışmaları konusunda Sağlık Bakanlığı ile temas halinde bulunduklarını belirterek ¬“benden,  işgal bölgelerinde aşılanacak kişi sayısını sormam istendi” dedi, şunları ekledi:

“Kıbrıslı Türk eş başkandan verileri istedim, verilmesini bekliyorum. Bakanlığın ayrıca Kıbrıslı Türklere aşı sağlanması ile ilgili diğer pratik konularda da Türk tarafından bilgi talep etmemi istemesini bekliyorum.”

Gazete, Sağlık Bakanlığı’nın Avrupa Komisyonu ile Temmuz ayında yapılan müzakereler sırasında, 1 milyon 200 bin aşı talep ettiğini ve bu miktarın içerisinde Kıbrıslı Türklerin de dahil edildiğini hatırlattığı haberinde, Sağlık Bakanı Ali Pilli’nin, kuzeydeki aşılama ile ilgili planlamanın tamamlandığını ve ilk aşamada 52 bin kişinin aşılanacağı açıklamasına da yer verdi.

Hükümet Sözcücü Kiriakos Kusios’ün dünkü açıklamasında, aşılar ulaşır ulaşmaz Kıbrıslı Rum lider  Nikos Anastasiadis’in de koronavirüs aşısı olacağı bilgisini verdiği de kaydedildi.

Gazeteye göre, koronavirüs nedeniyle güneyde dün 2 can kaybı daha meydana geldi ve böylece pandeminin başından beri koronavirüsten ölenlerin sayısı toplamda 87’ye ulaştı, dün testleri pozitif çıkan 410 kişi ile birlikte de toplam vaka sayısı 17 bini aşarak 17 bin 57’ye ulaştı.

Haberde koronavirüs kaynaklı ölümlerin Aralık ayında yüzde 20 arttığına dikkat çekildi ve en çok can kayıplarının Lefkoşa ve Limasol’da kaydedildiğine işaret edildi.

Bu haber toplam 3923 defa okunmuştur
Etiketler : ,