1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Gündem: Güvensizlik Önergesi
Gündem: Güvensizlik Önergesi

Gündem: Güvensizlik Önergesi

Meclise gelmesi muhtemel güvensizlik önergesi ile gözler siyasi partilere çevrildi.

A+A-

 

UBP HÜKÜMETİ DÜŞECEK Mİ?

Yeni yol haritası üzerinde tartışan UBP’nin muhalif milletvekilleri, ‘güvensizlik önergesi’ ile hükümeti düşürmeyi de gündeme aldı, siyasette yeni bir tartışmanın fitili ateşlendi. Meclise gelmesi muhtemel güvensizlik önergesi ile gözler siyasi partilere çevrildi.

 

Meltem SONAY


Ulusal Birlik Partisi (UBP) içindeki krizin şekli değişti. UBP Genel Başkanı İrsen Küçük’ün, UBP içindeki muhalif milletvekillerine verdiği sözleri tutmamasının ardından, kriz Hükümet’te hissedilmeye başlandı.
Başını Ahmet Kaşif’in çektiği 10 kişilik vekil grubu, ‘uzlaşı ve eşit güç paylaşımı’ taleplerini dikkate almayan Başkan Küçük’e basına yaptığı açıklamalarda ateş püskürdü.
Yeni yol haritası üzerinde tartışan muhalif milletvekillerinin, ‘Güvensizlik önergesi’ ile hükümeti düşürmeyi de gündemlerine aldıkları konuşulurken, gözler, Meclis’te temsil edilen muhalefet partilerine çevrildi.
Hem Meclis’te temsil edilen muhalefet partileri, hem de UBP içindeki ‘muhalif grup’, Güvensizlik Önergesi için pusuda…

***

 

CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu: “Hemen toplanır, karar alırız”


Hükümet’e karşı ‘Güvensizlik Önergesi’nin gündeme gelmesi durumunda parti yetkili organlarını süratle toplanarak değerlendirme yapacağını belirten Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Parti organları bu iş içindir, güvensizlik önergesi gündeme gelirse süratle toplanıp durumu değerlendirir, sonuçlandırırız” şeklinde konuştu.

***

TDP Genel Başkanı Çakıcı: “Güvensizlik önergesi vermeyi planlıyoruz”

UBP’nin içinde bulunduğu durumu çok ciddi bir şekilde değerlendirdiklerini ifade eden Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, UBP’nin muhalif milletvekillerinin tavrına göre, önümüzdeki günlerde güvensizlik önergesi sunmayı planladıklarını ifade etti.
UBP’nin muhalif milletvekilleri ile herhangi bir görüşme yapılmadığını, konunun parti içinde değerlendirildiğini de belirten Çakıcı, gidişatı durdurmak gerektiğine işaret etti.
“UBP karpuz gibi bölündü, İrsen Küçük Amerika’da…” diyen Çakıcı, İrsen Küçük’ün bu tanrının da, her zamanki ‘umursuz’ tavrı olduğu görüşünü belirtti.

 

***

DP Genel Başkanı Denktaş: “Onlar versin, biz destekleriz”

UBP içindeki muhalif gurubun idare güvenmiyorsa ‘Güvensizlik Önergesi’ vermesi gerektiğini ifade eden Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, “Biz de çekinmeyiz, güvensizlik önergesinde destek veririz” şeklinde konuştu.
“UBP’li milletvekilleri muhalefetten Güvensizlik Önergesi vermesini bekler, destek vereceğiz deyip yaranmak için aksini yapmayı beklemesinler” diyen Denktaş, Güvensizlik Önerges’ni UBP’li muhalif milletvekillerinin vermesi gerektiği görüşünü belirtti.
Muhalif Milletvekilleri’nin ‘DP’ye katılma’yı da konuştukları iddiaları üzerine UBP’li milletvekilleri ile bu konuda herhangi bir temas olmadığını, gündemde de böyle bir konunun olmadığını ifade etti.

***
 

Kaşif: “Ayrıştırma devam ederse, duyarsız kalmayız”

Hükümet’e güvensizlik önergesi sunmanın şu an için gündemlerinde olmadığını belirten UBP Milletvekili Dr. Ahmet Kaşif, UBP içindeki ayrıştırmanın devam etmesi durumunda ise ‘duyarsız kalmanın mümkün olmayacağını’ belirtti.
Meclis’te temsil edilen muhalefet partilerinin güvensizlik önergesi sunması halinde, ‘arkadaşlarla durumu değerlendireceklerini’ belirten Kaşif, “Memleketteki kaos ortamı daha da mı büyür, dağılır mı iyice değerlendirilip karar verilmeli” şeklinde konuştu.
Kaşif, “Parti içindeki bu ayrıştırma devam ederse duyarsız kalmak mümkün değil, bu doğanın kanunu” şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 2054 defa okunmuştur